Mražená voda může vyjít draho.

Mražená voda může vyjít draho. | foto: Profimedia.cz

Místo mrazených ryb kupujete vodu, ukázal test

  • 19
Myslíte, že platíte za mrazenou rybu. Ve skutečnosti však polovinu peněz vydáte nikoli za maso, ale za obyčejný led. Výrobci totiž uměle přidávají do ryb vodu, aby tak byly těžší a dražší.

Praha - Myslíte, že platíte za mrazenou rybu. Ve skutečnosti však polovinu peněz vydáte nikoli za maso, ale za obyčejný led. Výrobci totiž uměle přidávají do ryb vodu, aby tak byly těžší a dražší.

Prokázal to test mrazených filetů, který pro MF DNES zpracoval Státní veterinární ústav v Praze.

Za dva roky se nic nezměnilo
Testem prošlo osmnáct výrobků. Ryby v průměru obsahovaly 32 procent uměle dodané vody: nešlo tedy o tekutinu, kterou maso běžně obsahuje. Je to stejný výsledek jako před dvěma lety, kdy MF DNES na problematické rybí maso upozornila poprvé.

Co hůře – v jednom zkoušeném vzorku byla v letošním testu dokonce více než polovina vody. A jen ve čtyřech případech bylo dodané vody méně než 20 procent.

Filety firmy Radoma byly navíc zdravotně závadné, protože obsahovaly více rizikových polyfosfátů, než je povoleno. Případem se teď bude zabývat Státní veterinární správa.

"To je závažné zjištění. Pokud je limit překročen, je to důvod k tomu, aby výrobek nebyl propuštěn na evropský trh," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že se pravidelně prověřují jen zásilky mrazených ryb ze zemí mimo Unii.

Polyfosfáty jsou povolené přídavné látky, které s oblibou používají například uzenáři k výrobě šunky, dokážou totiž uvolnit strukturu masa tak, že pak váže vodu. Pokud by však množství polyfosfátů překročilo povolený limit, mohlo by to způsobit například problémy při výživě malých dětí, protože polyfosfáty na sebe vážou vápník, jenž je důležitý pro zdravý rozvoj zubů.

MF DNES na problém vody v mrazených rybách upozornila už před dvěma lety. Výsledek testu se příliš nelišil od toho současného.

Změnilo se jen to, že zákazníci by měli z obalů vyčíst, kolik procent tvoří rybí maso a kolik voda. Test však prokázal, že výrobci zákazníky často velmi klamou. Údaje o procentu rybího masa totiž neodpovídají skutečnosti. Méně rybího masa, než kolik uváděl výrobce na obale, mělo celkem deset produktů. Jen tři výrobky měly rybího masa tolik, kolik zákazník při koupi očekával. Zbývajících pět výrobků neuvádělo čistou hmotnost masa, třebaže jim to vyhlášky přikazují.

Čtěte v pátek v MF DNES

Podrobné výsledky testu najdete v páteční MF DNES v příloze Test.

.