Česko zaplavují levná vejce z Polska. Ministr ukázal na konkrétní řetězce

  14:15aktualizováno  14:15
České drůbežáře drtí konkurence z Polska. Tamní chovatelé prodávají českým řetězcům vejce výrazně levněji. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tato vejce nabízejí hlavně Kaufland a Ahold. Levný dovoz by přitom mohl české chovatele drůbeže do konce roku donutit zavírat chovy.
Česká dražší vejce mnohé obchodní řetězce nechtějí.

Česká dražší vejce mnohé obchodní řetězce nechtějí. | foto: Reuters

Ministr ve středu upozornil nejen na problém s cenou dovážených vajec, ale i nedůsledným značením vajec z dovozu. „Především v obchodních řetězcích Kaufland a Ahold jsme narazili na problematiku, která se týkala špatně značených vajec nebo vajec, která vůbec nebyla nahlášena v dovozu do České republiky. Tato vejce jsme v řádu sto tisíců kusů vraceli zpátky do Polska,“ uvedl Jurečka.

Veterináři opět vrací vejce do Polska. Vady mělo 160 tisíc kusů

„U firmy Ahold se zjistilo, že vejce byla dokonce neoznačená,“ upřesnil Zbyněk Semerád, ředitel Státní veterinární správy. Jednalo se přitom o velké zásilky. Ahold (provozuje obchody Albert, pozn. red.) čelí pokutě ve výši půl milionu korun.

Polských vajec se v českých obchodech objevuje stále více. Česko má přitom podle ministerstva potenciál stát se ve výrobě vajec zcela soběstačné. Dovoz je možný, ale cena by měla být realistická. „V České republice se výrobní náklady na výrobu jednoho vejce pohybují někde mezi 1,50 až 1,70 koruny, podle technologie,“ vysvětlil Jiří Šír, náměstek ministra zemědělství.

Podle informací ministerstva se však vejce z Polska dovážejí za 80 haléřů za kus. Česká dražší vejce tak mnohé obchodní řetězce nechtějí. „Konkurovat, nebojím se říct dumpingovým dovozům, je velmi těžké,“ dodal Šír. Logicky tak českým výrobcům bude do budoucna vznikat ztráta, vejce totiž nemohou udat.

13.července 2016 v 10:54, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 15:41

Nejvíce negativních kontrolních nálezů u vajec jsme našli u Aholdu a Kauflandu, nejvíce vajec ze zahraničí dováží Ahold.

„Jsme přesvědčeni, že zahraniční výrobci nemohou plnit evropské normy a požadavky například na obohacené klece a zároveň dosahovat takto nízkých výrobních nákladů,“ míní Šír.

Podle mluvčího Kauflandu Michaela Šperla tvoří česká vejce přibližně 80 procent nabídky řetězce. „Umožňuje-li to situace, vždy dáváme přednost odběrům vajec českého původu,“ dodal pro ČTK mluvčí, podle něhož závisí nákup vajec na mnoha faktorech, jako jsou například kapacity dodavatelů. Už dříve se firma ohradila proti tvrzení výrobních svazů, že by znevýhodňovala české výrobce oproti zahraničním.

Barbora Vanko z tiskového oddělění společnosti Ahold řekla, že téměř polovina vajíček různých velikostí a z různých typů chovů, které prodají, pochází z České republiky. „Stálou nabídku vajec českého původu doplňujeme dle situace na trhu sortimentem z dalších zemí,“ dodala. V případě nabídky dostatečného objemu za konkurenční cenu podle vyjádření Ahold preferuje nákup od českých chovatelů.

„Ojedinělý případ neúplného značení vajec jsme řešili na jaře tohoto roku. Výrobce chybu napravil a vejce řádně označil, až poté proběhla distribuce do obchodů,“ uzavřela.

Češi by měli vyžadovat česká vejce, nabádá resort

Českým drůbežářům by podle resortu zemědělství mohli pomoci sami zákazníci, kdyby nekompromisně vyžadovali česká vejce. Sílu už letos ukázali, když klesl zájem o palmový olej tak podstatně, že mnozí výrobci přešli na jiný druh oleje.

Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá proto upozorňuje zákazníky, že pokud chtějí opravdu české vejce, měli by krabičku s vejci otevřít a každý kus zkontrolovat. Na kódu na vejci musí stát označení země, v případě Česka je to CZ. Problémem totiž je, že zatímco jednou můžete v krabičce najít vejce česká, jiný den už tam jsou vejce z dovozu.

Nakupujete v obchodech pouze česká vejce?

celkem hlasů: 11389

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 7514
Původ vajec nezkoumám. 3120
Ne 755

„Řetězce přestaly odebírat naše vejce, i když jsme s nimi nasmlouvali nízké ceny, třeba 1,20 koruny, protože polský dodavatel jim nabídl cenu nižší,“ uvedla Milena Koudelková z představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

„Pokud naše výrobní náklady dosahují 1,65 nebo 1,75 koruny na vajíčko a my prodáme za 1,20 koruny, potom ztráta 50 haléřů na vejci při zhruba 6 milionové měsíční produkci činí ztrátu tři miliony,“ vyčíslila Koudelková. Upozornila také, že současná situace by mohla vést až k zavírání chovů. Podle ní by se mohli drůbežáři dostat časem do druhotné platební neschopnosti.

„Ceny dovezených vajec považujeme za dumping. Pokud se situace nezmění, dopadnou chovy nosnic v ČR stejně jako u ostatních kategorií snížením soběstačnosti, což v důsledku zaplatí zákazník vysokou cenou jako u ostatních komodit, u kterých poklesla domácí produkce,“ potvrzuje také tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Jdu si nakoupit pěšky. Zákazníci supermarketu Rohlík měli na Facebooku pré

Ilustrační snímek

Internetový supermarket Rohlík.cz měl v pátek ráno výpadek. Služba byla kvůli technickým problémům nedostupná. Její...

Polský výrobce klamal o obsahu masa ve sklenicích, Lidl je stáhl

Polský výrobce uvádět na obalu vyšší objem masa, než výrobek ve skutečnosti měl.

Potravinářská inspekce zjistila další dva případy klamání o obsahu masa u masných výrobků. Kuřecí a vepřové maso...

Benzin stojí nejvíce od loňské zimy, zdražuje i nafta

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Cena za litr benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 31 haléřů na 32,55 koruny...

Najdete na iDNES.cz