Šéf diamantové burzy z Antverp  Beller říká, že prodej kamenů krize jen přibrzdila.

Šéf diamantové burzy z Antverp Beller říká, že prodej kamenů krize jen přibrzdila. | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Diamant je lepší než akcie, říká šéf diamantové burzy

Arthur Beller, prezident druhé největší antverpské diamantové burzy Beurs voor Diamanthandel, která zároveň patří k nejstarším na světě, přijel do Prahy propagovat diamanty. Tvrdí, že jejich cena neklesá ani ve vleku finanční krize, protože diamantové doly začínají mít problémy s těžbou.

Beller odmítá, že by náhlý objev velkého naleziště diamantů mohl cenově zničit trh. Poptávka prý poroste.

Jak na trh s diamanty dopadá finanční krize?
Samozřejmě nás zranila, ale zatím ne tolik jako jiné oblasti. Diamanty totiž nejsou kupovány jen jako investice, ale jejich prodeje stále hodně táhnou šperky. Prostě ženy jsou obvykle dost silné na to, aby svému muži vysvětlily, co skutečně chtějí. Ale prodeje jsou pomalejší a očekávám ještě jejich pokles.

Snížila se kvůli krizi cena?
Ne. Ceny se zatím drží a v posledních letech jen rostly. Z investičního hlediska je podle mě dnes bezpečnější uložit do nich peníze než je dát do banky, nebo dokonce do akcií.

Jak se na diamantovém trhu projeví třeba teroristické útoky v indické Bombaji?
Samozřejmě politické problémy, jako je Bombaj nebo teď Thajsko, nám nenahrávají. Ale lidé na ně rychle zapomenou a budou pokračovat v nákupech. Krize tady nebude navždy a lidé mají stále dost peněz.

Odkud je největší poptávka po diamantech? Stále vedou USA?
Ano. Čína a Indie však začínají Spojené státy dohánět. Větší poptávku máme také ze zemí, jako je Vietnam, Kambodža či Thajsko.

Diamantový trh mi připomíná svým založením trh s uměním. Počítáte se do stejné kategorie?
Je tady zásadní rozdíl. Podle statistik bude v roce 2020 po diamantech podstatně větší poptávka, než jich bude na trhu. To se o obrazech asi říct nedá. Důvodem je vyprazdňování diamantových dolů. Omezují provoz na Sibiři a problémy mají i v Jihoafrické republice. Potvrzují to statistiky firem De Beers i Alrosa.

Nikdy se však nedá vyloučit objev velkého naleziště diamantů. Mohlo by zničit na čas ceny kamenů?
Zaprvé si nemyslím, že se ještě někde najde hodně kvalitních diamantů. Zadruhé nově otevírané doly, například v Austrálii firmou Argyle, produkují jen velmi levné diamanty, které s cenami příliš nezahýbají. Ty opravdu dobré pocházejí z Ruska, Botswany, Namibie a Jižní Afriky. A hlavně – s rostoucím bohatstvím lidí na Východě roste poptávka po diamantech, takže by se nám více kamenů hodilo.

Tuzemský prodejce a obchodník s diamanty, firma D. I. C., je prý jediným členem vaší burzy z východní Evropy. Je to pravda?
Podívejte, kromě Přemysla Synka z firmy D. I. C. je z východní Evropy čestným členem jen Sergej Oulin, viceprezident největší ruské těžařské společnosti Alrosa. Ale on není plnohodnotným obchodníkem.