Vejce je jednou z nejlépe značených potravin. Z razítka na skořápce lze vyčíst zemi původu, kód chovatele nosnic i to, zda se jedná o bioprodukt nebo třeba vejce z klecového chovu. To však platí jen pro jednotlivá vajíčka, na krabicích informace o zemi původu chybí.
To vadí tuzemských drůbežářům, které v posledních letech stále více trápí levná vejce z dovozu. Ti požadují, aby původ vajec zákazníci nalezli i na obalech. „Chceme, aby se původ tiskl i na krabičku,“ prohlásil místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.
Podle něj se ne každý zákazník dovnitř krabičky dívá. Česky popsaný obal může navíc vyvolat dojem, že se jedná o tuzemský produkt.
S drůbežáři souhlasí i ministerstvo zemědělství. „Ministerstvo zemědělství má stejný názor jako Agrární komora a drůbežáři, že značení země původu vajec by mělo být uvedeno i na obalu a nikoliv jen na vejci,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Podle ní stanovují podmínky označování vajec evropské předpisy. „Nyní prověřujeme, jakým způsobem by bylo předpisy vhodné změnit a následovat bude apelace na jejich úpravu v EU,“ dodala Ježková.
Tisk na folii je špatně čitelný
Mlázovský zároveň prezentoval několik příkladů krabic zakoupených v českých obchodech. Dvě identické s nápisem Čerstvá vejce společnosti Schubert Partner v jednom případě obsahovala česká, ve druhém polská vejce. Ta byla levnější, oba produkty však byly zakoupeny v jiné prodejně a měly jiné datum spotřeby, cenu tak nelze objektivně srovnávat. Reakci společnosti Schubert Partner redakce zjišťuje.
Výjimka v označování platí v případě kartonových obalů, které jsou zároveň zabaleny do plastové folie. Kupující nemá možnost nahlédnout přímo na skořápku a země původu tak musí být uvedena zvenčí. To však stačí pouze uvést na folii.
Podle Mlázovského je tisk v takovém případě často jen špatně čitelný. „Zákazník pozná českou etiketu, ale už se pořádně nepodívá na folii,“ řekl Mlázovský.