Míl: Spojit ČEZ a distribuci lze rychle

  • 4
Generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslav Míl je přesvědčen, že nic nebrání tomu, aby do konce tohoto volebního období se jím řízená společnost spojila s regionálními distributory elektřiny. A to i přesto, že proces, kterým vznikne faktický monopol na výrobu a prodej elektřiny, vyžaduje některé časově náročné kroky, zejména ocenění majetku jednotlivých distribučních firem. „Stihnout do voleb se to určitě dá,“ říká Míl.

Právníci však soudí, že opravdu kvalitní proces oceňování majetků trvá za standardních podmínek ve vyspělém světě zhruba půl roku. Vy chcete celé sloučení zvládnout za čtyři měsíce. To znamená, že se můžete dostat do právních sporů se zahraničními investory, kteří mají akcie distributorů...
Jedna věc je, že někdo bude požadovat, aby celý proces proběhl standardně a kvalitně. Druhá věc, zda někdo bude požadovat, aby práce probíhaly tak dlouho, jak jemu vyhovuje.

Celý proces ocenění majetků musí pochopitelně proběhnout transparentně. To ovšem není jen zájem minoritních a zahraničních akcionářů, ale úplně všech. Uvědomme si, že akcie prodává stát, a ten má právo zvolit metodu, jaká jemu vyhovuje.

Ale pak se nevyhnete možným soudním přím.
Tomu se nevyhnete nikdy. Navíc rozvodné společnosti prošly hloubkovou prověrkou při nedávném pokusu o privatizaci odvětví elektroenergetiky. Takže řada podkladů je nyní k dispozici a pro kvalifikovaného odhadce nebude problém ocenění brzy dokončit. Zapomíná se také na to, že ČEZ byl léta kritizován za to, že vlastní páteřní přenosovou soustavu. Ta bude vyčleněna a bude patřit státu, čímž se dostaneme dál než řada zemí Evropské unie.

ČEZ je nyní ve při s některými regionálními distribučními firmami, které si raději koupily konkurenční elektřinu. Počítáte s tím, že provedete v těchto distribučních firmách personální změny?
Nad tím jsem vůbec nepřemýšlel. Zní to téměř neuvěřitelně, ale je to tak. Není pravdou, že v této zemi je nebetyčný nadbytek odborníků všeho druhu.

Jaký má mít propojení výroby s distribucí smysl, když všechny rozhodující opoziční strany jasně deklarují, že nebudou trvat na tom, aby budoucí kupec energetiky opět tyto dvě části řetězce rozdělil...
Tady se říká, že model, kdy budeme kupovat distribuční společnosti, je model špatný. Ale takový systém je v Německu, v Belgii, v Nizozemsku, ve Španělsku i dalších zemích. V řadě případů mají celý řetězec včetně dolů a přenosu a obchodu. A tyto firmy volají po posílení v oblasti plynárenství, aby byly konkurenceschopné v Evropě. Pouze v Čechách se propojení považuje za něco nepřijatelného.

Ale v zahraničí pracují firmy na trhu, kde si zákazníci mohou vybírat, od koho elektřinu nakoupí...
Konkurují si hlavně obchodníci, ale velké firmy mají trh prakticky rozdělený. ČEZ bude schopen přežít sebevětší nestabilitu. Ale naši dodavatelé ne. A pokud nebudete integrovat celý řetězec, tak tady dodavatelská sféra vymře. Potom rezignujeme na energetickou politiku této země.

Uvědomte si, že do naší země není dovoz nijak omezován, zatímco u vývozu to neplatí, což je realita. A od prvního ledna příštího roku se otevírá padesát procent trhu. Přitom trh pro výrobu je otevřen ze sta procent.

Koupě distribučních firem i při započtení výnosu z prodeje přenosové soustavy přijde ČEZ na desítky miliard korun. Jak chcete koupi financovat?
Já bych to nechal až na výsledcích oceňování. Každopádně jsme ve střednědobém horizontu schopni zajistit financování. My se netajíme tím, že je třeba domluvit nějaký platební kalendář.

Jak vás ovlivní skutečnost, že plynárenství koupila německá RWE, která je na svém domácím trhu velkým hráčem hlavně v elektřině?
Tím, že jsme nezískali silného strategického partnera, jsme v nevýhodě. Bude to špatná zpráva hlavně pro naše dodavatele.