Dědička chemického gigantu BASF Marlene Engelhornová (11. ledna 2024)

Dědička chemického gigantu BASF Marlene Engelhornová (11. ledna 2024) | foto: ČTK

Dědička BASF chce rozdat své miliony. O jejich osudu rozhodne zvolená rada

  • 27
Dědička chemického giganta BASF Marlene Engelhornová oznámila, že se vzdá téměř celého svého jmění. Na úterní tiskové konferenci uvedla, že založila speciální radu Guter Rat für Rückverteilung (Dobrá rada pro přerozdělování), jejíž členové rozhodnou o tom, co se stane s 25 miliony eur. To je v přepočtu zhruba 610 milionů korun.

Marlene Engelhornová ukázala, že to s přerozdělením svého majetku myslí vážně. „Vždycky jsem říkala, že chci přerozdělit alespoň 90 procent svého dědictví. Demokracie je ohrožena nepřiměřeným vlivem několika bohatých lidí,“ řekla na tiskové konferenci. Dodala, že do procesu přerozdělování nebude zasahovat.

Jedenatřicetiletá aktivistka dlouhodobě upozorňuje na to, že kapitál ve společnosti není rozložený rovnoměrně. Nejbohatší jedno procento obyvatel vlastní téměř 50 procent veškerého majetku, což má podle ní řadu negativních vlivů na politický systém, média i sociální strukturu. Nelíbí se jí, že stát s tím nic nedělá a nevybírá ani takové daně z majetku či dědictví.

I Slováci se dočkali konsolidačního balíčku. Fico zvedá daně i odvody

Rakušanka několik měsíců usilovala o tom, by její dědictví zdanil přímo stát. Jelikož se toho nedomohla, přišla s vlastním a poměrně netradičním řešením. Dědička BASF se rozhodla rozeslat 10 tisíc zvacích dopisů osobám, které se mají stát součástí Dobré rady pro přerozdělování. Ti rozhodnou o tom, jak peníze smysluplně využít.

Ziskové projekty budou zakázány

Z nich pak ve dvoustupňovém procesu vybráno 50 osob a 15 náhradníků, kteří budou o konkrétním postoji k dědictví rozhodovat. Padesátičlenný tým bude mít k dispozici řadu odborníků, s nimiž vypracuje nápady, jak nabyté bohatství co nejlépe přerozdělit. Zakázány budou jen investice do nezákonných, nehumánních a ziskových projektů.

Banky na windfall tax neodvedly ani miliardu. Spořitelna nezaplatila nic

Dobrá rada pro přerozdělování bude zasedat celkem o šesti víkendech a každý její člen si za jeden víkend přijde na 1 200 euro (zhruba 29 tisíc korun).

Marlene Engelhornová by sice mohla nabyté peněžní prostředky jednoduše rozdělit sama. Říká ale, že vznik Dobré rady pro přerozdělování má svůj dobrý důvod. „Pokud demokracii berete vážně, musíte jí dát skutečnou šanci. Tato důvěra je pro mne důležitější, než aby to zůstalo v mých rukou,“ říká.

Část peněz si nechá

Část zděděných finančních prostředků však Engelhornové zůstane. K tomu uvedla, že díky nim chce financovat přechodné období, než sama vstoupí do pracovního života. Že by svého životního rozhodnutí někdy litovala, se nebojí. Spíš se těší, až se dědictví vzdá.

Velkou úctu vyjádřila dědičce společnosti BASF Prezidentka Rakouské komory práce Renate Anderlová. „Média, parlament i spolková vláda by tento silný signál měly brát vážně a využít ho jako příležitost k objektivní diskuzi ohledně milionářských daní a jejich realizaci,“ uvedla Anderlová s tím, že v Rakousku je podle ní druhá největší koncentrace bohatství v celé eurozóně.

Němci zažívají na benzinkách novoroční šok. Ekologická daň zvedla ceny

Marlene Engelhornová pochází z rodu podnikatelů spojených s průmyslovými a farmaceutickými společnostmi BASF. Už několik let se snaží o to, aby se zavedly speciální poplatky při dědickém řízení rozdělujícím majetky v hodnotě mnoha milionů či miliard eur. Dlouhodobě je i příznivcem vyššího zdanění bohatých.

Chemičkou společnosti BASF v německém Ludwigshafenu otřásl v říjnu roku 2016 výbuch, který zabil tři lidi a další těžce zranil. Zástupce chemičky sdělil, že nejprve začalo hořet jedno z potrubí a následně došlo k výbuchu (více o tragédii zde). Později společnost uvedla, že vznícení postihlo mimo jiné potrubí s etylénem a propylénem, což jsou základní látky pro chemický průmysl. Nehoda omezila provoz v továrně, nezpůsobila ale velké znečištění ovzduší.

BASF je jedna z největších agrochemických firem na světě. Kromě výroby průmyslových chemikálií produkuje také plasty, pesticidy nebo geneticky modifikované organismy. Sídlo v Ludwigshafenu stojí už od konce 19. století.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz