Sklizeň ve vesnici Ganeshpur v Indii (11. dubna 2022).

Sklizeň ve vesnici Ganeshpur v Indii (11. dubna 2022). | foto: ČTK

Žádní šamani, ale ekonomická logika. Jak umí déšť srazit ceny potravin

  • 3
Úroveň inflace v Indii v dubnu dosáhla téměř osmi procent a byla nejvyšší za osm let. V zemi rostou ceny potravin i pohonné hmoty. Na růst cen reaguje tamní centrální banka, částečně zemi však mohou ulevit i srážky, píše agentura Reuters.

Indická centrální banka kvůli vysoké inflaci minulý týden zvýšila základní úrok o půl procentního bodu na 4,9 procenta. Za předchozí tři týdny šlo už o druhé zvýšení.

Centrální banka uvedla, že chce zmírnit inflační tlaky v ekonomice a dopady geopolitického napětí, jako je válka na Ukrajině. Riziko rychlejšího růstu cen je teď podle centrální banky výrazně vyšší.

Válka na Ukrajině způsobila nové problémy, které zvýrazňují potíže, s nimiž se už delší dobu potýkají dodavatelské řetězce, uvedla centrální banka. V důsledku toho jsou vyšší ceny potravin, energií i komodit.

Omezené možnosti

Podle analytiků však centrální banka zastaví tamní růst cen jen z části. „Zkrotí opatření centrální banky růst cen potravin? Upřímně řečeno, ne,“ uvedl Indranil Pan, hlavní ekonom indické banky Yes Bank.

Na inflaci mají mimo jiné vliv i globální aspekty. Indie například uspokojuje dvě třetiny poptávky po rostlinných olejích dovozem. A zatímco dovoz slunečnicového oleje z oblasti Černého moře byl ochromen válkou, dodávky palmového oleje narušil Indonéský zákaz vývozu.

„Dokud nebudou obnoveny dodávky na světovém trhu, ceny nepoklesnou na běžnou úroveň,“ zmínil B.V. Mehta, výkonného ředitel tamní Asociace pro dovoz rostlinných olejů.

Naděje v podobě dešťů

V Indii aktuálně nastává období dešťů, které je pro zemědělskou produkci a hospodářský růst klíčové. Podle agentury Reuters mohou hojné deště snížit ceny potravin ve druhé polovině fiskálního roku, který končí v březnu 2023.

Další potravinová rána pro svět, olejovou krizi nečekaně zhorší i Indonésie

Zatím však jsou srážky o 36 procent nižší než průměr. „Ceny zeleniny v posledních týdnech vyskočily, jelikož vlna veder poškodila úrodu,“ uvedl Mahesh Shinde, obchodník se zeleninou z indického města Púne.

A ačkoliv monzuny sice mohou přinést určitou cenovou úlevu, centrální banka nad nimi nemá kontrolu. Nepříjemnou situaci může řešit také vláda, která již minulý měsíc omezila vývoz pšenice.

Pátá největší a druhá nejlidnatější ekonomika světa má inflaci spojenou s nepříjemnou historii. Strana Kongresu, která vládla většinu času od roku 1947, v roce 2014 ve volbách ztratila důvěru občanů, jedním z důvodu byl i značný růst cen.

Indie zakázala vývoz pšenice do zahraničí, trhem hýbají vedra a válka

„Inflace měřená různými indexy může být pro spotřebitele abstraktním pojmem, ale nárůst cen potravin a pohonných hmot zasahuje peněženky lidí prakticky každý den,“ řekl Amitabh Dubey, politický analytik výzkumné společnosti TS Lombard.

„Politická historie v Indii ukazuje, že růst cen potravin má bezprostřední a hluboký dopad na politickou náladu a je to něco, co vláda Modiho musí brát velmi vážně,“ doplnil Dubey.

Pokud však srážky zklamou, podle analytiků bude mít i vláda omezený prostor ceny usměrnit.

,