ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

  • 56
Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s kolapsem amerického fondu Archegos Capital Management. Banku také opustí dva vrcholoví manažeři. Archegosu zlomily vaz rizikové akciové sázky, u nichž využíval prostředky od předních investičních bank, čímž je vystavil značnému riziku.

Credit Suisse, která je druhou největší bankou ve Švýcarsku, kvůli potížím s Archegosem sníží svým akcionářům dividendu a oseká bonusy pro členy vedení. V úterním prohlášení zástupci banky uvedli, že kvůli obřímu odpisu skončí v prvním letošním kvartálu ve ztrátě zhruba 900 milionů švýcarských franků (přes 21 miliard Kč).

Banka rovněž informovala o odchodu dvou vysoce postavených manažerů. Své funkce opustí ředitelka oddělení řízení rizik Lara Warnerová a šéf investičního bankovnictví Brian Chin. Výkonný ředitel banky Thomas Gottstein totiž označil ztrátu související s kolapsem amerického fondu za nepřijatelnou.

Akcie Credit Suisse na zprávu zareagovaly zhruba čtyřprocentním poklesem, od začátku března už odepsaly zhruba čtvrtinu své hodnoty. Podle agentury Bloomberg si letos mezi velkými bankami vede Credit Suisse na burze vůbec nejhůř. Silný začátek letošního roku totiž přebily problémy jejich rizikových klientů. Kauza kolem Archegosu se objevila jen několik týdnů po pádu jiného velkého klienta Credit Suisse - britské finanční společnosti Greensill.

Spekulace s cizími penězi

Těsně před kolapsem? Na burzách roste obrovská bublina, varují analytici

Poměrně neznámý fond Archegos Capital Management upoutal pozornost Wall Streetu i finančních regulátorů koncem minulého měsíce, kdy spustil masivní výprodej akcií v souhrnné hodnotě minimálně 20 miliard amerických dolarů. Důvodem bylo, že nedokázal dostát svým závazkům u předních světových investičních bank.

Při svých akciových spekulacích Archegos totiž využíval cizí peníze, až se dostal do tzv. margin callu. Investor, který na burze spekuluje „na dluh”, většinou za závazky ručí hodnotou svého porfolia. Pokud tato hodnota klesne pod určitou hranici, může makléřská společnost (v tomto případě investiční banka) požadovat, aby spekulant dorovnal rozdíl ze své kapsy. Jestliže toho není schopen, začne věřitel akcie rozprodávat.

Archegos ve velkém investoval do amerických mediálních společností ViacomCBS a Discovery, nebo čínských technologických firem Baidu či Tencent Music. Tyto sázky však nevyšly.

Problémy fondu se nakupily koncem března, kdy propady cen akcií firem umocnily výprodeje investičních bank. Archegos si totiž na své spekulace napůjčoval peníze hned od několika významných finančních ústavů. Kromě Credit Suisse to byla i japonská Nomura, která odhadla ztráty způsobené kolapsem Archegosu na dvě miliardy dolarů (44 miliard Kč).

Zoufalé hledání investičních příležitostí

Další banky vycítily hrozbu včas a dokázaly své ztráty minimalizovat. Deutsche Bank se podle Bloombergu dokázala zbavit rizikových akcií v hodnotě čtyř miliard dolarů během pátku 26. března, americké banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a Wells Fargo pak rozprodaly akcie za „několik miliard“ během posledního březnového víkendu. Kapitál, který svěřily Archegosu, tak dokázaly získat zpět.

Američané utratí covidové šeky za akcie. Obavy z burzovního kolapsu rostou

Konečný účet zatím známý není, analytici JPMorgan dříve odhadli, že ztráty bank by se mohly celkově vyšplhat až na 10 miliard dolarů. 

Pozoruhodně masivní kolaps vyvolal otázky, jak se mohly přední světové banky vystavit takovému riziku. Šéf Archegosu Bill Hwang má navíc už jednu problematickou finanční eskapádu za sebou. V roce 2012 se přiznal k tzv. insider tradingu a jím vedený předchůdce fondu Archegos zaplatil americkému burzovnímu reguátorovi SEC vyrovnání v hodnotě 44 milionů dolarů.

Podle týdeníku The Economist může být důvodem to, že banky v současném prostředí nízkých úrokových sazeb „zoufale hledají“ investiční příležitosti. Kvůli pravidlům zavedeným po finanční krizi v roce 2008 je však pro ně příliš nákladné obchodovat na trzích pod svým jménem, čím dál víc proto spoléhají spíš na poplatky od investičních fondů, jakým byl i Archegos.