Výzvy a provolání odborářských vůdců k radikálním krokům dopadaly na úrodnou půdu. Pět stovek zaměstnanců protestujících proti výši odstupného a ukončení výroby jim nadšeně aplaudovalo. Lidé přislíbili, že se připojí ke všem protestním akcím odborového svazu KOVO.
"Již v pondělí podepsalo souhlas se stávkou v naší firmě osmdesát procent všech zaměstnanců, což je přibližně jedenáct set lidí. Na mítinku slíbili další, že se k nim připojí," uvedl odborový vůdce Delphi Packard Ladislav Bělohlav.
Podle něj se firma zachovala hanebně hned z několika důvodů. Třeba když při přijímání nových zaměstnanců preferovala příbuzné či členy rodin.
"Bez prostředků a bez možnosti sehnat novou práci se ocitnou celé rodiny. Proto požadujeme deset až čtyřiadvacet průměrných platů odstupného," vysvětlil Bělohlav.
O tom, jak rázně se mění postoj odborů i zaměstnanců k majitelům firem, svědčí měnící se slovník. Hlasitě se mluví o zlodějích, vykořisťování, lumpech, ziscích jako jediném motoru celého kapitálu.
Zisk má majitel na prvním místě
"Pro majitele nic neznamená tradice, nic pro ně neznamenají lidé. Zisk je na prvním místě." I takové věty zněly z tribuny umístěné na valníku traktoru.
Místopředseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček je ovšem přesvědčen, že je stávka krajní řešení. Důležitější je, aby zaměstnanci dosáhli svých požadavků a získali čas na sehnání nové práce.
"Minulou středu jsme navrhli snížení našich požadavků na odstupné na polovinu, což je pět až dvanáct průměrných měsíčních platů. To ale platilo jen do pátku. Vedení firmy udělalo jen kosmetické úpravy, a proto jsme se vrátili k původnímu návrhu," poodhalil zákulisí vyjednávání ve společnosti Souček.
Že se odbory radikalizují, potvrdil i šéf Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt. "Nastává období, kdy musíme přitvrdit vůči zaměstnavatelům i vládě."
Firmy na ČeskolipskuCrystalex v roce 2008 zaměstnávala firma téměř dva tisíce lidí, o rok později zkrachovala. Výrobu obnovila letos v lednu, od té doby přijala 330 lidí. Bombardier Transportation plánoval v roce 2010 propustit cca 300 agenturních pracovníků. Delphi Packard Electric v roce 2007 měl 3 500 lidí, letos pouze 1 400, v květnu 2011 ukončí v České Lípě výrobu. |
Měli bychom se spojit, míní odbory
Jako příklad uvádí návrhy, podle nichž by mohl zaměstnavatel propustit zaměstnance bez udání důvodu nebo plán o prodloužení pracovního poměru na dobu určitou na pět let. Největší problém je podle Šubrta v tom, že existuje víc než třicet odborových svazů a každý z nich si hraje na svém písečku.
"Je potřeba spojit síly," tvrdí Šubrt, přičemž stejná myšlenka zazněla na demonstraci před Delphi Packard v České Lípě. Slova nápadně připomínají ta, kterými končí Manifest komunistické strany. Z té paralely trochu běhá mráz po zádech.