Sluchátka nasytí uši hudbou

  11:00aktualizováno  11:00
Hudba jako pouhá kulisa dnes často obtěžuje doslova na každém kroku. Stále však existují lidé, kteří si svou oblíbenou skladbu chtějí opravdu vychutnat, a pokud možno v soukromí. Pak přicházejí ke slovu sluchátka.
Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem.

Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem. | foto: Profimedia.cz

Na trhu je mnoho druhů sluchátek. Každý je určen k trochu jinému způsobu užívání a má své výhody a nevýhody. Problém je, že při nákupu v obchodě si často sluchátka nemůžete vyzkoušet - u "špuntových" modelů (do ucha) je to především kvůli hygieně.

GRAFIKA:
JAKÁ SLUCHÁTKA JSOU K DOSTÁNÍ?

Proto je užitečné číst testy a recenze v odborných médiích. Všechna sluchátka zmiňovaná na této straně patří mezi velmi kvalitní a jejich nákup lze doporučit.

VELKÝ TEST PŘENOSNÝCH SLUCHÁTEK 
již brzy na TECHNET.CZ

Domácí sluchátka
Hlavní rozdělení sluchátek je na domácí a venkovní. Domácí jsou zpravidla větší a těžší, mívají delší a kvalitnější kabel zakončený větším konektorem jack (6,3 mm).

To proto, že jsou určena pro připojení k domácí aparatuře a krátký kabel by omezoval možnost pohybu. Zásadním rozdílem je, že domácí sluchátka ve srovnatelné cenové hladině hrají zpravidla lépe než venkovní modely.

U domácích sluchátek můžeme najít nejvýraznější rozdíly ve vzhledu a konstrukci takzvaných mušlí - tedy skořepin ukrývajících reproduktory. Používají se dva typy - velké a malé (odborně cirkumaurální a supraaurální).

Ty první jsou tak velké, že se dovnitř vejde celý ušní boltec a hlavy se dotýká pouze měkký okraj - ná ušník. To je řešení velmi pohodlné, lepší je i zvuk, který se uvnitř šíří mnohem přirozeněji.

Navíc jej částečně vnímáme i mimo zvukovod ucha: nízké kmitočty (basy) se totiž přenášejí i na ostatní části hlavy, což dojem umocňuje. Lepší je rovněž izolace od okolního hluku.

Druhý typ - malá sluchátka -přiléhají celou plochou (krytou náušníkem) na ucho, zvuk tak jde přímo do zvukovodu. Bývají také levnější.

Otevřená, nebo uzavřená?
Druhé zásadní dělení mušlí obou velikostí je podle konstrukce - zda jsou otevřené, či uzavřené. Otevřená mušle se pozná tak, že je na venkovní straně dírkovaná - má mřížku či drobné otvory. Uzavřená mušle má skořepinu plnou. Otevřená sluchátka, jejichž membránu neomezuje odpor vzduchu, hrají zpravidla živěji; uzavřená zase mají hutnější (či spíše dunivější) basy.

Uzavřená sluchátka mají jednoznačnou výhodu ve větší izolaci od okolního hluku. Existují i typy polouzavřené, využívající výhod obou řešení.

Jak se připojit - drátem, nebo vzduchem
Vybírat si můžete i podle způsobu připojení ke zdroji signálu. Nejběžnější je klasický kabel, buď rovný, nebo kroucený (jako u telefonního sluchátka). Kroucený je skladnější, nezamotá se, ale na delší vzdálenost může vyvolávat větší tah. Kabel bývá zakončen konektorem jack 6,3 mm, někdy s kombinovaným konektorem (jack 3,5 mm se šroubovací redukcí na 6,3 mm).

Větší svobodu pohybu dávají sluchátka bezdrátová. Ke zdroji zvuku připojíte vysílač, který zvukový signál bezdrátově přenese do sluchátek. Ta jsou napájena z akumulátoru (nabíjecí baterie) a obsahují zesilovač s regulátorem hlasitosti. Běžně se na trhu vyskytují dva typy přenosu zvuku - infračervený a rádiový. Infračervený zpravidla najdete jen u nejlevnějších modelů.

Dosah signálu je poměrně krátký, většinou musíte být na dohled vysílací základny. Ani zvuk není nejkvalitnější, hodí se hlavně pro méně náročné sledování televize.

Rádiový přenos má mnohem kvalitnější zvuk. Ten je možné poslouchat zhruba do vzdálenosti dvaceti až třiceti metrů; teoretický dosah je až 150 metrů, ale kvalita potom slábne, přidávají se ruchy a zkreslení. Zdmi signál pronikne, jenže se znatelně sníží jeho dosah.

Existují i sluchátka s digitálním přenosem na vysoké frekvenci (2,4 nebo 5 gigahertzů), kde je signál zcela bez rušení a dosahuje špičkových kvalit. I v tomto případě však vzniká problém při pronikání signálu přes zeď.

Některá bezdrátová sluchátka nabízejí velmi dobrý zvuk, ale je třeba mít na paměti, že za stejné peníze lze pořídit výrazně lepší drátová sluchátka než bezdrátová.

Co poslouchat na ulici
Chcete-li poslouchat hudbu z přenosného přehrávače, ať už MP3 nebo cédéčka, potřebujete vhodná venkovní sluchátka. Také zde existují modely drátové a bezdrátové, uzavřené či otevřené. Hlavní nároky se kladou na snadnou přenosnost, skladnost, mechanickou odolnost, malé rozměry a nízkou hmotnost.

Základní dělení je opět podle typu ozvučnice: na takzvané pecky a špunty - miniaturní mušle, které se vkládají do ucha - a klasická sluchátka s větší ozvučnicí. Ty celou plochou leží na boltci.

Pecky a špunty
Tato sluchátka jsou skladná a mechanicky odolná, můžete je nosit v kapse či volně v batohu. Mušle se vkládají do ucha k ústí zvukovodu, není tedy třeba hlavový most. Miniaturizace si však vybírá daň v podobě méně kvalitního zvuku.

Pecky jsou mezi uživateli přenosných přehrávačů nejrozšířenější -nejméně překážejí běžnému pohybu, dají se koupit už za malé částky (od 70 Kč) a dostanete je také jako příslušenství, když koupíte přehrávač. Ale pozor, taková sluchátka stačí jen absolutně nenáročným posluchačům.

Pecky přibalené k přenosným přehrávačům je tedy v drtivé většině případů vhodné nahradit lepšími. Buďto kvalitnějšími peckami (například Sennheiser MX-350 zhruba za 300 Kč), nebo sluchátky jako Koss KSC-75 (1250 Kč) či Porta Pro (1790 Kč), která uspokojí i náročné posluchače.

Asi nejmladší kategorií jsou špunty, které zasunete přímo do zvukovodu, kde se samy utěsní. To zajišťuje takřka bezchybný přenos zvuku mezi reproduktorem a uchem, výrazné jsou hlavně basy. Současně izolují od okolního hluku. Nevýhodou je zdravotní riziko při reprodukci zvuku v utěsněném prostoru.

Klasická sluchátka
Sluchátka s větší ozvučnicí mají větší reproduktor, a tedy i výhodu lepšího zvuku. Na uchu drží buď hlavovým mostem vedeným přes temeno, nebo za týlem hlavy, případně jsou přímo na uších přichycena "hokejkami" či klipsnami, podobně jako brýle.

Týlní most vede nad krkem, a proto nerozhází účes, vadí mu však límce košile či bundy. Nejlepší uchycení je přímo na ucho, přičemž ani jejich "soužití" s brýlemi není problém.

Bluetooth sluchátka
I venku si můžete užívat svobody bez drátů pomocí technologie bluetooth. K přehrávači připojíte drobný vysílač, který signál posílá do sluchátek. Na trhu se už objevují MP3 přehrávače s integrovaným bluetoothem, pak není adaptér potřeba. Je možné využít také mobilní telefon, na trhu je několik modelů se stereofonním bluetoothem, například Samsung D 830 nebo Motorola Cruiser.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Najdete na iDNES.cz