Růžovému sluší lehká letní jídla

  11:00aktualizováno  11:00
Rosé, růžové, růžák... je ideálním průvodcem pikniků a zahradních slavností. Hodně lidí si myslí, že se vyrábí smícháním červeného a bílého vína. I když to jistě někteří vinaři dělají, pravé rosé vzniká v podstatě jako červené - tedy z modrých hroznů.
Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis

Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis - Hrozen vinné révy - odrůda merlot | foto: Profimedia.cz

Scelování bílých a červených vín je v mnoha zemích dokonce zakázáno, v Česku se tak mohou vyrábět jen stolní a známková vína.

Růžové víno se nezískává ani smícháním modrých a bílých hroznů.
Jak tedy? Dalo by se říct, že svůj život začíná jako červené víno, ale prožívá ho jako bílé.

Rozdíl mezi výrobou obou je v tom, že zatímco u bílého vína kvasí jen mošt bez slupek, u červeného se nechá nakvášet rmut, tedy podrcené hrozny s třapinami a slupkami.

Právě z nich získává červené víno svou barvu. Stejným způsobem se vyrábí i růžové. Jen macerace je kratší - od 4 do 24 hodin. Poté se oddělí slupky od moštu a dál už se pokračuje jako při výrobě bílého vína.

Paleta barev...
Specialitou růžových vín je jejich barva. Může jít od cibulových slupek přes oranžovou, lososovou, barvu růží až po téměř fialové odstíny. Růžová vína se vyrábějí v mnoha oblastech, ne všude však dosahují lepší než průměrné kvality. Zlí jazykové tvrdí, že růžové vyrábějí vinaři po obědě a ještě k tomu by raději dělali červené, ale nemají na ně dost času.

Jsou však i místa, která se přímo specializují na výrobu růžových vín. Ve Francii je to například vesnice Tavel na jižní Rhoně, kde se jiné víno než růžové nedělá, proslulý je i Lirac nebo Gigondas ze stejné oblasti. Známá jsou polosuchá růžová z Anjou na řece Loiře. Languedoc, Roussillon a Provence produkují běžná růžová vína ke každodennímu pití. V Bordeaux vznikají z cabernetů nebo merlotů růžová vína, kterým se říká klarety.

Mnoho suchých růžových se připravuje ve Španělsku, hlavně v oblasti Navarra. Z vinic u jezera Garda pochází populární italské Bardolino Chiaretto. Známá jsou i maďarská polosladká vína. V Německu vzniká známé württemberské Schillerovo víno, které se smí se vyrábět ze směsi červeného a bílého. Výborná růžová umějí i moravští vinaři, především ti menší - rodina Špalkova, Mádl, Hort... jistě i další.

... a chutí
Růžová vína se až na výjimky nearchivují, pijí se mladá, dokud mají svěží ovocný charakter. Odpovídají tedy současnému trendu: Kup dneska a vypij zítra (nebo nejpozději příští víkend).

Podávat by se měla vychlazená, ale ne přechlazená. Ideální teplota je mezi 9 a 13 stupni Celsia. "Pokud je to skutečně letní lehké víno, tak nevadí, když bude mít kolem devíti stupňů. Méně už by to ale být nemělo, víno pak ztrácí svou charakteristickou chuť a nevoní. Vůně je uzavřená," radí zkušený sommeliér Ivo Dvořák.

Podle něj se růžová vína báječně hodí ke všemu, co poskytuje letní kuchyně. "Mohou to být těstovinová jídla, zejména s tomatovou omáčkou, grilované pokrmy nebo různé saláty se sýrem. Růžové se vůbec velmi dobře hodí k celé řadě sýrů, zejména tvrdých a polotvrdých."

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Test iDNES.cz, Hodiny

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu rozvozu jídla

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala firmy zprostředkující dovoz obědů, případně restaurace, které jídlo rozvážejí. V Praze jsme...

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

Ilustrační snímek

Z použité plastové lahve od coly či mattonky se stává s nadsázkou řečeno cennost. Zatímco Evropa se snaží omezovat...

Najdete na iDNES.cz