Ústavní soud zčásti vyhověl Mironetu

  • 17
Další epizoda z už téměř dva roky trvající kauzy kontroverzního zásahu policie v počítačové společnosti Mironet se odehrála u Ústavního soudu. Tato instituce zčásti vyhověla stížnosti majitele firmy Roberta Novotného a uznala, že některé kroky policie byly v rozporu se zákonem.

Podle verdiktu Ústavního soudu policie zásahem ze 17. května 2000 porušila právo nedotknutelnosti osoby a jejího soukromí, protože provedla prohlídku v prostorách, které patřily fyzické osobě - jednomu z dealerů Mironetu. Povolení k prohlídce ale znělo na prostory patřící Mironet, s.r.o., tedy osobě právnické.

"Této části stížnosti jsme vyhověli, stejně jako požadavku, aby policie vrátila zabavený majetek," řekl iDNES soudce Ústavního soudu Vladimír Klokočka. Vyvrátil ale, že policie musí vrátit majetek do tří dnů, jak uvedl ve své tiskové zprávě Mironet.

"Nevyhověli jsme ale dalším bodům ústavní stížnosti, především protestu proti vykonání domovní prohlídky v bytě pana Novotného," dodal Klokočka.

"S nálezem Ústavního soudu jsme spokojeni," uvedl Robert Novotný v tiskovém prohlášení. Dodal, že jeho společnost je kvůli očištění svého jména ochotna veřejnosti zpřístupnit spis ke svému případu.

Kauzu Mironet sledovali redaktoři BonusWebu.
ČLÁNKY NAJDETE ZDE

Mironet: Je to boj Microsoftu
Spornému zásahu policie předcházelo trestní oznámení české pobočky amerického výrobce softwaru Microsoft, které vinilo Mironet z šíření nelegálního softwaru.

Zástupci výrobce počítačů od začátku tvrdí, že za celým problémem stojí snaha Microsoftu zabránit hardwarovým firmám v instalaci volně šiřitelného operačního systému Linux, který konkuruje komerčním Windows.

Rok po domovní prohlídce se karta obrátila a žalobu podal Mironet. Podle něj Microsoft v reklamě na Windows poškozoval konkurenci. Zmíněné reklamní kampani totiž vévodilo tvrzení, že pouze legální operační systém Microsoft Windows dává možnost plně využívat počítač k práci nebo ke hrám bez rizika právního postihu.

"Ta věta odporuje obchodnímu zákoníku," prohlásila loni v květnu provozní ředitelka Mironetu Lucie Rambousková. Věta prý vyvolává mylnou domněnku, že jediným legálním operačním systémem je MS Windows. Mironet se tak jako distributor operačního systému Linux cítí být poškozen.

"V uvedené větě byl dán zřetelný důraz na slovo legální a měla vyjádřit rozdíl mezi legální a nelegální instalací Microsoft Windows. Chápu však, že formulace umožňuje nejednoznačný výklad," reagoval generální ředitel Microsoftu pro Českou republiku a Slovensko Jiří Devát. Reklamu tehdy Microsoft stáhl poté, co se objevily pochybnosti o jednoznačném výkladu.

Nelíbila se také BSA
Mironet loni zažaloval český Microsoft také za kampaň s názvem "Víme víc, než si myslíte", která byla prezentována jako akce sdružení výrobců softwaru BSA.

V souvislosti s touto reklamou se rozhodl Mironet prokázat neexistenci BSA v České republice, kde organizace ukončila v roce 1996. Účel kampaně vidí Mironet ve snaze o omezení nástupu systému Linux a zvýšení prodeje produktů Microsoft.