Indie zažívá rychlý růst online plateb. Přivábila „Věštce z Omahy“

  11:24aktualizováno  11:24
Investor a třetí nejbohatší Američan Warren Buffett má svůj první zářez na rychle rostoucím indickém trhu. Peníze vložil do platební společnosti Paytm. Vsadil přitom takřka na jistotu. Miliardová země zažívá boom online plateb.
Warren Buffett.

Warren Buffett. | foto: Shutterstock

Miliardář Warren Buffett se loni nechal slyšet, že indický trh má neuvěřitelný růstový potenciál. „Pokud mi dáte tip na úžasnou firmu v Indii, která je na prodej, zítra tam budu,“ uvedl pro lokální televizi.

Trvalo to trochu déle, ale teď přece jen Věštec z Omahy, jak se investorovi přezdívá, na místní trh poprvé vkročil.

Jeho holding Berkshire Hathaway investoval kolem 25 miliard rupií, tedy takřka osm miliard korun, do indické společnosti Paytm, která poskytuje online platby. Oceňuje tím celou firmu na deset miliard dolarů, uvedla CNN.

V Paytm už mají podíly čínský technologický obr Alibaba a japonská SoftBank. Trh online platebních transakcí už v poslední době přilákal i americké hráče. Google spustil v Indii aplikaci na mobilní placení Tez a komunikační nástroj WhatsApp, vlastněný Facebookem, testuje podobnou službu.

Uspět na lokálním trhu nebude podle některých odborníků vůbec snadné, ačkoliv věci dost pomohla legislativa. Jak upozorňuje CNN, Indové milují placení v hotovosti, ať už bankovkami či mincemi. Politický vítr však začal foukat ve prospěch pokroku.

S hotovostí je konec

Premiér Narendra Modi totiž v listopadu 2016 překvapil drastickým rozhodnutím, které znamenalo zákaz 86 procent hotovostních prostředků. Indové, kteří do té doby hradili jen dvě procenta nákupů a plateb formou „cash“, neměli na výběr a začali hromadně přecházet na online platby.

Podle studie Barclays Corporate tvoří nyní online platby v Indii 22 procent veškerých plateb, ale do roku 2023 budou hrát prim právě díky boomu digitálních platebních nástrojů. Rapidně v zemi narůstá i počet uživatelů internetu. Kolem tří set milionů Indů používalo v roce 2015 internet, v roce 2020 jich bude odhadem už 650 milionů, uvedla společnost Boston Consulting Group.

Toto klima velmi nahrálo firmám, které vsadily na růst digitální ekonomiky a online byznys. Například digitální peněženku Paytm si za pouhý měsíc zaregistrovalo deset milionů nových uživatelů.

Podle analytika společnosti Gartner DD Mishry přesto nebude vůbec snadné na trhu uspět. „Je zde velké napětí. Trh se stává velmi konkurenčním, abyste dlouhodobě přežili, musíte sáhnout hlouběji do kapsy,“ uvedl.

Pro Paytm je však dohoda s americkým finančníkem rozhodně dobrým signálem. Warren Buffett je silným investorem, který podíly ve svých firmách drží velmi dlouhou dobu. Podle Vaidyanathana Krishnamurthy z Indické obchodní školy může být tato investice významným impulsem pro řadu indických technologických startupů.

Warren Buffett vlastní skrze společnost Berkshire Harthaway řadu firem, mj. výrobce baterií Duracell, maloobchodní řetězec Dairy Queen či módní značku Fruit of the Loom. Ve spoustě dalších firem má menšinové podíly. Patří mezi ně Apple, Bank of America, IBM, Coca-Cola či Kraft Heinz.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá...

Deset dětí, které vydělávají víc než vy. Někteří stovky milionů ročně

Marsai Martinová

Některé z nich jsou sotva teenageři a už vydělávají šestimístné sumy. Třeba sedmiletý youtuber Ryan si za jediný rok...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Najdete na iDNES.cz