Konec vyměšování v přírodě, Indie staví desítky milionů toalet

  10:06aktualizováno  10:06
V současné Indii probíhá nejmasivnější výstavba toalet v historii země. Pod taktovkou vlády premiéra Naréndry Módího jich od roku 2014 vzniklo téměř 80 milionů, dalších deset milionů by se mělo dokončit do roku 2019. Cílem projektu je, aby obyvatelé Indie přestali vykonávat potřebu v přírodě, což s sebou nese mnohé zdravotní i hygienické komplikace.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indický premiér Módí odstartoval vládní program s názvem „čistá Indie“ už před téměř čtyřmi roky. V rámci tohoto pětiletého projektu by mělo ve druhé nejlidnatější zemi světa vyrůst až 90 milionů nových toalet a to jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech.

Fotogalerie

Před startem programu Swachh Bharat (čistá Indie, pozn. red.) totiž podle dat organizace UNICEF téměř polovina miliardové populace Indie pravidelně vykonávala potřebu venku, což s sebou neslo celou řadu hygienických a zdravotních komplikací.

Fekálie značným způsobem kontaminovaly produkci potravin a pitnou vodu a šířily se kvůli nim průjmové infekce trávícího traktu, které vedly až k problémům s chronickou podvýživou obyvatelstva a u dětí způsobovaly zakrnění. Unicef označoval „otevřené vyměšování“ jako hlavní důvod toho, že Indie vykazovala celosvětově nejvyšší podíl smrtí způsobených průjmem u dětí mladších pěti let.

Podle odhadů Světové banky představovalo toto břemeno pro Indii náklady ve výši až 6,4 procenta tamního hrubého domácího produktu ročně.

Webové stránky vládního projektu uvádějí, že se od roku 2014 podařilo vybudovat téměř 80 milionů nových toalet a počet vesnic, ve kterých již nedochází k vyměšování obyvatel v přírodě přesáhl 400 tisíc. Součástí programu výstavby sanitárních systémů je i zprovoznění systému, který je bude monitorovat.

Podle společnosti Euromonitor International, jež se zabývá strategickým výzkumem trhu, způsobila masivní indická hygienická kampaň 81% nárůst tržeb betonových stavebních materiálů a prodeje koupelnového a zdravotnického sortimentu stouply o 48 procent.

Závěry výzkumu citovala agentura Bloomberg, podle které z projektu profitoval například největší indický konglomerát Tata Group nebo britský výrobce zdravotních, hygienických a domácích potřeb Reckitt Benckiser.

Součástí indické očistné kampaně je i masivní propagace, v roce 2017 v zemi vznikl satirický komediální film s názvem „Toaleta: milostný příběh“. Momentálně je na trhu dostupná i aplikace, která svým uživatelům v Indii ukáže polohu nejbližší toalety.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Americký fastfood prodává speciální burger s omáčkou z konopí

Ilustrační snímek

Na světový den marihuany, který připadá právě sobotu na 20. dubna, se americká fastfoodová restaurace Carl’s Jr....

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

Najdete na iDNES.cz