Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prospívá vláda silné ruky ekonomice? Ne vždy, lidé však vůdcům věří

  13:59
Mnoho ekonomů se domnívá, že průmyslový rozvoj v moderní době vyžaduje silnou občanskou společnost, jíž se daří pouze v demokratickém prostředí, kde mezi sebou o hlasy voličů soupeří sobě rovné strany. Jinými slovy, že autoritářské ekonomiky jsou ze své podstaty nestabilní. Tak jednoduché to ovšem není, píše v analýze agentura Reuters.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zdraví v Ankaře své příznivce po triumfu své strany v komunálních volbách (30. března 2014). | foto: Reuters

Mají autoritářské vlády negativní vliv na ekonomiku? Turečtí voliči si to nejspíš nemyslí, když prezidentské volby vyhrál 10. srpna s absolutní většinou Recep Tayyip Erdogan.

Na přitažlivosti Erdoganovy strany AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje) má podle pozorovatelů velký podíl rostoucí prosperita země. Erdogan ovšem není jediný, širokou veřejností oblíbený, autoritářský vládce. Premiér Viktor Orbán, jenž údajně také podporuje neliberální vládu, si v Maďarsku udržuje podobně vysokou podporu.

Pokud by se dnes v Rusku konaly volby, prezident Vladimír Putin, by v nich se značnou převahou zvítězil. Podobně i čínský vůdce Si Ťin-pching, který, jak se zdá, činí vládu jedné strany v Číně ještě autoritářštější, by nepochybně vyhrál v případě, že by se vláda obtěžovala volby vypsat.

Úspěšnost těchto vůdců mnohdy dráždí Američany a obyvatele západní Evropy, kteří věří, že pluralitní demokracie je přirozeným politickým uspořádáním moderního světa. Přesto je zřejmé, že v některých zemích se většina voličů rozhoduje pro autoritářské vládce, kteří nestrpí skutečnou opozici a prosazují svou vlastní vizi.

Moderní autoritáři už ekonomiku nedusí

Pravdou je, že autoritářští vládci v minulém století většinou přijímali v konečném důsledku katastrofální přístup k ekonomice. Komunisté i fašisté věřili v silnou státní kontrolu. Na chvíli to, zdá se, fungovalo v Sovětském svazu, kde se ovšem tento sytém nakonec zhroutil. Moderní autoritářské ekonomiky nicméně v tomto ohledu pokročily a usilují o to, aby podnikání prosperovalo. Stát se již nesnaží ekonomiku dusit, snaží se ji vést jen do té míry, aby se ujistil, že o vládu a národ je dobře postaráno.

Čína tak dosahuje mimořádného růstu HDP a velmi dobré výsledky má také Turecko. Z hrozivého propadu ekonomiky se nyní pod pevnou rukou Orbány postupně dostává i Maďarsko. Ve všech těchto zemích patří majitelé malých a středních podniků mezi nadšené zastánce vlády.

Čínský prezident Si Ťin-pching.

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Méně nadšení jsou již podnikatelé v Rusku, ale i zde se přes značnou korupci ekonomice daří lépe než v časech Sovětského svazu. Pravdou ovšem zůstává, že velké společnosti se sídlem v takovýchto zemích musí s politickým vedením spolupracovat mnohem úžeji než jejich firemní kolegové v zemích se skutečnou pluralitní demokracií. Obě zřízení ovšem mají více společného než odlišného.

Diktátoři se bojí pokroku, liberálové hněvu voličů

Zatímco novodobé autoritářství se od liberální demokracie v politické rovině zřetelně liší, ekonomické modely zas tak odlišné nejsou. A stejně jako v případě USA a evropských zemí má i autoritářský způsob vlády své výhody a nevýhody. Tradiční místní vládci v chudých zemích se například často vyhýbají užitečnému pokroku. Upřednostňování vlastních zájmů lze nicméně považovat za ekonomický problém i v bohatších demokraciích, kde silné vlády například nemusí brát v potaz návrhy na výstavbu nového letiště či městského železničního spojení.

Autoritářské vlády se vyznačují také velkou akceschopností, přičemž rostoucí ekonomický náskok Číny nad Indií vychází právě z odlišného politického stylu. V obou zemích bují korupce, vzdělání je zde podobně ceněné a místní orgány mají přibližně stejné množství autonomie. Centrální čínská vláda je nicméně schopná zajistit mnohem rychleji a mnohem více cest investorům.

Neoautoritářství s sebou přináší i mnohé významné ekonomické nevýhody. Bez silných nevládních organizací neexistuje nikdo, kdo by bránil úplatkářství a korupci. Vládní představitelé a lidé jim blízcí tak mohou ve velkém protiprávně hromadit majetek nebo beztrestně porušovat zákony. Neoautoritářské vlády také všeobecně spíše upřednostňují jiné cíle, než jsou ty ekonomické. Putin a Si Ťin-pching jsou nacionalisté a také Erdogan staví na kulturní a regionální politické agendě, přičemž právě tyto politické ambice mohou ekonomiku poškodit.

V současnosti nejspíš negativa autoritářských ekonomik převažují nad pozitivy. Avšak stejně jako se začal vyvíjet a vzkvétat liberální systém, mohou se i autoritářské ekonomiky vydat podobnou cestou.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

Pietro Filipi se vrací na český trh. Značka se chce prosadit i v zahraničí

13. května 2024  13:21

Česká oděvní značka Pietro Filipi, za kterou stál zkrachovalý podnikatel Michal Mička, čeká...

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

13. května 2024  13:06

Nové třívozové jednotky RegioPanter v pondělí poprvé svezly cestující na trati z Prahy do Kralup...

Slovensko chce postavit nový jaderný blok, zapojení Ruska Fico odmítá

13. května 2024  12:51

Slovenská vláda má zájem postavit do státního vlastnictví nový jaderný blok s výkonem do 1 200...

Zaměstnanci textilek dodávajících obchodu Shein dřou i 75 hodin týdně

13. května 2024  9:50

Zaměstnanci dodavatelských firem čínského internetového prodejce textilu Shein pracují 75 hodin...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...