Výsledky podniků se lepší

Pochmurná nálada, která v minulých letech provázela ohlášení hospodářských výsledků významných českých podniků, je po prvních šesti měsících letošního roku pryč. Velké firmy jako třeba elektrárenská společnost ČEZ, Český Telecom, stavební gigant IPS či Třinecké železárny letos v pololetí oznámily růst zisku o desítky až stovky procent a problémové firmy typu plzeňské Škody či Vítkovic se pomalu zvedají ze ztrát, či je alespoň snižují.

INVESTOŘI TRHU VĚŘÍ
Je tu i další důvod k optimismu, říkají ekonomové. Výsledky, které firmy nyní hlásí na burzu, vypovídají o jejich hospodaření hodnověrněji než dříve. "Pololetní výsledky českých firem se konečně začínají stávat indikátorem, na který se mohou investoři spolehnout. Doby, kdy důležité firmy na burze vykazovaly v pololetí optimistická čísla a na konci roku přišlo roztrpčení, minuly a to činí trh přitažlivějším," říká analytik londýnské Merrill Lynch Miroslav Nosál.
Ekonom Patria Finance Ondřej Daťka pak dodává, že zveřejněné výsledky - na rozdíl od situace před dvěma či třemi roky - díky návratu zahraničních investorů hýbají na burze s cenami akcií.
"Například Komerční banka v pondělí oslabila, protože oznámila horší než trhem očekávaná čísla, opačný byl vývoj u firmy ČEZ. To dokládá, že investoři se k nám vracejí, dříve by to s akciemi příliš nepohnulo," soudí Daťka.

ENERGETIKU TÁHNE DOLŮ PLYN
Jeden z největších růstů pololetního zisku ohlásila elektrárenská společnost ČEZ. Po zdanění podnik vydělal přes tři miliardy korun, což je o 430 procent více než loni. "Důvodem růstu zisku jsou spíše účetní operace," řekl ekonomický šéf firmy Petr Vobořil. Do hospodaření podniku se letos promítl lepší kurs koruny než loni, takže není potřeba vytvářet tak velké rezervy na případné kursové ztráty. V prodeji na domácím trhu se však ČEZ nedařilo - její podíl na trhu s elektřinou klesl z loňských 73 na 64 procent.
Výrazně horší výsledky než loni hlásí plynárenství. Důvodem jsou vysoké nákupní ceny plynu dané vývojem cen na světových trzích, na něž nereagují státem regulované ceny v tuzemsku.
"Pokud letos nedojde k úpravě cen, budeme mít na konci roku z prodeje plynu ztrátu přes 4,6 miliardy korun," řekl náměstek ředitele Transgasu Petr Klimeš. Také distributoři mají letos zisk nižší, někteří i o desítky procent.

CHEMIE TĚŽÍ Z CEN
Chemický průmysl, reprezentovaný především skupinou Unipetrolu, přinesl v pololetí příjemné překvapení. Dvě z dceřiných firem, Chemopetrol a prodejce pohonných hmot Benzina, se dostaly ze ztráty, Česká rafinérská a sám Unipetrol zvýšily zisk meziročně téměř o 60 procent. K dobrým výsledkům pomohl podle ředitele České rafinérské Ivana Ottise především růst rafinerské marže, která se určuje podle vývoje na evropských komoditních burzách. Vyšší světová poptávka a zároveň restrukturalizace firmy pak pomohla Chemopetrolu, který letos vyrobil a prodal největší objem zboží od roku 1992.

HUTĚ MÍRNĚ ROSTOU
Mírný růst zaznamenávají i strojírenské a hutní firmy, které v minulém roce ve velkém poznamenal jednak krach české cesty privatizace, jednak recese v ocelářství. "Nyní již se výsledky díky konjunktuře opět lepší. Nestačíme vyhovět požadavkům trhu a potřebovali bychom zvýšit kapacity," uvedl šéf Nové huti Svatopluk Velkoborský.

BANKY: STÁT DEFORMUJE TRH
Hospodaření finančního sektoru se vcelku zlepšuje, zejména díky státním zásahům v minulých měsících zlepšily hospodaření Česká spořitelna i Komerční banka. "Právě státní pomoc zajímá investory více než čísla, která banky hlásí," míní Ondřej Daťka z Patria Finance. Pokles zisku zaznamenala privátní ČSOB, lepší výsledek nahlásila Česká pojišťovna.