Třetina prodaných lihovin nese nápis Božkov

  • 1
Plzeň - Každá třetí sklenka lihoviny, která se v Česku vypije, pochází z plzeňského Božkova. Likérka Stock loni zvedla prodej na 26,2 milionu litrů a obsadila tak třetinu českého trhu. Lepší obchodní výsledky doprovázel růst obratu, který bez spotřební daně vyšplhal na 1,581 miliardy korun. Čistý zisk se zastavil na 365,6 milionech.

Vlajkovou lodí společnosti zůstává dále Fernet Stock, podle šéfa firmy Martina Petráška se ale v uplynulém roce dařilo i dalším nápojům, především tuzemskému rumu. Jeho prodeje se loni zvýšily o plnou čtvrtinu a Rum Božkov je tak nejprodávanějším českým rumem - ve své kategorii mu patří dvacet procent trhu.

Podle Petráška se totiž rum dostal znovu do povědomí lidí kvůli nutným změnám v označením, které vstoupí platnost od začátku příštího roku.

Od ledna se totiž smí pod názvem rum vyrábět pouze nápoje, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny. České tuzemské rumy, vyráběné většinou z melasového či obilného lihu, se budou muset přejmenovat. Většina z nich, stejně jako ten z Božkova, ponesou název Tuzemák.

Stock se také snaží rozšiřovat spektrum vyráběných lihovin, aby se zbavil závislosti tržeb na Fernetu.

„Třetinu spotřeby lihovin v České republice už tvoří hořké a bylinné likéry. Češi jich tak spotřebují zdaleka nejvíc na světě jak absolutně, tak v přepočtu na hlavu. Podle mého se už tento segment dál zvyšovat nemůže, a proto ani Fernet Stock už dál neroste,“ míní Petrášek.

Po loňské premiéře likérů Jablko Božkov a Višeň Božkov vstoupí příští týden na trh novinka ze stejné rodiny Švestka Božkov.

„Vedle toho se snažíme silně podporovat výrobky uvedené v roce 2000 - Key Rum, Vodku Amundsen a Magister. Těch se loni dohromady prodal už téměř milion litrů,“ říká Petrášek.

I vzhledem k situaci na českém trhu lihovin, který loni už druhým rokem po sobě klesal, se Stock soustředí i na vývoz. Hlavním zahraničním odbytištěm je Slovensko, kam loni společnost exportovala 1,236 milionu litrů. Za první letošní čtvrtletí pak meziroční nárůst ve vývozu k východním sousedům představuje šedesát procent.

„Zatímco u nás je Fernet spíše lidové pití, na Slovensku kvůli kurzu koruny patří skoro mezi prémiové produkty. Přesto chceme do roku 2005 získat pět procent trhu, který celkově odhadujeme na 50 milionu litrů,“ tvrdí Petrášek.

Majoritním vlastníkem Stocku je přední evropský výrobce lihovin a ovocných šťáv, koncern Eckes. Společnost zaměstnává 197 lidí, kterým kvůli lepšímu vytížení výrobních linek zavedla devítihodinový pracovní den a čtyřdenní pracovní týden. Průměrný plat ve Stocku dosahuje 26 800 korun.