(ilustrační snímek) - Zlaté mince jsou zajímavou komoditou

(ilustrační snímek) - Zlaté mince jsou zajímavou komoditou | foto: Reuters

JPMorgan znásobila nabídku na převzetí Bear Stearns

  • 12
Americká investiční banka JPMorgan se snaží uklidnit rozhněvané akcionáře konkurenční Bear Stearns a zpětinásobila nabídku na její převzetí. Ani deset dolarů na akcii, které nyní za bankovní ústav nabízí, ale nedosahuje hodnoty, za kterou se akcie po většinu minulých měsíců obchodovaly.

Hodnota celé banky nyní vychází na zhruba jednu miliardu dolarů.

Banky uvedly, že JPMorgan koupí 95 milionů nových akcií Bear Stearns, což bude představovat 39,5 procenta kmenových akcií. Transakce by měla být dokončena kolem 8. dubna. Bear Stearns vznikla před 85 lety a je jednou z největších a nejváženějších bank na Wall Street.

Přesto se ani jí nevyhnula krize na úvěrových trzích a hrozil jí okamžitý kolaps. Vzhledem k tomu, že pád tak velké banky by mohl destabilizovat celý bankovní systém Spojených států, do hry o záchranu ústavu se vložila i americká centrální banka (Fed), která pomohla dohodu s JPMorgan dojednat. - čtěte Fed chce odvrátit finanční problémy, spustil program jako za velké krize

Původní dohoda, která počítala s platbou dva dolary za akcii, vzbudila značné rozhořčení mezi akcionáři Bear Stearns. Ti začali kontaktovat právníky a hrozilo, že spor bude revitalizaci banky protahovat. 

I deset dolarů je ale jen zlomkem ceny, za kterou se akcie banky prodávaly těsně před oznámením dojednaného převzetí, a je to také méně než deset procent z kurzu, za který se akcie prodávaly po většinu loňského roku.

Také někteří analytici upozorňují podle agentury na to, že nabízená cena je stále nízká. Na miliardu lze ocenit jen hlavní sídlo banky v New Yorku, bez všech dalších poboček.

Federální rezervní banka bance pomůže i za nových podmínek a na akvizici banky Bear Stearns poskytne zhruba 29 miliard dolarů.

Původní návrh se ukázal jako neprůchodný, zejména když se začaly množit stížnosti akcionářů Bear Stearns.

Je to fér, tvrdí šéf JPMorgan
K rozhněvaným akcionářům patří i britský podnikatel Joseph Lewis, který má asi 12,1 milionu akcií Bear Stearns a zaplatil za ně přes miliardu dolarů. Některé akcie přitom nakoupil jen pár dnů před vyhlášením nuceného prodeje. Lewis minulý týden uvedl, že udělá cokoli, aby svou investici do Bear Stearns ochránil. Nevyloučil také, že bude apelovat na banku i další zainteresované, aby zvážili jinou transakci než prodej do rukou JPMorgan Chase & Co.

Šéf JPMorgan Jamie Dimon je nicméně uvedl, že nová nabídka je fér. 

"Věříme, že dodatečné podmínky jsou férové pro obě strany a odrážejí jak cenu, tak rizika spojení s Bear Stearns," citovala ho agentura.

Bear Stearns padla prakticky během pár dnů v souvislosti s hypoteční krizí na americkém trhu. Spekuluje se o ní dokonce jako o jedné ze sedmnácti institucí, které v této souvislosti vyšetřuje FBI.  - čtěte FBI rozšiřuje vyšetřování krize, prověřovaných firem je sedmnáct

Jednání o ceně za akcie se navíc velice těsně týkají i jejích zaměstnanců. Právě oni jsou totiž často držiteli akcií a s příjmy z nich počítají pro své důchodové zajištění.

Právě spokojenost zaměstnanců Bear Stearns bude zřejmě klíčová. Bankéři už si totiž začali hledat nová místa a ředitel JPMorgan Jamie Dimon minulý týden strávil hodně času tím, že se snažil zaměstnance pod příslibem odměn udržet v bance. Zaměstnanci Bear Stearns dohromady vlastní zhruba třetinu akcií banky.

,