ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Argentina je na hraně bankrotu. Firmám zakazuje převody peněz do zahraničí

  • 26
Argentina čelí prohlubující se finanční krizi a její měna prudce klesá. Země ve snaze stabilizovat trhy zavádí měnovou kontrolu. Firmy nyní musí požádat centrální banku o povolení, pokud chtějí koupit zahraniční měny či převádět peníze do zahraničí. Tamní vláda chce navíc prodloužit splatnost státních dluhopisů, což může skončit státním bankrotem.

Argentinská vláda zavedla měnovou kontrolu ve snaze stabilizovat trhy v době, kdy čelí prohlubující se finanční krizi a domácí měna peso prudce klesá. Firmy nyní musí požádat centrální banku o povolení, pokud chtějí koupit zahraniční měny či převádět peníze do zahraničí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní vyhlášku zveřejněnou v úředním věstníku.

Centrální banka Argentiny je nově oprávněna omezit nákupy dolarů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní vyhlášku zveřejněnou v úředním věstníku. Restrikce se týká tamních firem, jednotlivci mohou americké dolary nadále kupovat. Musí však požádat o povolení, pokud chtějí koupit více než 10 tisíc dolarů (236 tisíc korun) měsíčně.

Vláda třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky uvedla, že řada mimořádných opatření je nutná k zajištění normálního fungování ekonomiky, zaměstnanosti a k ochraně spotřebitelů. Centrální banka dodala, že opatření jsou třeba k udržení měnové stability.

Několik hodin po zveřejnění argentinských kroků oznámil mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF), že fond analyzuje opatření v oblasti řízení kapitálových toků v Argentině s cílem ochránit stabilitu směnného kurzu a spořitele. „Naši zaměstnanci zůstanou v nadcházejícím období v úzkém kontaktu s úřady a fond bude nadále stát v těchto obtížných časech za Argentinou,“ dodal mluvčí.

Argentina má s fondem dohodu o záložním úvěru 57 miliard USD a chce s MMF dohodnout odklad jeho splácení tak, aby se mohla lépe vyrovnat s finanční krizí.

Další bankrot na obzoru

Ekonomické problémy zemí zmítají dlouhodobě. Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) minulý týden udělila Argentině známku CCC minus, což znamená, že její závazky mají velmi nízkou perspektivu splacení. S&P tak reagovala na plán argentinské vlády jednostranně prodloužit splatnost části dluhopisů. To značí krátkodobé nedodržení povinnosti splácet závazky.

Argentinská vláda ve středu oznámila, že plánuje s věřiteli projednat prodloužení splatnosti dluhu zhruba za 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Prodloužení splatnosti bez patřičné kompenzace je považováno za nesplácení a mohlo by vést ke druhému státnímu bankrotu země v 21. století.

Ten poslední, z přelomu let 2001 a 2002, bývá označován za největší státní bankrot ve světové historii. Restrukturalizace argentinského dluhu je proto traumatickým tématem pro tamní voliče, kteří si bankrot pamatují. Způsobil totiž ekonomický propad a miliony Argentinců ze střední třídy uvrhl do chudoby.

Argentina ruší ministerstva, zavádí úsporná opatření a zvyšuje cla

Po předběžných prezidentských volbách 11. srpna, ve kterých vyhrál lídr opozice Alberto Fernández nad současným prezidentem Mauriciem Macrim, začaly prudce klesat dluhopisy, akcie a kurz pesa kvůli obavám z možného návratu intervenční politiky bývalé vlády.

Macri zrušil většinu ochranářských praktik své předchůdkyně Cristiny Fernándezové Kirchnerové, manželky současného lídra opozice. Jeho vláda a centrální banka se nyní snaží do voleb, které se uskuteční 27. října, co nejvíce stabilizovat ekonomiku.

Podnikání nakloněný Marci vyhrál volby v roce 2015 se slibem, že pomůže ekonomice řadou hospodářských reforem. Země je však nyní v hluboké recesi. Inflace patří mezi nejvyšší na světě, v první polovině roku činila 22 procent. Ekonomika země v prvním čtvrtletí klesla o 5,8 procenta, když loni se propadla o 2,5 procenta, uvedla BBC.

,