Hezký a udržovaný trávník chce nejvíce majitelů zahrad.

Hezký a udržovaný trávník chce nejvíce majitelů zahrad. | foto: Profimedia.cz

Dražší sekačky na trávu vydrží déle

  • 2
Tráva se konečně dere vzhůru k jarnímu slunci, z nebe padá déšť; z ranních novin zase stohy reklamních letáků předvádějících sekačky všech druhů. Novou byste opravdu potřebovali, ale jakou z té obrovské nabídky vybrat?

Pro výběr sekačky je důležité vědět, co od své zahrady očekáváte, záleží na její rozloze a samozřejmě na kondici vaší peněženky. Jestli vám stačí sekat trávu jen místy a dát ji králíkům, uspokojí vás strunový vyžínač, stejně jako když dosekáváte zbytky u obrubníků a stromů.

GRAFIKA
JAKÉ SEKAČKY JSOU K DOSTÁNÍ A CO UMÍ?

Pro lehké zastřihávání travičky a la golfové hřiště jsou tady vřetenové sekačky. Pokud budete chtít pěkný udržovaný pažit, můžete volit mezi klasickými elektrickými a benzinovými rotačními kolovými sekačkami, případně jejich variací se vzduchovým polštářem.

Nemáte-li hluboko do kapsy, povozíte se na traktůrku nebo necháte bzučet zahradou automatickou sekačku. Jezdíte-li dvakrát ročně na chalupu posekat to nadělení, co vám za ní vyrostlo, pomůže bubnová sekačka, v nejhorším případě křovinořez. A jestliže hospodaříte a potřebujete trávu na krmení či na seno, vyřeší to sekačka lištová či bubnová.

Pěkný trávník za domem
Nejvíce majitelů zahrad chce hezký, udržovaný trávník. Jestliže pomineme "vznášedla" a automatické sekačky, zůstává otázka, podle čeho vybrat normální rotační kolovou sekačku.

"Kdo kupuje sekačku poprvé, musí zvážit, jestli chce elektrickou, nebo motorovou. Záleží na velikosti zahrady - elektrická se hodí maximálně tak do jednoho tisíce metrů čtverečních (asi 32 x 32 metrů), na členitosti terénu, dostupnosti elektrické sítě - a také na sousedech: motorové stroje jsou hlučnější," říká odborník na zahradní techniku obchodního domu Hornbach v Praze 9 Martin Procházka.

Benzinové sekačky se nehodí tam, kde je terén příliš členitý. "Při větším sklonu svahu je riziko zadření, protože čtyřtaktní motory nemají tlakové mazání. Tady pomůže nejspíše dvoutaktní vyžínač," říká Procházka.

Jak silný motor?
Čím větší plocha sekaného trávníku, tím potřebuje sekačka větší záběr nože, silnější motor nebo poháněná kolečka (takzvaný pojezd).

"Platí jednoduchý vzorec: na každých deset centimetrů sekacího nože je potřeba jedna koňská síla výkonu (HP). Tedy: nůž 32 centimetrů má mít alespoň 3,2 HP, 55 centimetrů pak šest koní. Pokud je motor silnější, je to jen dobře, ale poddimenzovanou sekačku byste přetěžovali a dlouho by nevydržela," radí Patrik Machek z firmy Nobur, jež prodává zahradní a lesní techniku Husqvarna.

Velikost nožů se pohybuje od zhruba 30 centimetrů po asi 55; větší záběr pak už mají pouze zahradní traktůrky.

Dražší stroje jsou kvalitněji vyrobené Ceny elektrických rotačních sekaček začínají asi na 1400 korunách, benzinových na zhruba čtyřech tisících. Za takové peníze ovšem mnoho nečekejte.

"Nemůžete chtít stejnou kvalitu materiálů jako u špičkových strojů. Třeba uložení kol je pouze v umělé hmotě; kvalitní mají kovovou vložku, aby se kola nevyviklala, nejlepší stroje pak dvojitá kuličková ložiska," tvrdí Patrik Machek.

S tím souhlasí i Martin Procházka z Hornbachu. "U sekaček na značkách záleží: renomovaní výrobci mají stroje trvanlivější, kvalitněji vyrobené. Levnější kusy jsou vždycky někde ošizené, v komfortu i ve výkonu. Sekačky třeba nemají centrální nastavení výšky střihu - musí se přendávat jednotlivá kolečka. Nelze regulovat otáčky motoru, který bývá poměrně slabý, a podobně," říká s tím, že jednou z častých slabin nejlevnějších sekaček je uložení nože.

"Bývá přímo na ose rotoru, a pokud trefí kámen, může se zničit. Lepší typy mají rotor zpřevodovaný."

Kvalitnější kolové rotační sekačky, jejichž ceny se mohou pohybovat od 10 do 35 tisíc korun, mají podvozek z hliníku nebo oceli, levné z plastu. Dražší mají jednodušší startování i ovládání, lépe se i čistí - lze na ně přímo napojit hadici a vnitřek vystříkat. Některé typy mají natáčecí přední kola pro lepší manipulaci, jiné zase velká zadní kola pro snadnější jízdu.

Důležitým hlediskem při výběru je také dostatečná servisní síť. "Paradox je, že kdo seče jen občas a údržbě moc nedá, potřeboval by co nejlepší stroj, ten takové zacházení vydrží. Levná mašinka bude vyžadovat pečlivou údržbu, aby posloužila delší dobu," říká Patrik Machek z Husqvarny.

Co s posečenou trávou?
Téměř všechny současné sekačky jsou vybaveny sběrným košem na posekanou trávu, ale také bočním a zadním výhozem, aby bylo možné vyšší porost shrabat.

Oblíbenou a využívanou funkcí je mulčování. "Hodí se pro nízký trávník, tak do 2,5 centimetru. Sekačka umí trávu rozemlít na maličké kousky, které zapadnou do trávníku, a tím se stanou hnojivem. Odpadá tak veškerý sběr. Při sečení vyšší než třícentimetrové trávy se už mulčování nedoporučuje," říká Patrik Machek.

,