Konec vyměšování v přírodě, Indie staví desítky milionů toalet

  10:06aktualizováno  10:06
V současné Indii probíhá nejmasivnější výstavba toalet v historii země. Pod taktovkou vlády premiéra Naréndry Módího jich od roku 2014 vzniklo téměř 80 milionů, dalších deset milionů by se mělo dokončit do roku 2019. Cílem projektu je, aby obyvatelé Indie přestali vykonávat potřebu v přírodě, což s sebou nese mnohé zdravotní i hygienické komplikace.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indický premiér Módí odstartoval vládní program s názvem „čistá Indie“ už před téměř čtyřmi roky. V rámci tohoto pětiletého projektu by mělo ve druhé nejlidnatější zemi světa vyrůst až 90 milionů nových toalet a to jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech.

Fotogalerie

Před startem programu Swachh Bharat (čistá Indie, pozn. red.) totiž podle dat organizace UNICEF téměř polovina miliardové populace Indie pravidelně vykonávala potřebu venku, což s sebou neslo celou řadu hygienických a zdravotních komplikací.

Fekálie značným způsobem kontaminovaly produkci potravin a pitnou vodu a šířily se kvůli nim průjmové infekce trávícího traktu, které vedly až k problémům s chronickou podvýživou obyvatelstva a u dětí způsobovaly zakrnění. Unicef označoval „otevřené vyměšování“ jako hlavní důvod toho, že Indie vykazovala celosvětově nejvyšší podíl smrtí způsobených průjmem u dětí mladších pěti let.

Podle odhadů Světové banky představovalo toto břemeno pro Indii náklady ve výši až 6,4 procenta tamního hrubého domácího produktu ročně.

Webové stránky vládního projektu uvádějí, že se od roku 2014 podařilo vybudovat téměř 80 milionů nových toalet a počet vesnic, ve kterých již nedochází k vyměšování obyvatel v přírodě přesáhl 400 tisíc. Součástí programu výstavby sanitárních systémů je i zprovoznění systému, který je bude monitorovat.

Podle společnosti Euromonitor International, jež se zabývá strategickým výzkumem trhu, způsobila masivní indická hygienická kampaň 81% nárůst tržeb betonových stavebních materiálů a prodeje koupelnového a zdravotnického sortimentu stouply o 48 procent.

Závěry výzkumu citovala agentura Bloomberg, podle které z projektu profitoval například největší indický konglomerát Tata Group nebo britský výrobce zdravotních, hygienických a domácích potřeb Reckitt Benckiser.

Součástí indické očistné kampaně je i masivní propagace, v roce 2017 v zemi vznikl satirický komediální film s názvem „Toaleta: milostný příběh“. Momentálně je na trhu dostupná i aplikace, která svým uživatelům v Indii ukáže polohu nejbližší toalety.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Nekorektní móda. Světové značky bojují s rasistickými přešlapy

Modelka předvádí kritizovaný model britské značky Burberry na londýnském týdnu...

Špatná reklama, pořád reklama. Jako by se tímto motem v poslední době řídilo mnoho světových módních značek. Naposledy...

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Spojené státy nás nezničí, říká v rozhovoru zakladatel čínské Huawei

Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej.

Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové stanici BBC, že zatčení...

Najdete na iDNES.cz