Nádoba prý nevydrží zavlažovat deset dní a je navíc příliš drahá

- Kdo odjíždí na dovolenou, stojí před problémem, co bude s květinami. S řešením přichází zásilková firma Trend, jež za necelých šest set korun nabízí ručně zpracované zavlažovací nádoby. Tento vynález má podle slov prodejce po dobu deseti dnů rovnoměrně zavlažovat rostliny v květináči nebo truhlíku. Několik dobrovolníků a zahradnice vyzkoušeli jeho kvality.

Stanislav Mareš, 53 let, mechanik:
Zavlažovací kouli jsem použil na velké klívii. Vzhledem k tomu, že pomůcka by měla zajistit závlahu květiny po celých deset dnů, je nádoba moc malá. Obávám se, že v případě odjezdu na dovolenou nedostane květina žádnou vodu již po pěti dnech. Toto zavlažovací "zařízení" by bylo jistě vhodné pro květiny malého vzrůstu, ale vzhledem k jeho ceně si nedovedu představit, že bych jej mohl použít pro všechny drobné květiny v bytě.

Lenka Němečková, 35 let, advokátka:
Baňku jsem vyzkoušela při zavlažování ibišku a musím konstatovat, že splnila svůj účel. Nejsem si však jistá, že voda by stačila na plných deset dní, jak je uvedeno v návodu. Ještě před zasazením nádoby do květináče by podle mne bylo potřeba rostlinu důkladně zalít. Zavlažovací koule je jinak hezká a dekorativní, vzhledem k vysoké ceně a počtu květin v domácnosti ale zůstanu věrná zavlažování odkapáváním z nádoby přes vlněný provázek.

Blažena Zárubová, 65 let, důchodkyně:
Zavlažovací kouli naplněnou vodou jsem zapíchla do květináče s palmou. Byla jsem mile překvapena, jak si květina každý den sama odebrala potřebné množství vody. Barevná koule je vkusně provedena a je účinná. Hodí se do domácnosti i do veřejných prostor. Je určena i těm, kteří nemají čas se květinám příliš věnovat. Určitě bych si ji koupila, jen mne překvapila cena, která je pro důchodkyni opravdu vysoká.

Zdeněk Čmelík, 28 let, technik:
Nádoba je podle mého názoru vhodná pro větší květníky, které budou mít stabilitu. Pro malé je koule moc vysoká a těžká, a proto může malý květináč převrhnout. Výhodou je snad jen to, že zem v květináči nechytá plíseň a květina si bere vodu ze spodní části květníku. Ale ani přesto bych si kouli nekoupil, v domácnosti se mi zdá celkem zbytečná.

Ludmila Politzerová, 46 let, personalistka:
Nádobku jsem vyzkoušela na poměrně velkém fikusu. Voda z ní pravidelně ubývala, takže zřejmě funguje, i když na povrchu se mi zdála zemina suchá. Tato pomůcka se hodí spíše pro větší rostliny. Velmi mě překvapila cena. Pokud totiž toto zavlažovací zařízení má plnit svůj účel v bytě, bylo by jej třeba dát ke všem rostlinám, což by bylo finančně neúnosné.

Zdeňka Baláčková, 20 let, studentka:
Koule na zavlažování se mi na první pohled zalíbila pro svou barevnost. Vyzkoušela jsem ji v truhlíku s muškáty. Po pár dnech bylo skutečně vidět, že voda z nádoby ubývá a květina dostává vláhu. Kladem je určitě i to, že květiny se nezalévají z vrchu, ale voda jde přímo ke kořenům. Ani tak bych si kouli nekoupila - je moc drahá.

Jaroslava Tichá, 51 let, asistentka:
Zavlažovací nádobu jsem podle návodu naplnila vodou a zasunula jsem ji do květináče s květinou. Ta si vodu po trochách odebírala, a tak výrobek skutečně plní svou funkci dobře. Líbí se mi i jeho barvy. Odrazuje mě ale jeho cena.

Marcela Křížová, 23 let, zahradnice - květinářka:
Zavlažovací baňku jsem testovala na mučence, rostlině, která hlavně v jarním období vyžaduje hodně vláhy. První nedostatek jsem zjistila při napouštění baňky vodou, jelikož má velmi úzké hrdlo. Při umisťování do květináče se hrdlo navíc ucpalo zeminou, takže baňka vůbec neuvolňovala vodu. Během čtyřiadvaceti hodin tedy hladina vody v baňce zůstala stejná, zavlažení se tedy nedostavilo. Voda odtéká pouze při vyjmutí baňky z květináče. Zkoušela jsem tento pokus i u jiných rostlin, ale bohužel bez výsledku, ke kterému byl výrobek určen. Baňka by mohla sloužit maximálně jako dekorace.

Podle návodu stačí nádobu naplnit vodou, zapíchnout do květináče a rostlina se o přísun vláhy postará sama.