Samsung Galaxy S22 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jak někoho okrást snadno a rychle. Falešný inzerát vydělal 100 tisíc za den

  • 51
Tisíce lidí přicházejí každý den o peníze kvůli podvodným inzerátům na platformě Facebook Marketplace. Statistika banky TSB hovoří o škodě až 37,5 milionu liber ročně (jedna miliarda korun) jen v Británii. Podvodníci se na Facebook zaměřili kvůli obrovskému počtu uživatelů, mezi nimiž snadněji narazí na své oběti. A také tu chybí zabezpečení plateb, která používají jiné prodejní portály.

Mají to podvodníci na Facebooku opravdu tak jednoduché? Odpověď dal reportérům Daily Mailu zkušební falešný inzerát na nový telefon v hodnotě 760 liber. Zadali smyšlené jméno prodejce i jeho bydliště. Nemuseli na Facebooku projít žádnou bezpečnostní kontrolou, aby prokázali, že jde o skutečnou osobu, žádné osobní nebo bankovní údaje. Během pár minut zveřejnili následující inzerát: „Prodám Samsung S22 128 GB, ve skvělém stavu, odemčený. Prodej pouze z důvodu přechodu na novější typ. Cena 250 liber. Nic pro váhající.“

V obchodech se tento přístroj prodává za 759 liber. Za jediný den zareagovalo 827 lidí. A 16 z nich by okamžitě poslalo své peníze za nic. Nikdo z nich by zboží ani peníze nikdy neviděl – celkem 4000 liber, tedy přes 100 tisíc korun.

Při podobném pokusu na jiných prodejních platformách to podvodníci nemají tak snadné. Portál eBay vyžadoval platné doklady uživatele a bankovní údaje a odhalil rovněž, když se reportéři pokusili nahrát falešný řidičský průkaz. Na obchodním webu Gumtree museli zase u každého zadaného inzerátu opakovaně vkládat své osobní údaje. Web také intenzivně varuje své uživatele, aby byli při nákupech opatrní a dodržovali zásady bezpečnosti nákupů na internetu. Každý takový krok navíc podvodníky odrazuje. Na Facebooku jsou proto nejaktivnější.

„Každý, kdo má přístup k internetu, to zvládne zveřejnit falešný inzerát za pár minut. Nemusíte být součástí zločineckého gangu, mít hackerské schopnosti nebo zkušenosti s podvody,“ popisuje Tony Sales, spoluzakladatel organizace We Fight Fraud (Bojujeme s podvody). „Na Facebooku mají zločinci nejméně překážek a nejvyšší počet uživatelů, takže výnos z jejich podvodů je mnohem vyšší,“ dodal.

Pro upřesnění reportéři doplnili, že všechny zájemce o falešně nabízený telefon odmítli s tím, že zboží už bylo prodáno. I tak se někteří znovu ozývali, že jsou ochotni si i předplatit, kdyby se přístroj za podobnou cenu objevil v nabídce znovu.

Živná půda pro podvodníky

Prodejní platforma Marketplace na Facebooku se stala obrovsky populární v posledních letech. Původně se využívala pro přeprodej zboží v lokálních komunitách mezi sousedy. Přes internet se obchod domluvil a kupující pak za zboží zaplatil osobně prodávajícímu takříkajíc ve dveřích nebo na ulici. V takovém případě bylo podvodů jen minimum.

Rozeznat falešný inzerát od reálného na Facebooku není snadné.

Jak ale rostla obliba aplikace, obchody se začaly uzavírat i na větší vzdálenost a zboží se začalo posílat poštou. S tím začaly růst případy, kdy lidé zaplatili, ale zboží jim nikdo neodeslal. Podvodníci rychle zavětřili, že Marketplace je platformou, na které najdou statisíce potenciálních obětí a tím spíš narazí na někoho, koho se jim snadno podaří oškubat. „Většina podvodníků se už dnes nespokojí s jedním inzerátem, ale chrlí jich stovky a tisíce, aby oklamaly někoho z uživatelů,“ doplňuje Sales.

Nezajištěné platby

Kromě nedostatku kontrol k ověření prodejců nabízí Facebook Marketplace také malou ochranu kupujících při platbách. Na rozdíl od obchodních webů jako jsou eBay, Amazon a další, nemá Facebook vestavěnou platební službu. To znamená, že zákazníci na Facebooku často používají bankovní převody k přímému zasílání peněz, takže mají malou ochranu, pokud provedou platbu podvodníkovi.

Naproti tomu eBay vyžaduje, aby kupující nakupovali pomocí služby PayPal, která zaručuje vrácení peněz, pokud nákup nedorazí nebo neodpovídá popisu prodejce.

Amazon zase umožňuje uživatelům platit pomocí debetní nebo kreditní karty, což zákazníkům poskytuje větší ochranu spotřebitele, aby požádali svou banku o vrácení peněz, pokud položka nedorazí.

„Jsme přesvědčeni, že chybějící bezpečný platební systém na Facebook Marketplace je nesmírným rizikem pro miliony uživatelů, které musí Meta okamžitě řešit a převzít za něj odpovědnost,“ doplňuje Tony Sales ze spolku We Fight Fraud.

Facebook reaguje

„Facebook Marketplace je primárně místní seznamovací služba zahrnující hotovostní platby, takže neposkytujeme žádnou možnost platit nebo odesílat položky prostřednictvím naší platformy. Bohužel podvodníci používají stále sofistikovanější metody k podvádění lidí. Děláme kampaně na zvýšení povědomí spotřebitelů, jak odhalit podvodné jednání,“ reagoval mluvčí společnosti Meta.

22. května 2023