Čína a Tchaj-wan podepsaly historickou dohodu o uvolnění vzájemného obchodu.

Čína a Tchaj-wan podepsaly historickou dohodu o uvolnění vzájemného obchodu. - Uvolnění cel na zhruba 800 položek zboží má rozporudit obchod ve výši zhruba 100 miliard dolarů. | foto: AP

Čína a Tchaj-wan podepsaly historickou obchodní dohodu

  • 2
Čína a Tchaj-wan podepsaly po šesti desetiletích nepřátelství historickou dohodu o uvolnění vzájemného obchodu. Na zhruba 800 položek si vzájemně zruší cla, což rozproudí obchod, který v současné době dosahuje asi 100 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč).

Dohoda je pro obě strany výhodná, zmírní mezi nimi politické napětí a posílí jejich ekonomiku. Čína má na utlumení vzájemného nepřátelství zájem, a proto Tchaj-wanu vyšla vstříc při jednáních tak, že je pro něj konečná dohoda výhodnější než pro samotný Peking.

Pakt poskytne bezcelní přístup na čínský trh 539 položkám tchajwanského zboží, zatímco na Tchaj-wan bude mít volný vstup bez cla 267 čínských produktů. Z roční hodnoty zhruba 80 miliard dolarů tchajwanského exportu se to bude týkat zboží za 13,8 miliardy dolarů, zatímco z celkového čínského vývozu na Tchaj-wan v sumě asi 30 miliard dolarů bude na ostrov moci bezcelně asi desetina.

Tchajwanské firmy navíc získají přístup k 11 odvětvím služeb v Číně včetně bankovnictví, pojišťovnictví, zdravotnictví nebo počítačových služeb.

Tchaj-wan otevře čínským firmám možnosti investic do filmařského průmyslu a podnikatelských služeb.

Dohoda byla podepsána symbolicky v jihočínském městě Čchung-čching, kde se komunistický vůdce Mao Ce-tung a nacionalistický prezident Čankajšek snažili po druhé světové válce dojednat příměří, avšak neuspěli. Obě strany pak obnovily občanskou válku a po vítězství komunistů se Čankajškova vláda přesunula v roce 1949 na Tchaj-wan. Obě vlády si od té doby dělají nárok na zastupování celé Číny.

,