Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kupovaná kojenecká výživa je zdravější než připravená doma

  13:16
Myslíte si, že když nakoupíte čerstvou zeleninu a doma z ní dítěti uvaříte jídlo, bude zdravější než koupená kojenecká výživa? Omyl. Test MF DNES prokázal, že kupované zeleninové a masozeleninové přesnídávky jsou lepší.

Kupovaná kojenecká výživa je pro dítě lepší než jídlo z čerstvé zeleniny. | foto: Profimedia.cz

MF DNES nechala otestovala čtrnáct hotových zeleninových a masozeleninových příkrmů ve Zdravotním ústavu v Hradci Králové. Zaměstnanci připravili také z nakoupených surovin „podomácku“ uvařenou dětskou výživu a její složení porovnali s hotovými výrobky. Výsledek? Naprostá většina koupených výživ je v pořádku, neobsahují příliš sodíku ani dusičnanů a údaje na obalu odpovídají skutečnosti. Vlastnoručně uvařený pokrm však obsahoval při použití jarní zeleniny nadmíru dusičnanů.

Hipp mají příliš sodíku
Výsledky testu ukázaly, že dvanáct ze čtrnácti hotových příkrmů bylo v pořádku. Zvítězila výživa Hami - zelenina s vepřovou kýtou. Velmi dobře dopadly i příkrmy Sunárek, Hamánek nebo Humana.

Největším propadákem byla výživa Hipp (rýže s karotkou a krůtím masem). Výrobce na obalu deklaruje 170 miligramů sodíku na 100 gramů výživy, ale v laboratoři ho naměřili 225,9. Přitom limit pro dětskou výživu povoluje maximálně 200 miligramů ve 100 gramech.

"Necháme udělat testy, a pokud se prokáže, že výživa nevyhovuje, nařídíme stažení výrobku z trhu,“ reaguje na naše zjištění Ivo Klemeš, tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Také další výrobek Hipp (zelenina s těstovinami a kuřetem -BIO) obsahoval podezřele moc sodíku (202,8 mg/100 g), ale při započítání možné desetiprocentní odchylky při měření se nakonec do normy vešel.

Odborníci doporučují, aby dětská výživa obsahovala co nejméně sodíku a dětem do jednoho roku se zásadně nepodávala sůl. "Kvalita kojenecké výživy ovlivňuje, na co budou lidé za padesát let stonat nebo zemřou. Větší množství sodíku ve stravě zvyšuje kardiovaskulární rizika, například může způsobit vysoký krevní tlak v dospělosti,“ říká Pavel Frühauf, primář kliniky dětského a dorosteneckého lékařství 1 LF UK.

Pokud jde o dusičnany, které ve vyšších dávkách mohou způsobit dýchací problémy provázené modráním tkání až udušením, dopadly kupované příkrmy mnohem lépe. Téměř polovina výživ měla jen do 10 miligramů na jeden kilogram, norma jich povoluje dvacetkrát více. Nejvíce dusičnanů bylo ve skleničce se špenátem, brambory a hovězím od Hami.

Jarní zelenina je plná dusičnanů
Nemůžete se shodnout, co je lepší. Vy radši nakoupíte v obchodě několik skleniček příkrmu, protože nemáte náladu nebo čas se s jídlem připravovat. Babička má zase pocit, že malému nedopřejete to nejlepší, a tak radši nakoupí jarní mrkvičku, brambory a kedluben, všechno povaří a rozmixuje. Kdo má pravdu?

Starostlivá babička může miminku v dobré víře i uškodit. Prokázal to i náš test. Pracovníci zdravotního ústavu nakoupili kojeneckou vodu, mrkev, kedluben, brambory a kuřecí maso. Vše nakrájeli a uvařili, jako by to udělala naše babička. Jenže v kilogramu příkrmu bylo 291 miligramů dusičnanů. Norma povoluje ale pouze 200 miligramů na 1 kilogram.

Jak se vyhnout dusičnanům
"Ví se, že dusičnany se odbourávají slunečním svitem. A protože z jara jsou dny kratší, má jich jarní zelenina více,“ říká Ivana Jankovská z královéhradeckého Zdravotního ústavu. "Nejlepší by bylo sklízet zeleninu až večer, jenže například takový salát by nevypadal příliš čerstvě a špatně by se prodával. Takže ho zemědělci sklízejí ráno.“

Pokud jste odpůrci kojenecké a dětské výživy ve skleničkách, ve které je dusičnanů málo, kupujte zeleninu a ovoce v obchodech s biopotravinami.

Ty by měly obsahovat méně dusíku než plodiny, na které zemědělec použije dusíkaté hnojivo. Další možností je pěstovat si zeleninu na zahrádce, kterou nebudete hnojit. Ale nic není stoprocentní, jak potvrzuje Aja Jacurová ze Zdravotního ústavu v Hradci Králové.

"Ze zájmu jsem si otestovala salát koupený na trhu a druhý, co jsem vypěstovala na zahrádce, která nebyla nikdy hnojená. Salát ze zahrádky měl překvapivě dvakrát více dusičnanů než ten koupený v obchodě. I když nepoužíváte dusíkatá hnojiva, mohou se dusičnany dostat do zeleniny také vodou, kterou zaléváte, nebo spadem ze vzduchu.“

Domácí má více vitaminů
Přesnídávka, kterou si sami připravíte, má i určité výhody. "Když zeleninu krátce převaříte, bude v ní více vitaminů než v příkrmech z obchodu, pokud do nich výrobce vitaminy nepřidal. Výživa ve skleničkách se totiž upravuje sterilizací při vyšších teplotách, kdy dochází k větším ztrátám vitaminů,“ říká Ivana Jankovská. Množství vitaminů ve skleničce postupně klesá.

Jak připravit dětskou výživuitu

Vybírejte jen prvotřídní suroviny. Ovoce a zelenina by určitě neměly být povadlé, potlučené nebo dokonce nahnilé.

1. Potraviny zpočátku mixujte na jemné pyré, s přibývajícím věkem může být strava hrubší, takže ji postačí rozmixovat nahrubo nebo rozmačkat.
2. Ze začátku byste měli všechny potraviny tepelně upravovat. Syrové je dejte dítěti, až budete mít jistotu, že mu nedělá potíže.
3. Jídlo nepřipravujte tak, aby chutnalo vám. V žádném případě byste ho neměli solit. Stejně tak nevhodné je i používání koření.
4. Dítě nakrmte ihned, jakmile jídlo připravíte. Nesnažte se ho udržet dlouho teplé, třeba přihříváním. Pomnožily by se v něm choroboplodné zárodky.
5. Zbytky jídla znovu nepoužívejte. Pokud si navaříte větší množství kašičky, můžete ji zamrazit. Porce si můžete odměřit do plastových mističek.
6. Zmrazené jídlo můžete ohřát v teplé vodní lázni nebo v mikrovlnce. Promíchejte je, aby bylo rovnoměrně prohřáté.

Autoři:

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test rakytníkových čajů: vitaminový doping načerpáte spíš z brambor

ilustrační snímek

Bájnému okřídlenému Pegasovi nadělil rakytník, který spásal kdesi na Parnasu, nadpozemskou krásu a...

Test karamelových větrníků: Sladké mámení napohled, hořké zklamání uvnitř

Test větrníků. Kde mají nejlepší a kolik stojí.

Jen voda a mléko, máslo, mouka, vejce, špetka soli. A pak samozřejmě pár šikovných rukou, které...

Test tuzemáků: Některé plují důstojně, jiné jsou vratké ve vůni i chuti

Test tuzemáků

Umí provonět Vánoce, zahřát tělo i ducha po návratu z běžek, dodat čaji na výbušnosti a kofole...

Test sněhových řetězů: Chemie k ničemu, železo je jistota, nejlíp je v ponožkách

Test sněhových řetězů

VIDEO Nasazovat klasické řetězy v závěji na parkovišti pod lanovkou, kde jste nechali auto týden stát,...

Test cyklistických přileb: Při nárazu chrání i ty levné. Rozdíly jsou jinde

ilustrační snímek

Povinnost nosit cyklistickou helmu platí v Česku pouze do 18 let. Podle statistik ji ale polovina...

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům

Číňané každý rok zkonzumují více než 57 milionů tun vepřového, což je více než polovina celkové světové spotřeby. I proto se na první pohled zdálo překvapivé, když v rámci obchodních válek přišla...

Ruské „superletadlo“ dokončilo zkušební let. S motory ryze domácí produkce

Po více než třech letech od invaze se Rusku konečně podařilo zprovoznit své ryze domácí dopravní letadlo. Během pondělí stroj Suchoj SJ-100 úspěšně absolvoval první testovací let. Letoun není žádná...

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

Vzestup a pád elektra Okay. Podnik nezvládl přechod na prodej přes internet

Premium

Na vrcholu slávy měl více než 150 prodejen v Česku i na Slovensku, roční obrat více než pět miliard korun a zaměstnával přes 1 500 lidí. To vše je nyní minulost. Řetězec s elektronikou Okay...

Prodejce elektroniky Okay je v úpadku, rozhodl soud v Brně

Brněnský prodejce elektroniky Okay je v úpadku. Krajský soud v Brně o tom rozhodl na základě návrhu, který na sebe podala sama firma, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku. Věřitelé mají nyní...

24. března 2025  16:07

Průmysl ze zeleného údolí. Fabrika v Kamenici zásobuje svět už přes 200 let

Obec Kamenice ležící jihovýchodně od Prahy je známá nejen přírodou a rozlehlými lesy, které jsou pro tuto oblast typické. V nížině tam stojí už více než 200 let průmyslový závod. Ve dvacátých letech...

24. března 2025

Až 240 sudů za hodinu. Pivovar Svijany si k rekordnímu roku nadělil novou linku

Nejvíce piva ve své přes čtyři sta let trvající historii vyrobil rodinný Pivovar Svijany. Celkem tu vloni uvařili a prodali téměř 728 tisíc hektolitrů piva. To stále častěji míří do menších,...

24. března 2025  14:36

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

24. března 2025  13:30

Česko se bez plynu neobejde, investice do kotlů se vyplatí, shodují se odborníci

Spotřeba plynu v Česku vzroste do roku 2040 až o čtvrtinu. Zemní plyn se stane minimálně v následujících dvou dekádách hlavním palivem při dekarbonizaci energetiky v ČR. Shodli se na tom odborníci na...

24. března 2025  11:55

Developer Kunovský: Nedostatek bytů je tikající bomba. Hrozí politický rozvrat

Rozstřel

Český trh s bydlením se potýká s dlouhodobou stagnací a nedostatkem dostupných bytů. Podle předsedy představenstva společnosti Central Group Dušana Kunovského je situace alarmující a stát do výstavby...

24. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vrátíme se, až tam Trump nebude. Někteří Evropané ruší dovolenou v USA

Někteří evropští turisté vyhlásili svou soukromou odvetu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a ruší své naplánované cesty do USA. Protestují tak proti jeho obchodní i mezinárodní politice....

24. března 2025  9:53

Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína

Už na počátku února se americký prezident rozhodl zavést dodatečné desetiprocentní clo na veškerý dovoz z Číny do USA. Jen o měsíc později Trump tuto obchodní bariéru dokonce zdvojnásobil na 20...

24. března 2025

Lidí můžeme vozit i víc, příměstské linky jsou ale na hraně kapacit, říká šéf ČD

Premium

Hromadná přeprava uhlí, oceli a dalších průmyslových komodit řada let pomáhala udržet mimo jiné i osobní dopravu nad vodou. S postupujícím omezováním emisí v evropském průmyslu se ale roky zažitá...

24. března 2025

Estonské startupy jsou na postupu. Spatřily příležitost v evropském zbrojení

Estonská technologická scéna je na vzestupu. Podle dostupných dat má země nejvíce miliardových startupů na obyvatele v Evropě. Existuje zde nyní asi sto firem zaměřených na obranu, polovina z nich...

23. března 2025

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

23. března 2025

Nejsou to jen auta. Čína ekonomicky drtí Německo i v dalších odvětvích

Čína čím dál více ohrožuje evropský průmysl, který i kvůli rostoucím cenám energií ztrácí svou konkurenceschopnost. V případě Německa to platí dvojnásob. Nejsou to ale jen automobilky, které se...

23. března 2025