Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Japonsku docházejí čísla kreditek. Může za to virus i boom online nákupů

  • 22
Epidemie koronaviru a s ní spojený nárůst obliby bezhotovostního placení způsobily, že v Japonsku se nedostává čísel kreditních karet. Tamní úřady proto uvažují o možnosti přidat k šestnáctimístnému číslu karty ještě sedmnáctou číslici. Náklady na takové opatření by však vystoupaly do milionů jenů a vypadá to, že by je museli pokrýt sami uživatelé karet.

Japonské firmy vydávající kreditní karty v současné době usilovně bojují s nedostatkem volných číselných kombinací na kartách, které vydávají. Šestnáctimístný kód již pro množství vydávaných karet přestává dostačovat. S informací přišel deník Mainichi Shimbun a zpravil o ní britský list the Guardian.

Za strmým nárůstem zájmu Japonců o kreditní karty si ale Japonsko může samo. Již loni v říjnu rozjela země masivní kampaň za bezhotovostní placení posílenou kreditním systémem. Stalo se tak poté, co se spotřební daň zvýšila z osmi na deset procent.

V Japonsku se nyní vydáváním kreditních karet zabývá 280 společností, ty spolupracují s mezinárodními firmami, jako jsou Visa nebo MasterCard. Zatímco prvních šest čísel šestnáctimístného kódu karty značí zemi vydání, kód banky a další informace. Teprve do zbylých deseti cifer vydavatel karty musí vměstnat číslo účtu a další údaje vztahující se ke klientovi. Ti už dříve varovali, že pokud se tempo vydávání nových kreditek v zemi nezvolní, od sedmé číslice dále nastane nedostatek volných číselných kombinací.

Využívání kreditních karet v Japonsku roste každoročně o dvě procenta, jejich oblibu však výrazně posílilo šíření koronaviru v zemi. Podle odborníků se postupně snižuje i počet Japonců, zvláště starších, kteří tvrdošíjně trvají na používání hotovosti. Japonský ministerský předseda Šinzo Abé oznámil, že do roku 2025 chce zvýšit poměr bezhotovostních plateb o čtyřicet procent.

Japonci hotovost milují

I navzdory nárůstu bezhotovostních plateb studie z roku 2019 ukázaly, že celých 84 procent japonských domácností stále používá bankovky a mince pro malé nákupy. Pro platby mezi částkami od 10 000 (2 000 korun) do 50 000 jenů (10 500 Kč) používá hotovost stále zhruba polovina respondentů, elektronické platby kreditní nebo debetní kartou upřednostňuje v takových případech jen 3,4 procenta Japonců.

Poměr bezhotovostních nákupů v zemi je podle dat společnosti Payments Japan Association v současnosti na dvaceti procentech, země ale stále pokulhává za Jižní Koreou, kde bezhotovostně platí až 96 procent lidí, i Čínou (66 procent).

Nejjednodušší řešení problému s chybějícími číselnými kombinacemi se zdá přidat na karty jednu číslici. Jenomže tato reforma, která by zahrnovala vydání zkušebních sérií, na nichž by se testovaly jejich odolnost proti padělání, by zemi stála miliony jenů. Ty by na konci stejně museli zaplatit uživatelé karet.

Z japonského muzea nindžů zmizel těžký sejf. Zlodějům stačily 3 minuty

„Přidání další číslice na kartu se bráníme, jak je to jen možné,“ řekl deníku Mainichi Shimbun zástupce jedné ze společností vydávající karty. „Veškeré finanční břemeno s tím spojené však pravděpodobně poneseme sami,“ dodal.

Vypadá to, že vydavatelům kreditních karet do budoucna nezbude jiné řešení než počet míst na kódu karty zvýšit. „Nyní zbývá jen rozhodnout, jestli updatovat tři sta milionů již vydaných karet, které jsou již v oběhu, anebo jim umožnit nějakým způsobem koexistovat s nově vydávanými,“ uzavírá podle Guardianu japonský list Mainichi Shimbun.