Počítače s programy, které generují statisíce kombinací, servo motorky, stovky strojů a všude okolo klíče a zámky. Tak by mohlo vypadat zátiší továrny společnosti Assa Abloy ČR & Slovakia v Rychnově nad Kněžnou. Za posledních deset let po velkých investicích švédského vlastníka se změnilo hodně.
„V roce 2005 jsme tady měli pouze jeden CNC stroj. To bylo něco. Uměli to ovládat asi dva lidi, kolem kterých jsme museli chodit po špičkách,“ vzpomíná jednatel Assa Abloy Jan Galda. Teď má fabrika víc strojů než lidí. Na 513 zaměstnanců připadá 624 strojů, z toho 136 obráběcích CNC strojů.
Stroje jsou po lidech to nejdůležitější, tvrdí firma. Ty nejdražší stojí přes 30 milionů korun a firma je vytěžuje bez přestávky i o nedělích a svátcích. Manažeři a vedoucí výroby dostávají na mobil zprávu, pokud se některý ze strojů zastaví.
Závod je jednou z největších evropských fabrik na výrobu cylindrických vložek - těch částí zámku, kam se strká klíč. Z rozlehlých hal se zásobuje celá Evropa, ale jen zhruba na pětině z vložek je vyraženo logo FAB. Většinu totiž tvoří výrobky zahraničních značek švédského koncernu, zejména německé IKON, nebo švédské ASSA. Ročně se v továrně vyrobí přes osm milionů cylindrických vložek.
Zámky s motorkem a čipem
Vložka má tři části - klíč, bubínek a těleso. A právě bubínky (s otvorem pro klíč) jsou dnes nejsofistikovanější záležitostí. Poptávka po inteligentních bezpečnostních systémech připojených na tablet či chytrý telefon se zvyšuje a firma nechce zůstat pozadu (čtěte Přichází doba inteligentních zámků).
V moderních elektromechanických zámcích jsou ukryté servo motorky a čipy, které potřebují napájení. Proud předá zámku klíč po kontaktu s bubínkem. Když se zámek dlouho nepoužívá, žádné poškození nehrozí. „Dokud je baterie v klíči, funguje to pořád,“ vysvětluje manažer výroby Tomáš Hynek. Zámek je přibližně pětkrát dražší než klasický mechanický. Elektroniku Assa Abloy nevyrábí, ale dováží, například z Taiwanu.
Ne každý klíč je unikátní. U těch nejběžnějších zámků je stejný každý dvacetitisící kus. Podle Hynka se ale ještě nestalo, že by si přišel někdo stěžovat. Unikátnost klíče tvoří například počet řezů na spodní straně klíče nebo počet hřbetních drážek. Vynásobení všech veličin dává až stovky tisíc různých kombinací. „Pokud se prodá dvacet tisíc ročně, zdaleka se ještě neopakujeme,“ říká Hynek.
Nejsložitější klíče z rychnovské fabriky musejí umět odemknout více zámkových vložek. „K jejich výrobě je zapotřebí opravdu složitý software, je to vyšší matematika,“ řekl manažer výroby.
Přestože klíče a zámky jsou čím dál chytřejší, s dobou jdou také zloději. Nevyužívají jen primitivní metody jako je obtisk do ruky, ale i 3D tiskárny. „Dneska u jakéhokoliv klíče stačí dát jej na pět minut z ruky a nemáte jistotu, že nemá nikdo kopii,“ připouští Hynek.
Assa Abloy v Česku proto kromě inovací v oblasti bezpečnosti výrobků například využívá i agenty provokatéry, kteří se snaží v zámečnictvích zlákat prodejce, zda by udělali kopii klíče, k jehož reprodukci je nutné předložit bezpečnostní kartu. „Přemlouváme je a pokoušíme, aby nám to vyrobili. Stává se to ale zcela výjimečně, loni jsme měli jeden případ,“ líčí Tomáš Hynek.