Konec vyměšování v přírodě, Indie staví desítky milionů toalet

  10:06aktualizováno  10:06
V současné Indii probíhá nejmasivnější výstavba toalet v historii země. Pod taktovkou vlády premiéra Naréndry Módího jich od roku 2014 vzniklo téměř 80 milionů, dalších deset milionů by se mělo dokončit do roku 2019. Cílem projektu je, aby obyvatelé Indie přestali vykonávat potřebu v přírodě, což s sebou nese mnohé zdravotní i hygienické komplikace.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indický premiér Módí odstartoval vládní program s názvem „čistá Indie“ už před téměř čtyřmi roky. V rámci tohoto pětiletého projektu by mělo ve druhé nejlidnatější zemi světa vyrůst až 90 milionů nových toalet a to jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech.

Fotogalerie

Před startem programu Swachh Bharat (čistá Indie, pozn. red.) totiž podle dat organizace UNICEF téměř polovina miliardové populace Indie pravidelně vykonávala potřebu venku, což s sebou neslo celou řadu hygienických a zdravotních komplikací.

Fekálie značným způsobem kontaminovaly produkci potravin a pitnou vodu a šířily se kvůli nim průjmové infekce trávícího traktu, které vedly až k problémům s chronickou podvýživou obyvatelstva a u dětí způsobovaly zakrnění. Unicef označoval „otevřené vyměšování“ jako hlavní důvod toho, že Indie vykazovala celosvětově nejvyšší podíl smrtí způsobených průjmem u dětí mladších pěti let.

Podle odhadů Světové banky představovalo toto břemeno pro Indii náklady ve výši až 6,4 procenta tamního hrubého domácího produktu ročně.

Webové stránky vládního projektu uvádějí, že se od roku 2014 podařilo vybudovat téměř 80 milionů nových toalet a počet vesnic, ve kterých již nedochází k vyměšování obyvatel v přírodě přesáhl 400 tisíc. Součástí programu výstavby sanitárních systémů je i zprovoznění systému, který je bude monitorovat.

Podle společnosti Euromonitor International, jež se zabývá strategickým výzkumem trhu, způsobila masivní indická hygienická kampaň 81% nárůst tržeb betonových stavebních materiálů a prodeje koupelnového a zdravotnického sortimentu stouply o 48 procent.

Závěry výzkumu citovala agentura Bloomberg, podle které z projektu profitoval například největší indický konglomerát Tata Group nebo britský výrobce zdravotních, hygienických a domácích potřeb Reckitt Benckiser.

Součástí indické očistné kampaně je i masivní propagace, v roce 2017 v zemi vznikl satirický komediální film s názvem „Toaleta: milostný příběh“. Momentálně je na trhu dostupná i aplikace, která svým uživatelům v Indii ukáže polohu nejbližší toalety.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Dočkáme se záloh na PET lahve? Je to drahé a složité, ukazují Slováci

Ilustrační snímek

Zatímco u nás se debaty o možném zálohovém systému na PET lahve teprve rozbíhají, na Slovensku už jsou minimálně o dva...

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Areál SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Rakouský SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící 280 kilometrů od Česka, je jedním z nejmodernějších lyžařských...

Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na...

Najdete na iDNES.cz