Irsko patří k nejzadluženějším zemím Evropské unie.

Irsko patří k nejzadluženějším zemím Evropské unie. | foto: Profimedia.cz

Důvěra v Irsko se propadla do roku 1995. Rating srazila Standard & Poors

  • 53
Přední světová ratingová agentura Standard & Poors snížila rating Irsku. Vyslala tak další varovný signál investorům. Rating země je nejhorší od roku 1995, snížil se ze stupně AA na AA-.

Agentura se obává, že rostoucí náklady na podporu tamních bank budou nadále oslabovat veřejné finance ostrovní země. S&P odhad vyjádřila i v číslech - irská vláda by měla utratit 90 miliard eur na pomoc svým bankám, což je o 10 miliard eur více, než ukazovaly předchozí odhady.

Dodatečnou finanční injekci by údajně mohla potřebovat Anglo Irish Bank. Irská státní agentura, která sleduje zadlužení, označila analýzu agentury S&P za mylnou. Prohlašuje, že závěry vyvozuje z extrémního scénáře nákladů na rekapitalizaci bank.

cena za banky 

90 miliard eur: celkové náklady na nápravu bankovního sektoru. (58% HDP)

50 miliard eur: Rekapitalizace bank (29 - 32 % HDP)

Rozdíl v nákladech se použil na odkup nekvalitních úvěrů od bank.

Čísla vycházejí z analýzy S&P.

Agentura očekává, že se letos státní dluh Irska vyšplhá až na 113 procent hrubého domácího produktu země. To by byl oproti minulému roku nárůst o 64 procent. Země na konci loňského roku dlužila 75 miliard eur, na konci roku 2008 to bylo 50,4 miliardy.

Státní dluh Irska by tak vyrostl na jednu z nejvyšších úrovní mezi zeměmi Evropské unie. Například Španělsko nyní dluží 65 procent celoročního výkonu ekonomiky.

Ze stejných důvodů už snížila rating Irsku agentura Moody's. V polovině července v očích jejich analytiků klesl na úroveň Aa2 z původního Aa1.

Nezaměstnanost a nestabilní banky

Pokud náklady porostou nebo se zhorší kondice ekonomiky, rating se může ještě snížit, upozornila agentura. Snížení ratingu představuje pro dotčené země problém. Půjčování peněz na krytí schodků je pro ně dražší, protože ztráta důvěry na zahraničních trzích vede ke zvyšování úroků u dluhopisů.

Irsko pomáhalo v době krize svým bankám už několikrát, poprvé v prosinci roku 2008. V některých finančních institucích koupila vláda podíly a speciální ústav National Asset Management Agency z nich odčerpával toxická aktiva, tedy pohledávky, které byly v podstatě nedobytné a kvůli nimž těmto bankám následně chyběla hotovost.

Během záchranných operací vláda převzala kontrolu nad Anglo Irish Bank, jednou ze třech největších bank. Země má v současnosti problém i s nezaměstnaností. Poměr lidí bez práce dosahuje v Irsku 13,3 procenta.