Rasová diskriminace naruby. Jihoafrická firma nenabídla podíl bělochům

  17:19aktualizováno  17:19
Jihoafrická Unie solidarity vyhlásila stávku v petrochemické firmě Sasol. Jejími členy jsou převážně bílí dělníci. Nelíbí se jim plán společnosti na prodej podílů ve firmě zaměstnancům. Nabídka totiž platí pouze pro pracovníky tmavší pleti.

Továrna na syntetická paliva společnosti Sasol v jihoafrickém městě Secunda. | foto: Reuters

V pondělí proběhla první část stávky. Unie solidarity vyzvala členy, aby záměrně zpomalili práci v Sasolu. Kompletní stávka má potom začít ve čtvrtek. „Plánujeme každý den podle propracovaného plánu vypínat různé části chemiček,“ napsala Unie v prohlášení.

V témže prohlášení Unie solidarity tvrdí, že 89 procent zaměstnanců chemiček ve městech Sasolburg a Secunda stávku podporuje. Podle něj se také jedná o první stávku bělochů kvůli rasismu v historii země.

Firmy musí dodržovat kvóty

Sasol

Sasol je petrochemická firma založená v roce 1950 v jihoafrickém městě Sasolburg.

Zabývá se výrobou pohonných hmot z uhlí a zemního plynu.

V Jižní Africe zaměstnává podle Reuters přibližně 26 tisíc lidí, z toho 6 300 bělochů. Kromě Jihoafrické republiky má továrny i v USA.

Jihoafrické společnosti jsou ze zákona povinny dodržovat kvóty na množství černochů mezi vlastníky a zaměstnanci. Tamní vláda se tak snaží „odčinit“ dlouhá léta apartheidu (politiky rasové segregace). Přesahování kvót pak usnadňuje firmám cestu ke státním zakázkám.

Unie solidarity se proti kvótám několikrát postavila již v minulosti. V roce 2016 na ně podala stížnost Radě pro lidská práva OSN. Přímo na Sasol si chce stěžovat u autorit ze Spojených států, kde firma také působí.

Sasol tvrdí, že se kritizovaným plánem snaží dosáhnout plnění výše zmíněných kvót. Podle informací agentury Reuters s tím souhlasí i akcionáři. Unie solidarity ale tvrdí, že je důvod čistě rasistický a kvóty firmě slouží jen jako záminka.

„Nejsme proti plánu. Chceme jen, aby platil pro všechny stejně,“ řekl Reuters předseda Unie solidarity Dirk Hermann. „I když firma zahrne bělochy, černochů stejně bude většina. Nevidíme jediný důvod, proč bělochy z plánu vyřadit. Je to diskriminace.“

Stávka má trvat tři týdny. Unie solidarity také vyzvala Jihoafričany, aby netankovali na čerpacích stanicích, které nabízejí pohonné hmoty od Sasolu.

Vládní strana stávku kritizuje

Mluvčí společnosti Sasol agentuře Reuters řekl, že stávka firmu příliš nezasáhne. Největší chemičky ve městech Secunda a Sasolberg prý totiž stejně momentálně procházejí údržbou a pracuje se v nich jen omezeně.

Vládní strana Africký národní kongres vydala prohlášení kritizující plánovanou stávku. „Každý má právo stávkovat. Jsme však znepokojeni, když se toto právo zneužívá ke zločinným účelům, které ohrožují naši demokracii. Obáváme se rasistických přesahů této stávky.“

Hermann zdůraznil, že Unie solidarity rasismus nepodporuje. Dodal, že Unie podpořila plány společností AngloGold Ashanti a Kumba, které podíly nabízely všem zaměstnancům bez rozdílu.  

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Ilustrační snímek

Během posledního půl roku převedli Turci do zahraničních měn, především dolarů a eur, liry v hodnotě přes 400 miliard...

Do konce roku bude mít Tesla plně autonomní vozy, tvrdí Elon Musk

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Vizionář Elon Musk představil ambiciózní plány ohledně výroby samořiditelných vozů. Elektroauta s plně autonomním...

Najdete na iDNES.cz