Makléři na burze. (Ilustrační foto)

Makléři na burze. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Prvotní nadšení z pomoci Španělsku investory rychle přešlo

  • 20
Španělsko "nakoplo" trhy. Oznámení kabinetu o tom, že si hodlá půjčit peníze na záchranu bank, podnítilo k růstu akcie v Japonsku i v Evropě. Investoři totiž doufají, že půjčka zemi pomůže postavit se na vlastní nohy a své dluhové potíže nebude rozšiřovat dál. Po pár hodinách se však z finančních trhů optimismus začal vytrácet.

Panevropský index FTSEurofirst 300 v pondělí dopoledne přidával asi 1,8 procenta, a dostal se tak těsně nad 1 000 bodů. Nad tuto hranici se vrátil poprvé od začátku května. Užší index Euro Stoxx 50, který sleduje obchodování pouze v eurozóně, přidával 2,4 procenta na 2 195 bodů. Odpoledne už ale oba indexy začaly opět klesat.

Pomoc Španělsku

Španělsko si hodlá půjčit na záchranu bank až 100 miliard eur. O víkendu to oznámil ministr hospodářství Luis de Guindos. Španělsko se tak stane čtvrtou zemí eurozóny (po Řecku, Irsku a Portugalsku), která se obrací do zahraničí o pomoc. Konkrétní částka, kterou si země půjčí, bude oznámena až po provedení auditů místních bank.

Španělsko se ale vůči ostatním zemím vymezuje. Žádá jen o pomoc pro banky a ne pro celou ekonomiku, tu bude financovat dále pomocí finančních trhů. Premiér Mariano Rajoy tvrdí, že Španělsko nemusí výměnou za pomoc přistupovat na úsporná opatření.

Do Španělska nyní přijedou zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů - Evropské komise, ECB a MMF - aby tam dohlédli na žádost Madridu o finanční pomoc. Španělsko by mohlo čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč).

"Je to velké číslo. Mnohem větší, než se očekávalo. Snižuje se tím systémové riziko, takže je těžké dnes ráno nenakupovat," řekl v pondělí k částce připravované pomoci analytik David Thebault z makléřské společnosti Global Equities.

Index bankovních titulů zpevnil o pět procent, a to hlavně zásluhou bank ze Španělska. Například akcie největší španělské banky Santander přidávaly téměř deset procent na 4,84 eura. Později ale zisky omezily na zhruba šest procent. Akcie další španělské banky BBVA přidávaly kolem sedmi procent na 5,50 eura.

Prudce vzhůru se vydaly akcie i v dalších zemích takzvaného jižního křídla eurozóny. Například index milánské burzy FTSE MIB zpevňoval zhruba o 2,1 procenta na 13 726 bodů, z toho banky měly zisk o tři až pět procent. Burza v Aténách podle tamního indexu ASE přidávala 2,2 procenta na 504 bodů.

Ještě před evropskými trhy zpevnily v reakci na dění kolem Španělska také japonské burzovní indexy. Hlavní index Nikkei si připsal 165,64 bodu a den uzavřel růstem o 1,96 procenta na 8 624,90 bodu. Širší index Topix přidal 1,72 procenta na 730,07 bodu. Prudce vzrostl také kurz eura, který se vrátil nad 1,26 dolaru.

Odpoledne však nadšení opadlo a výnosy klíčových dluhopisů španělské vlády se splatností deset let se vrátily na 6,25 procenta, ačkoli ještě ráno se pohybovaly kolem 6,05 procenta.

,