Regály ve skladech jsou už po týdnu prohibice plné.

Regály ve skladech jsou už po týdnu prohibice plné. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Likérka Jelínek utichla. Zaměstnanci sbírají švestky a pálí do zásoby

  • 96
Vizovická likérka Jelínek má plné sklady a kvůli prohibici nemůže prodávat slivovici. Lidé z výroby jsou buď doma, nebo sbírají ovoce v sadu.

Už když člověk vejde do podnikové prodejny likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích, pozná na první pohled, že něco není v pořádku. Regály s destiláty jsou poloprázdné. Ze široké nabídky je na prodej pouze švestkový likér.

Jelínek v čase prohibice

Na dvou výkonných výrobních linkách vizovické likérky Rudolf Jelínek se denně naplní slivovicí až šedesát tisíc lahví. Teď však kvůli prohibici stojí a firma počítá ztráty, které jdou do mnoha milionů korun.

V přeplněných skladech má uloženo již přes dva miliony lahví, s nimiž nemůže disponovat. Firma pouze dál vyrábí destiláty, které ukládá do obrovských sudů.

Lidé, kteří pracovali u výrobních linek, mají buď dovolenou, nebo sbírají ovoce v sadě za likérkou.

Žádná slivovice není kvůli prohibici k mání ani u vyhlášeného výrobce, tedy u samého zdroje legendárního trnkového nápoje. Stojí také výrobní linky, zastavily se už minulý pátek. Hala, v níž se při plném vytížení naplní slivovicí až šedesát tisíc lahví za směnu, je tichá.

Zato je nyní čas projít se provozem. "Zde vjíždějí lahve na linku, tady je myčka, kde se čistí. Potom se dostanou do plniček," vysvětluje ředitelka pro speciální prodej vizovické likérky Markéta Matějčná.

Její hlas zní prostorem, zatímco okolní stroje mlčí. Laikovi se ani nezdá, že by sloužily k výrobě alkoholu. Až na lepičku etiket, kde jsou ještě vidět kotouče vinět se známým logem firmy.

U obou pásů stojí pár židlí na kolečkách. I z toho je zřejmé, že výroba je automatizovaná a že na ni pracovníci jen dohlížejí. "Ručně balíme jen lahve," potvrzuje Matějčná. "Zaměstnanci hlavně řídí výrobu a doplňují zásoby."

Pálení normálně jede

Obvykle tam pracuje přes dvacet lidí. Většina z nich je na povinné dovolené, pár sbírá švestky v sadu za likérkou.

Pálení slivovice se však nezastavilo, pálenice jede. "Dokud máme ovoce, budeme destilovat do zásoby. Máme slivovici kde ukládat," vysvětluje Matějčná. Likérka používá šedesát tanků o objemu 20 tisíc litrů.

"Denně vypálíme asi 2 500 litrů destilátů," upřesňuje Matějčná. V místě, kde obrovské nádoby stojí, je cítit i vůně pálenky. Likérka má uloženou i deset let starou košer slivovici.

I kdyby prohibice trvala ještě týden, tak bude mít kam destiláty ukládat. Problém by nastal, kdyby se protáhla na několik měsíců.

Na rozdíl od obřích tanků na lihoviny jsou už sklady vyrobených značek v lahvích plné až po střechu. V největší skladovací hale jsou na paletách do výšky několika metrů naskládané krabice s alkoholem.

Celkem jich má likérka v areálu uložených kolem dvou milionů. Obyčejně v likérce bývá čilý ruch a u rampy se střídají kamiony. Teď zní ve velké hale jen rádio a občas kolem projde zaměstnanec.

Tržba se zastavila

Likérka nejdřív nemohla prodávat jen u nás, potom přišel zákaz vývozu na Slovensko, který se rozšířil na veškerý export. Vizovický výrobce tak denně na tržbách přichází o dva až pět milionů korun.

Už ve středu však vláda prohibici zmírní. "Pokud by nám dala zelenou a měli bychom nové kolky, výroba by se mohla rozjet už ve čtvrtek," naznačil šéf a spolumajitel společnosti Pavel Dvořáček, který byl v úterý v Praze.

Zatím není vůbec jasné, co bude s vyrobenými lahvemi. Likérka věří, že je bude moci zpeněžit, byť třeba překolkované. Ke každé totiž může doložit její "rodný list", z něhož je zřejmé, z jakého ovoce byla vypálena a jakou má kvalitu.

"Děláme i laboratorní testy na ten nešťastný metyl," podotkla Matějčková. Problém je i v tom, že pokud likérka nebude moci vyprodávat starší zásoby, nezíská místo pro uskladnění nových lahví.