Nové euro ochrání silné státy, představují si někteří Němci a Francouzi. Ilustrační foto

Nové euro ochrání silné státy, představují si někteří Němci a Francouzi. Ilustrační foto | foto: Evropská komise.

Němečtí a francouzští úředníci sní o druhé evropské měně

  • 665
Německo a Francie zkoumají možnost zavedení druhého měnového pásma v eurozóně. Myšlenka předpokládá rozdělení států, platících eurem, do dvou košů: v jednom budou prominentní a silné státy jako je Německo či Francie a ve druhém zadlužení "odpadlíci" jako Řecko nebo Španělsko. Píše o tom britský deník The Telegraph.

List uvedl, že se nápadem zabývají francouzští a němečtí úředníci na úrovni Evropské unie. Svůj zdroj ale neuvedl.

Úředníci nejdříve podle The Telegraphu několik měsíců zkoumali, jak by šlo vyloučit ekonomicky slabé státy z eurozóny, dospěli ale k závěru, že to není možné. Dvourychlostní eurozónu údajně zvažují jako "plán B".

"Filosofií je, že silnější státy by měly být odděleny od zemí, které si nemohou dovolit v případě jejich problémů financovat," vysvětlil listu úředník. Podotkl, že záchrana Řecka může být relativně levná oproti situaci, kdy by se do stejných problémů dostalo Španělsko.

V jednom koši by mohly být výkonné země jako Francie, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Finsko. Mezi "nechtěné" by se dostaly země s velkými dluhy jako Řecko, Španělsko, Itálie, Portugalsko nebo Irsko. Skupina prominentů by měla samostatnou měnu, jakési "supereuro". Kam by patřilo Česko, list neuvedl.

Úředník zároveň podotkl, že tato myšlenka není ideálním řešením, ale spíše zoufalým aktem, ovšem stále tou lepší ze špatných možností. "Není politicky přípustné, abychom francouzský a německý lid ještě více zatěžovali na úkor záchrany ostatních zemí," dodal.

Vize předpokládá strmé oslabení hodnoty starého eura oproti dominantní nové měně. Prospěch z radikálního řezu by měly mít obě zóny. Severní, silné státy by těžily z toho, že budou odolné vůči dluhové nákaze a chudší země by se podle listu nemusely bát, že je někdo vyloučí z eurozóny.