Stát odložil dořešení IPB

  0:01aktualizováno  0:01
Vláda odložila rozhodnutí o přijetí nových dohod s ČSOB, které se vážou k loňskému převzetím Investiční a Poštovní banky. Důvodem je, že kabinet musí počkat na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zkoumá jednu z připravených smluv. Ministerstvo financí se totiž mimo jiné ČSOB zavázalo, že jí uhradí částku, kterou bude platit nucenému správci v případě, že znalci shledají hodnotu prodaného podniku IPB jako kladnou.

Šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář uvedl, že může jít o nedovolenou veřejnou podporu, a proto úřad zahájil správní řízení. Jeho výsledek se očekává zhruba do jednoho měsíce.

Skutečnost, že se záležitostí začal úřad zabývat více než rok po převzetí IPB Bednář zdůvodnil tím, že se o této možné formě podpory dozvěděl až před několika dny. Při loňském převzetí IPB, které hrozil krach kvůli nedostatku desítek miliard rezerv, poskytl stát ČSOB záruky na veškeré ztráty způsobené bývalým vedením banky.

ČSOB by měla státu zaplatit za poskytnuté garance zhruba 10 miliard korun, přesto ministerstvo financí odhaduje, že čistá ztráta státu ze špatných obchodů IPB bude kolem 95 miliard. Kromě jednání se státem probíhá mezi ČSOB a nuceným správce IPB, v současné době již IP Banky, jednání o ceně koupeného podniku.

Dva nezávislí znalci na obou stranách měli ocenit podnik IPB, ve svých odhadech se však zásadně rozešli, protože znalec ČSOB vyčíslil hodnotu jako hluboce zápornou a znalec nuceného správce jako kladnou. Třetí znalec, který celou záležitost rozsoudí, nebyl dosud vybrán, jednání probíhají s firmou J.P. Morgan.

Pokud by i přes desetimiliardové ztráty z hospodaření vyšla hodnota podniku IPB kladná a antimonopolní úřad by kompenzační smlouvy neschválil, není zcela jasné, co to v jednáních mezi ČSOB a státem způsobí. Názory obou stran se rozcházejí.

První náměstek ministra financí Eduard Janota soudí, že v takovém případě by stát nic nekompenzoval a ČSOB by musela nucenému správci zaplatit ze svého.

S tím by se však ČSOB jen tak nesmířila. "Smlouvy se státem jsou vyvážené a dovozovat takto jednoduchý automatismus pro právně složité smlouvy je zavádějící," reagoval mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Najdete na iDNES.cz