Od 20. května 2016 bude obrazové varování na cigaretových krabičkách povinné i...

Od 20. května 2016 bude obrazové varování na cigaretových krabičkách povinné i v Česku. Tabákové firmy počítají s tím, že to na čas sníží spotřebu cigaret - kouření přestane být sexy. Než si lidé na krabičky zase zvyknou. | foto: Profimedia.cz

Irsko se blíží k odpudivým cigaretám bez loga. Může být první v EU

  • 151
Irsko má nejblíže k tomu, aby se stalo první zemí EU, která "smyje" nápisy a loga z krabiček cigaret. Návrh ministra zdravotnictví Jamese Reillyho schválila vláda. Irové byli první na světě, kteří v roce 2004 zakázali kouření v restauracích a na dalších veřejných místech.

Z nových krabiček mají zmizet veškerá loga, ochranné známky, barvy a grafické prvky, které podle kritiků svádějí ke kouření především mladistvé. Na uniformních obalech o stejné velikosti se naopak objeví podobně jako v průkopnické Austrálii odpudivé obrázky nemocí z kouření a varovné nápisy. Obaly budou nově jednobarevné, o barvě se však zatím nerozhodlo. Výrobcům na krabičce zbude jen malý prostor ve spodní části, kde bude napsána značka.

Ministr Reilly navzdory tabákové lobby i nesouhlasu prodejců věří, že se zákon podaří prosadit a začne platit na začátku příštího roku. Zkušenosti z minula tomu nahrávají. V živé paměti mají Irové, hrdí na své hospody, například plošný zákaz kouření v restauracích z roku 2004. Zapálit si nemohou ani na pracovištích a v dalších uzavřených veřejných místech. O několik let později přišel sporný zákaz prodeje menších balíčků s deseti cigaretami nebo konec reklamních poutačů.

Tabákové firmy se dalšímu zákazu pochopitelně brání. Ohánějí se dopady na ekonomiku a tvrdí, že zákaz nesplní očekávání. "Naprosto chybí důkazy o tom, že jednotné obaly povedou ke snížení počtu mladých kuřáků," citoval list Guardian Johna Freda z irského zastoupení společnosti Japan Tobacco International. Jiní namítají, že jednobarevné krabičky usnadní práci padělatelům.

Kuřáků ubývá, marketing cílí na děti

Tabákové firmy musí v Irsku podle ministra získat denně 50 nových kuřáků jen proto, aby udržely míru kouření na stávající úrovni a nahradily ty, kteří kouřit přestávají.

"Vzhledem k tomu, že 78 procent kuřáků začíná s kouřením před 18. rokem věku, je jasné, že tabákový průmysl cílí na děti, které by nahradily odnaučené kuřáky a ty, kdo zemřou," uvedl ministr a zároveň odhodlaný bojovník s kouřením. Dodal, že polovina kuřáků v Irsku umírá na následky tohoto zlozvyku, každoročně 5 200 lidí. Desítky tisíc dalších se léčí s nemocemi z kouření, což je spojeno s enormními náklady.

Své odhodlání dokresluje Reilly i osobním příběhem. Jeho blízké kouření zabilo nebo jim vážně poškodilo zdraví. "Ztratil jsem bratra, který si jako lékař plně uvědomoval, co cigarety způsobují, ale byl natolik závislý, že se jich nemohl vzdát," uvedl. "A můj otec kvůli kouření předčasně oslepl a posledních 14 let svého života neviděl," dodal.

Všechny reklamní prvky jako loga a tvary cigaret chce zakázat i Británie, návrh však překvapivě chybí v aktuálním programu vlády.

Ošklivější krabičky cigaret jako první země na světě teprve loni zavedla Austrálie. Všechny cigarety u protinožců mají olivovou barvu. Svého největšího globálního nepřítele si našla Austrálie krabičkovým zákonem na Kubě, která zákon napadla u Světové obchodní organizace.