Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vystoupí v Berlíně s přednáškou o evropské integraci.

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vystoupí v Berlíně s přednáškou o evropské integraci. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Klaus: Za krizi v Řecku může euro, ne řecké hospodaření

  • 1102
Krizi v Řecku nezpůsobila jeho hospodářská politika, ale euro. V rozhovoru pro středeční vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to tvrdí prezident Václav Klaus. Navzdory tomu, že podle něj eurozóna už dávno zkrachovala, nemyslí si, že evropští politici nechají nyní euro padnout.

"Skutečná příčina této tragédie není racionální nebo neracionální hospodářská politika v Řecku, ale euro, které tuto tragédii způsobilo," uvedl prezident, který je známý svým skeptickým postojem ke společné evropské měně.

Pro Řecko by podle něj bylo řešením devalvovat měnu asi o 40 procent, což ale není možné. Alternativou by bylo snížení mezd v zemi o 40 procent. To však Klaus zas nepovažuje za jednoduše proveditelné. "Pak zbývá už jen jediné řešení, totiž převod peněz daňových poplatníků z ostatních zemí měnové unie," soudí Klaus.

Chápe prý, že se v zemích, jako je Německo, proti tomu zvedá odpor. "Proč by také měli němečtí daňoví plátci subvencovat Řecko? To je zcela legitimní otázka," řekl prezident.

Zopakoval také svůj názor, že euro nedodrželo očekávání, která s ním byla spojována. "A pokud jde o hospodářský růst a ekonomickou stabilitu, měnová unie už dávno zkrachovala," dodal.

S ohledem na to, kolik politického kapitálu bylo do společné evropské měny investováno, si Klaus však nemyslí, že evropští politici připustí její krach. "Náklady na to ale budou velmi vysoké," dodal prezident.

V souvislosti s řešením krize v Řecku se pozastavil nad zapojením Mezinárodního měnového fondu, který podle něj smí intervenovat pouze při schodcích platební bilance a neočekávaných výkyvech kurzu. "Ani jedno není případ Řecka," upozornil Klaus.

Klaus se bojí "ještě většího poevropšťování"

V současné Evropě prý postrádá solidaritu, a to nikoli politickou, ale lidskou. Díky ní se podle něj podařilo na počátku 90. let prosadit měnovou unii ve sjednoceném Německu.

Jako známý kritik prohlubování evropské integrace vyjádřil obavu, že současná ekonomická krize bude politicky využita jako argument k prosazování "ještě většího poevropšťování". "Další unifikace se obávám, neboť ta problémy ještě zvětší," řekl.

Právě o svém pohledu na evropskou integraci bude Klaus ve čtvrtek přednášet v Berlíně na Humboldtově univerzitě.

Nevidí ani potřebu hlubší evropské spolupráce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. "Nespatřuji v Evropě žádné dramatické nebo radikální nebezpečí. Pro současný houf nebezpečí jako Írán nebo Severní Koreu stačí stávající instituce," řekl prezident FAZ.

,