Levné vrtačky zastínily v testu ty dražší

Levné vrtačky zastínily v testu ty dražší | foto: 

Levné vrtačky zastínily v testu ty dražší

- Obtížné rozhodování běžného kutila při nákupu nové vrtačky zjednodušil francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs, který ve svém červencovém čísle otestoval deset přístrojů prodávaných také na českém trhu.
Výsledky naznačují, že není potřeba zbytečně vynakládat několikatisícové částky, protože cena nejde ruku v ruce s kvalitou. Vítězem testu se stala vrtačka Skil 6464 H, která je s cenou 2490 korun třetím nejlevnějším testovaným strojem. Elektrické vrtačky o výkonu mezi 500 a 1000 W, jež testovali francouzští odborníci, zvládnou bez problému obvyklé materiály (dřevo, ocel) a zaváhají jen u žuly či armovaného betonu, kde jsou zapotřebí dražší přístroje. Jelikož je vrtačka spolu s kladivem a sadou šroubováků součástí minimální výbavy i pro příležitostného kutila a měla by nějaký ten pátek fungovat, její nákup vyžaduje chvilku zamyšlení. Zásadní otázka, na kterou je třeba odpovědět, je volba mezi akumulátorovou vrtačkou a vrtačkou klasickou. Pro první nákup je podle francouzského časopisu lepší volit síťový model. Třebaže aku-vrtačky nabízejí výhodu v tom, že se mohou použít daleko od elektrické zásuvky, je jejich nectností nižší výkon a časově omezená funkčnost. Na další otázky související s nákupem vrtačky lze nalézt odpovědi na této stránce v rámečku Doporučení pro nákup.

* * *

1. SKIL 6464 H
+ Nadprůměrný výkon. Schopnost vrtat žulu dobrá. Velká výdrž. Dobře odolná proti pádům na beton. Vrtačka se dodává se soupravou vrtáků a nástavců. Hloubkoměr s rychlou a snadnou regulací.
- Žádné.

2. BOSCH PSB 600 RE
+ Celkově dobrý výkon. Vynikající výkon při vrtání do žuly. Velmi dobrá výdrž. Dobrá odolnost proti pádům na beton. Samoupínací hlava praktická a účinná. Hloubkoměr s rychlou a snadnou regulací.
- Přepínač rychlostí nemá orientační rysky. Chybí pokyny k regulaci rychlosti vrtání podle materiálu.

3.BLACK & DECKER KD 1000 K
+ Dobré všeobecné výkony.Velmi dobrá výdrž. Dobrá odolnost při pádech na beton. Dobře se drží v ruce. Velmi přesná regulace rychlosti vrtání. Regulátor síly vrtání. Není nebezpečí omylu při volbě směru otáčení motoru.
- Vrtačka je málo vhodná pro vrtání do betonu.

4. PEUGEOT PC 600 ERSC
+ Dobrý celkový výkon, velmi dobrá výdrž. Dobrá odolnost při pádu na beton. Hloubkoměr z oceli, je pevnější než modely z plastu.
- Model nevhodný pro vrtání do žuly.

5. BLACK & DECKER KR 650 K
+ Výkon bez problémů. Velmi dobrá výdrž. Dobrá odolnost při pádech na beton. Dobře se drží v ruce. Není nebezpečí omylu při volbě směru otáčení motoru - zřetelný přepínač.
- Model málo vhodný pro vrtání do žuly. Upínací hlava na klíč účinná, ale méně praktická než samoupínací hlava. V návodu chybí upozornění na regulaci rychlosti vrtání podle materiálu.

6. BOSCH CSB 1000-2 RET
+ Celkově dobrý výkon. Velmi dobrá odolnost při pádech na beton. Velmi praktická a účinná samoupínací hlava. Velmi přesná regulace rychlosti vrtání. Regulátor síly vrtání.
- Nedostatečná odolnost uhlíků v motoru (musely se měnit dvakrát při testu výdrže). Nejdražší model testu.

7. RYOBI PD 191 VRK
+ Dobrá celková výkonnost. Vynikající výkon při vrtání do žuly. Dobrá odolnost při pádu na beton. V chodu nízký vnitřní hluk.
- Upínací hlava na klíč málo odolná (vyřazena v polovině vytrvalostních zkoušek, vyměněna) a je málo praktická. Přídavná rukojeť a hloubkoměr se těžko montují a demontují. Měnič rychlosti nemá rysky.

8. AEG SBE 630 R Platinium
+ Dobrá celková výkonnost. Velmi dobrá výdrž. Není nebezpečí omylu při volbě směru otáčení motoru.
- Model málo vhodný pro vrtání do žuly. Citlivý při pádech na beton. Přídavná rukojeť a hloubkoměr málo praktické.

9. METABO SB E 600 R
+ Odolná při pádu na beton. Možnost záložních šroubovacích nástavců na vrtačku. Dodává se se soupravou vrtáků.
- Model málo přizpůsobený na vrtání do žuly. Upínací hlava málo účinná. Výdrž jen dobrá, motor vysadil v 9/10 testu.

10. MAKITA HP 1500
+ Dobrá celková výkonnost i odolnost při pádech na beton.
- Regulace rychlosti vrtání různým tlakem na spoušť (těžko se seřizuje). Z toho plyne nebezpečí poškození vrtáků o velkém průměru při vrtání vysokou rychlostí do oceli. Šroubování nepraktické. Slabá výdrž - motor vysadil ve třetině testu. Upínací hlava na klíč účinná, ale méně praktická než u samoupínacího modelu. Žádný kufřík.

* * *

Doporučení pro nákup

Výkon

Po přístroji s vyšším výkonem (1000 W) by měl sáhnout kutil, který chce vrtat díry velkého průměru (od 12 milimetrů u oceli, 30 milimetrů u dřeva). U klasických průměrů jsou i méně výkonné vrtačky postačující.

Upínací hlava

Je to otáčivá část, kam se upínají vrtáky. Upínací hlavy s klíčem nutí kutila, aby uchovával klíč při ruce - nejlépe upevněný na držadle nástroje. V případě ztráty je nutno koupit nový klíč. Praktičtější jsou proto samoupínací hlavy, které uchytí vrták po ručním utažení.

Držení v ruce

Vrtačky jsou spíše těžší (mezi 1,5 a 2,3 kg) a musí se držet obouruč. Některé modely mají rukojeť pokrytou vrstvou gumy, která chrání před smeknutím a omezuje rovněž vibrace předloktí při vrtání do betonu. V obchodě by měl zákazník vyzkoušet, jak se přístroj hodí do ruky.

Měřiče hloubky vrtu

Tato zařízení s dílky nebo bez nich umožňují navolit hloubku vyvrtávaného otvoru. Pro získání času je lepší dát přednost měřidlům s ozubnicí, která se seřizují jediným pohybem před těmi, u kterých je potřeba znova a znova uvolňovat a přitahovat držadla nástroje.

Regulace rychlosti

Rychlost otáčení motoru musí být přizpůsobena vrtanému materiálu. Některé modely ukazují buď na štítku, nebo vrtačce samotné doporučovanou rychlost pro daný typ práce. Je to výhodnější řešení než to, které nutí kutila volit rychlost odhadem.

Přepínač směru otáčení

Při odstraňování šroubů je třeba obrátit směr otáčení motoru. Je výhodné dát přednost vrtačce s ovládacími prvky, které viditelně ukazují, kterým směrem má stroj pracovat.

* * *

Kvalita vrtačky se měřila v několika kategoriích

Vrtačka musí mít dobrý výkon při vrtání, vydržet pracovat dlouho bez únavy, odolávat náhodným pádům, musí být praktická, naopak nesmí být příliš hlučná. Všechny tyto parametry byly předmětem hodnocení.

Síla a rychlost otáčení

Mezi základními parametry měřenými u každého přístroje byla rychlost a síla, kterou vrták při otáčení působí dostatečná síla a velká rychlost umožňuje rychlejší vrtání. Modely Bosch a Black & Decker jsou vybaveny omezovačem, který zastaví upínací hlavu v okamžiku, kdy vrták narazí na dostatečně velký odpor.

Upínací hlavy

Ověřovala se také účinnost samoupínacích hlav při pevném uchycení vrtáku o malém průměru. Tři ženy a dva muži upnuli vrták, načež se měřila maximální síla, při které se uvolní. Při vrtání do kovu se ukázaly jako výhodnější vrtáky s šestiúhelníkovým koncem, které znesnadnily otáčení v hlavě.

Vrtací výkon

Další zkouškou bylo měření času potřebného pro vyvrtání děr o průměru 20 mm do dřeva, 6 - 12 mm do oceli a betonu a 8 mm do žuly. Celkově se zkoušky dařily vrtačkám i v betonu, ale nikoli už na žule (kromě Bosch OSB 600 RE, Ryobi PD-191 VRK a Skil 6464 H).

Výdrž a odolnost při pádech

Pro hodnocení výdrže vrtaček se prováděly pokusy na rychlé opotřebení trvající 50 hodin, což odpovídá několika letům normálního provozu. Model Makita HP 1500 vypustil duši ve třetině testu. Metabo se zastavil dvě hodiny před koncem. Bylo třeba měnit uhlíky u vrtačky Bosch CSB 1000-2 RET a upínací hlavu u vrtačky Ryobi. Zkouška odolnosti spočívala v tom, že každou vrtačku nechali francouzští odborníci spadnout jednou na každou stranu z výšky jednoho metru na betonovou podlahu. Jen model AEG SBE 630 R Platinium nevydržel tyto nárazy.

Hlučnost

Měřil se akustický výkon vydávaný vrtačkami naprázdno a při vrtání do betonu. Podle výsledků jsou testované přístroje spíše hlučnější. Kdo pracuje dlouho v uzavřené místnosti, neměl by váhat s protihlukovými ucpávkami.

Ergonomie

S vrtačkami se více méně snadno pracuje, rovněž manipulace je jednoduchá. Hodnotila se také jasnost návodu, pohodlné držení, možnost regulace rychlosti a nastavení směru otáčení.




Témata: Hluk, Test iDNES.cz