KOMENTÁŘ: Asie je pupek světové ekonomiky. Co to znamená pro západ

  10:45
V polovině listopadu se zrodila největší obchodní dohoda světa. Zónu volného obchodu RCEP tvoří patnáct zemí asijsko-pacifického regionu, v nichž více než dvě miliardy lidí produkuje kolem třetiny světového HDP. Co to bude znamenat pro nás a západní svět?

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Regionální komplexní ekonomické partnerství (RCEP) podepsalo 15. listopadu v Hanoji patnáct signatářů po téměř deseti letech vyjednávání. Pro pochopení významu dohody je potřeba se podívat na vývoj velkých ekonomických dohod v této oblasti.

Bývalý americký prezident Barack Obama připravoval TPP neboli Transpacifické partnerství (spolu se „sesterskou“ dohodou TTIP vyjednávanou s EU). TPP v původním návrhu obsahovalo přísná opatření ve prospěch ochrany duševního vlastnictví. Ze snahy omezit působení státem vlastněných firem bylo patrné, že má posílit význam dcer amerických korporací v daných zemích.

Dohoda ovšem měla i velký zahraničněpolitický význam, její členové obkličovali Čínu a sám Obama se nechal slyšet, že půjde o to, jestli budou pravidla mezinárodního obchodu určovat USA, anebo Čína.

Příprava dohody týkající se tichooceánské oblasti (TPP) vyvolala znepokojení už v průběhu předchozí americké volební kampaně. Kandidát republikánů a následně prezident Donald Trump se dal slyšet, že se obává dalšího přesunu pracovních míst mimo USA. Odchod z TPP byl jedním z prvních kroků, které v Bílém domě učinil. Také úmluvu s Evropskou unií poslal k ledu a během svého čtyřletého období dával najevo, že je mu i díky jeho zkušenostem z byznysu bližší bilaterální přístup.

„Zbylí“ členové Transpacifického partnerství se nakonec dohodli na spolupráci bez USA a také bez některých kontroverzních témat. Nakonec vznikla CPTPP nebo TPP 11 (bez USA). Dohoda prozatím nebyla ratifikována všemi členy, v Bruneji a Malajsii rostou pochybnosti. Členy dohody jsou navíc země, které nemají příliš intenzivní ekonomické kontakty (například Peru a­země jihovýchodní Asie).

Velká asijská patnáctka

Nově přijatá dohoda o komplexním partnerství RCEP se vyjednávala bez humbuku a je podle řady znalců asijského prostředí úspěchem tiché a systematické diplomacie. Přestože bývá někdy považována za čínský projekt, ve skutečnosti ho tlačily země ASEAN. Naučme se dobře tuto zkratku, protože o Asociaci zemí jihovýchodní Asie bezesporu ještě hodně uslyšíme – jde totiž o pátou největší ekonomiku světa.

Těmto zemím se podařilo dojednat ekonomickou dohodu, která začleňuje i giganty regionu, kteří by jinak mohli mít problém ustavit rámce ekonomické spolupráce. Kromě členů ASEAN (Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam) je to také Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Korea a Čína. Z hlediska zahraničněpolitického je patrné, že členy jsou i američtí spojenci v regionu. Na druhou stranu zarazí absence Indie. Ta byla dlouho součástí vyjednávání, ale na konci minulého roku se rozhodla odejít, protože se obávala síly Číny v oblasti vývozu zboží. Jak je ale patrné z politických prohlášení, Indie má dveře otevřené, pokud by se v budoucnu rozhodla se připojit.

Výhodou nové dohody oproti TPP 11 je, že RCEP zahrnuje větší region, který je už nyní dosti ekonomicky provázaný. RCEP ekonomické vazby mezi zeměmi dále zesílí. Nahradí zároveň propletenec bilaterálních dohod, které často v obchodě vytvářely spíše chaos. Ukazuje také cestu k posílení ekonomické koherence regionu, podobně jako EU. Jenže při respektování značné odlišnosti zemí, neboť členy jsou malé státy jako Brunei, obří jako Čína, chudé jako Laos, ale i bohaté jako Japonsko. Kromě snížení cel patří k hlavním výstupům RCEP dohoda o pravidlech původu, která by měla usnadnit fungování lokálních výrobních řetězců.

Někteří analytici už vyslovují obavy, že hlavním hráčem v rámci dohody bude Čína, a že tedy ona bude vytvářet pravidla obchodu v regionu, což je přesný opak toho, co si přál Barack Obama. Peking je v drtivé většině hlavní obchodní partner zemí regionu, jak se koneckonců u největší ekonomiky světa (podle parity kupní síly) dá očekávat. V tomto roce to byly země ASEAN, které předběhly Evropskou unii a staly se největším čínským obchodním partnerem.

Zapomíná se však na to, že Čína bude (postupně) svůj trh otevírat i zboží ze zemí vyspělých konkurentů, třeba Japonsku. Zároveň jsou členy dohody i její konkurenti v oblasti pracovně­ náročných odvětví. Souhlas s dohodou představuje tedy i výrazem jejího sebevědomí, že její hospodářský vývoj pokročil natolik, že dokáže vůči silné konkurenci obstát. Trumpovi se zastavit Čínu nepovedlo. Zatímco Spojené státy přepočítávají hlasy z voleb a evidují kolem 200 tisíc nakažených denně, Čína vyslala do vesmíru družici k testování systému internetového připojení, tedy 6G.

Nové ekonomické uskupení bude bezesporu výzvou pro (zřejmě) nastupujícího amerického prezidenta Joe Bidena. Zatímco USA v posledních letech kromě tlaku proti Číně indo-pacifickou oblast z hlediska obchodní diplomacie téměř ignorovaly, Biden by mohl využít toho, že země ASEAN mají dobré vztahy jak s Čínou, tak také s USA. RCEP však tím, že vynechává EU i USA, ukazuje cestu „samostatnosti Asie“ a jejího rostoucího významu jako gravitačního centra světové ekonomiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...