Při nákupu se neřiďte pouze cenou.

Při nákupu se neřiďte pouze cenou.

I na zlevněné zboží se vztahuje záruka

Radit někomu, jak nakupovat, by se mohlo zdát zbytečné. Vždycky je však dobré, když vstoupíte do obchodu vyzbrojeni alespoň teoretickými znalostmi. Proto pro vás MF Dnes připravuje Školy nákupů. Mohou vám ušetřit zbytečné zklamání ze špatného výběru.

Zejména dražší zboží, jako je elektronika, sportovní vybavení či nábytek, je lepší nakupovat s rozvahou. Před nákupem byste se měli pokusit získat co nejvíce informací o zboží, jeho záručních podmínkách a garanci pozáručního servisu.

Výrobky se nemusí lišit jen cenou, ta by ostatně neměla být u věcí dlouhodobé spotřeby jediným kritériem výběru. Při nákupu si výrobek pečlivě prohlédněte. Z informací na zboží byste se měli dovědět nejen název výrobku, ale i kdo je výrobcem, dovozcem nebo dodavatelem a další nezbytné informace. Ve výběru vám mohou pomoci i nezávislé testy.

Pro sportovní zboží ke specialistům
Spotřební zboží všeho druhu je lepší nakupovat ve specializovaných prodejnách než v hypermarketu, kde vám nikdo s výběrem neporadí. Hypermarkety navíc velmi často nabízejí jen ty nejlevnější a méně kvalitní výrobky. Platí to především pro sportovní vybavení. Veškerou obuv zkoušejte v odpoledních hodinách a ve správných ponožkách. Nepospíchejte -zůstaňte v botách asi patnáct minut, abyste zjistili, jestli vás někde netlačí.

Spotřební zboží si nechte předvést. Pokud to není možné, alespoň se přesvědčte, zda je výrobek kompletní a nemá zjevné vady. Samozřejmostí by měl být kvalitní český návod, ze kterého se dozvíte potřebné informace o výrobku, jeho ošetřování, údržbě a případných rizicích spojených s jeho nesprávným užíváním a údržbou.

Pokud koupíte někomu nevhodný dárek, slušný prodejce vám ho ochotně vymění, někteří obchodníci nabízejí i možnost vrácení peněz. Abyste byli s výměnou úspěšní, svůj nákup musíte ale doložit (paragonem nebo záručním listem), zboží nesmí být použité a je dobré mít originální obal.

U potravin sledujte datum
Při nákupu potravin si dejte pozor na prošlá data spotřeby, přelepování štítků nebo nevhodné skladování. Potraviny s prošlým datem použitelnosti, označené jako "spotřebujte do", nesmějí být prodávány. Pokud je překročena "minimální doba trvanlivosti", potravina ještě nemusí být závadná (prodejce se o tom musí přesvědčit) a může být dále prodávána, ale zákazník o tom musí být dostatečně informován.

Nikdy nekupujte polotovary a lahůdky, které leží volně na pultě místo v chladicím boxu, ani prasklá vejce, potraviny s poškozenými obaly, nafouklé konzervy nebo balení chlazených potravin, třeba jogurty v kelímcích nebo mléka v kartonech.

Nákup v bazaru
I na zboží z bazaru se vztahuje záruční lhůta a lze je reklamovat. Při reklamaci musíte prokázat, že vada byla na výrobku již při jeho převzetí, nebyla na ni poskytnuta sleva a vada neodpovídá míře používání.

Záruční lhůta může být minimálně 12 měsíců. Není tedy možné, aby v prodejním dokladu bylo uvedeno, že se na použité zboží neposkytuje záruka. Prodávající pouze neodpovídá za vady, které vznikly předchozím používáním věci.

Také na zboží prodávaném v bazaru musí být název výrobku, kdo je výrobce, dovozce nebo dodavatel a další potřebné údaje. U použitého zboží si vždy ověřte, kdo je prodávajícím. Například autobazar může být pouze zprostředkovatelem pro jiného prodávajícího. V dokladu o zakoupení zboží musí být uvedeno, že jde o použitý výrobek.

Pokud si v bazaru koupíte použité zboží, které bylo kradené, můžete mít problém. Když se skutečnému majiteli věci podaří zjistit, komu byla v bazaru prodána, bude požadovat její navrácení. "Proto je nutné u věcí z bazaru požadovat originální doklady, například účtenku, návod nebo původní záruční list, které nasvědčují řádnému původu zboží," radí právník Tomáš Pelikán.