Evropské politiky probudil kyperský budíček. To neškodí, říká analytik

  14:59aktualizováno  14:59
Kyperská bankovní krize vrátila do života lidí strach o osud předlužené Evropy. Nutí je znovu přemýšlet o tom, zda eurozóna přežije, nebo ne, a jaké to na ně může mít dopady. Podle analytika České spořitelny však takovéto úvahy neškodí. Pomohou dokončit reformy, bez nichž se Evropa nikdy neuzdraví.

Kypřané protestují proti zdanění vkladů, za které má země získat finanční injekci 10 miliard eur. 18. března 2012. | foto: AP

"Evropa se po razantních prohlášeních Evropské centrální banky nechala ukolébat, že je krize zažehnána a bezprostřední nebezpečí nehrozí. Politici tak mají menší pobídky pro to, aby prováděli nutné bolestivé reformy a konsolidovali veřejné finance. Problém zbytnělých sociálních států a chronicky zadlužených státních pokladen však nemůže expanzivní měnová politika ECB vyřešit. Proto je do jisté míry dobře, pokud evropským politikům zazní kyperský budíček," hodnotí analytik České spořitelny Jan Jedlička dopady kyperské krize.

Kolik by stál krach Kypru

Kypr je malou ekonomikou. Jeho podíl na výkonu eurozóny se podle Jana Vejmělka z Komerční banky počítá na jedno promile.

Pokud by země skutečně zkrachovala, Evropě by tak ekonomicky příliš neuškodila, oslabila by ji v řádu desítek miliard eur. Stát by na tom prodělal podle Davida Marka z Patria Finance zhruba 13 miliard eur. Pro zahraniční vkladatele by krach kyperských bank znamenal ztráty asi 25 miliard eur a ECB a ostatní centrální banky eurozóny by přišly zhruba o 7,5 miliardy.

Obavy o osud eurozóny se vynořily znovu poté, co kyperská vláda po dohodě s evropskými představiteli oznámila plán zdanit vklady všech kyperských střadatelů, tedy i těch, co mají v bankách uloženo méně než dosud Evropou garantovaných sto tisíc eur. Za to si měl Kypr vysloužit mezinárodní finanční pomoc, bez níž čelí bankrotu.

Poslanci sice v úterý shodili návrh ze stolu (více čtěte zde), samotné jeho zveřejnění však vyvolalo velký poprask nejen u Kypřanů, ale i za hranicemi ostrovní země. Britský list Financial Times označil způsob řešení krize v zemi za "zpackaný" a zvyšující nejistotu v celé Evropě.

"Problém je, že další nestandardní opatření, se kterými Brusel přišel, mohou namísto stabilizace znovu destabilizovat finanční trhy, což by mohlo vést ke zvýšení rizikových prémií a zdražení financování státního dluhu dalším problematickým státům jižního křídla," popisuje možný dopad na psychiku investorů hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle Davida Marka z Patria Finance sice i případný krach Kypru ekonomiku EU neohrozí, důvěru ve schopnosti Evropy dostat se z krize by však mohl významně ovlivnit.

"Problém je v tom, že z Kypru se stala jakási laboratoř a z výsledku tohoto laboratorního pokusu se bude usuzovat, jak by se mohly věci vyvíjet v dalších, podstatně větších zemích," říká Marek. "Zároveň by bankrot Kypru prakticky vedl k opuštění eurozóny, což by byl další precedent v běhu dějin evropské dluhové krize. To, čemu se pracně a draze podařilo zabránit v případě Řecka, by se mohlo stát skutečností v případě Kypru," upozorňuje na další znejisťující faktor.

Češi se o své úspory bát nemusí, ujišťují analytici

Pokud by se Evropě nepodařilo tyto obavy utlumit, vyvolalo by to další vlnu nestability a protažení ekonomické recese v řadě států EU. Čekat by se daly další úsporné kroky jednotlivých evropských vlád. O své vklady se však Češi podle ekonomů bát v žádném případě nemusí.

"Česká republika není ani daňový ráj (jako Kypr), ani není v dluhové krizi, takže něco takového u nás vůbec nehrozí," ujišťuje analytik Václav Franče z Raiffeisenbank. "Osobně českým politikům v tomto ohledu věřím. Stigma měnové reformy z roku 1953 je tady stále příliš silné, než aby někdo uvažoval o podobných kouscích," přidává se hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic Pavel Sobíšek.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Restaurace Jamieho Olivera krachují. Může za to brexit, tvrdí britská média

Jamie Oliver a jeho patnáctiminutový falafel wrap.

Skupina restaurací vlastněných proslulým britským kuchařem Jamiem Oliverem v úterý přešla pod nucenou správu. Podle...

Ropovod Družba obnovuje dodávky, na Slovensko má ropa dorazit během týdne

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Ruská ropa začala po přerušení dodávek kvůli jejímu znečištění opět proudit do Maďarska. Kvůli nadměrnému obsahu...

Plné obnovení dodávky ruské ropy potrubím Družba potrvá dva měsíce

Ilustrační snímek

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění potrvá dva měsíce. Podle ruské agentury TASS to v...

Najdete na iDNES.cz