Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Matsushita nepřišla za levnou prací

  0:01
Generální ředitel firmy Matsushita Electric Industria Joachim Reinhard vysvětluje, proč se firma, jako jeden z mála investorů rozhodla v Česku investovat nejen do montážního závodu, ale i do výzkumu a vývoje. "Máte vzdělané lidi. Ale musíte se teprve naučit podnikat a využít svého potenciálu," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Podle čeho se rozhodujete, když přemýšlíte o nové investici?
Záleží na tom, do jakého oboru zamýšlíme investovat. Jestli jde o digitální vysílání, televize, rádia anebo mobilní telefony. Zvažujeme vazbu na naše stávající vývojová centra. Bereme v úvahu to, kde sídlí naši obchodní partneři. V této chvíli se dá říci, že jsme založili v Evropě všechna výzkumná centra, která jsme potřebovali. V posledních pěti letech jsme masivně investovali do základních technologií. Dohromady v celém světě kolem 20 miliard dolarů.

Které země považujete za atraktivní pro výzkum a vývoj? Mnoho společností vyhledává Irsko nebo Finsko, protože mohou nabídnout hodně lidí se špičkovou kvalifikací pro tyto obory...
Nejsou země, které by měly jen výhody nebo jen nevýhody. Ať se bavíme o České republice, Maďarsku, Slovensku nebo Velké Británii. Všude je možné najít kvalitní lidi, kteří jsou schopni ve výzkumu a vývoji pracovat. Uměním je najít je.

V některých zemích však zakládá vývojová centra mnoho firem a jiné, jako například Česká republika, tak vyhledávaným cílem nejsou...
Irsko je beze všech pochybností výjimečně atraktivní zemí pro výzkum a vývoj. Ale země střední a východní Evropy jsou také atraktivní. Ne kvůli levné pracovní síle, ale díky kvalitnímu vzdělání lidí.

Máte na mysli dobrou úroveň vysokoškolského vzdělání? Mnoho investorů i mezinárodní instituce úroveň vzdělání často kritizují...
Mám na mysli velmi dobře vzdělané inženýry a vědce pro oblast moderních technologií. V Česku jsme našli špičkové inženýry a dobré technické univerzity, které jsou schopné vychovávat takové lidi, jaké potřebujeme pro naše vývojová centra. Dokázali jsme tady najít i velmi vzdělané lidi pro řízení našich výrobních závodů. Nejen tady v Česku, ale i na Slovensku nebo v Maďarsku.

Spíš se musíte učit, jak obchodovat, jak ty znalosti umět prodat, upozornit na ně a využít je. Je tady velmi dobrý základ, jen ho umět využít. Velká nabídka špičkových inženýrů byl jeden z důvodů, proč jsme založili výzkumné centrum v Plzni.

Měli jste někde ve světě problém najít kvalitní lidi pro výzkum a vývoj?
Neřekl bych problém. Často je těžké najít tyto odborníky v Německu nebo Velké Británii. To jsou země, kde investují všechny světové koncerny z oboru. Je tam veliká konkurence a ti lidé si mohou vybírat, mít vyšší nároky na platy. Firmy se o ně přetahují. Na trhu špičkových profesí, který je všude na světě omezený, je ta konkurence vždy nejsilnější.

Jak to vnímáte tady v Česku? Přetahují se zde firmy o špičkové odborníky?
Tady je to o poznání snadnější, zatím sem nepřišlo mnoho firem, které by zde investovaly do výzkumu a vývoje. Byli jsme mezi prvními a to byla velká výhoda. Je to zde snazší než v západní Evropě.

Jak důležité jsou pro vás v Česku nižší platy, nižší cena práce než v zemích Evropské unie? Nejen ve výzkumu a vývoji, spíš všeobecně?
To je rozdílné podle jednotlivého typu profesí. U mobilních telefonů to nehraje významnou roli. Jen čtyři procenta z ceny telefonu jsou náklady na práci. Levná práce nás do Česka nepřitáhla.

Ptám se tak podrobně, protože jste v tomto směru trochu výjimeční. Většina investorů považuje za hlavní výhody České republiky vládní investiční pobídky a levnou práci....
Třeba u rádií, barevných televizí či kancelářské techniky už je cena práce důležitější. Ale tady to pro nás není rozhodující motivace. Schopnosti a vzdělání jsou důležitější.

Jak hodnotíte úroveň práva v České republice? Evropští investoři jsou velmi nespokojeni s neprůchodnými úřady, rozmáhající se korupcí. Ty hlasy v poslední době sílí...
Možná je tady korupce. Já věřím tomu, že tu je. Stejně jako v jiných zemích. My se o to nestaráme. Máme jeden základní princip: podnikáme tady podle platných zákonů a regulací. Když je kdokoliv poruší, je okamžitě propuštěn.

Jaké obory mají teď největší perspektivu?
To je těžké říci jednoznačně. Velmi silně se nyní investuje do zařízení pro "elektronickou domácnost". Tady vidím obrovskou budoucnost. Od zabezpečovací techniky přes zábavu po komunikaci. Propojení techniky, kterou máte doma, s tou, již máte v autě. Představte si, že jedete autem, v té chvíli někdo zvoní u vašeho domu a vy vidíte jeho obraz a komunikujete s ním na vašem mobilním telefonu. V tom vidíme budoucnost. Všechny vyspělé země bojují se stárnutím populace. Lidé tráví čím dál tím víc času doma. Jsem naprosto přesvědčen, že tohle je trh budoucnosti.

Demografii a všechny sociologické trendy velmi pečlivě sledujeme. Máme expertní týmy sociologů a psychologů. Bez toho nejste schopni poznat, jak se bude společnost vyvíjet. Budoucí směr udávají lidé, technika je jen následuje.

Jak na vás dopadly problémy světové ekonomiky? Mnoho firem z vašeho oboru má problémy Nokia, Ericsson...
Evropský trh s mobilními telefony klesl v roce 2001 oproti roku 2000 o 40 milionů telefonů na 92 milionů prodaných telefonů. To nás poznamenalo. Stejně jako Nokii, Motorolu, Siemens, prostě všechny firmy. V tomto oboru jsme utrpěli obrovské ztráty. Měli jsme kapacity, které neměly co vyrábět, protože pokles zájmu byl drastický. V roce 2001 měla ze všech výrobců mobilních telefonů zisk jen Nokia. Mobilní divize všech těchto firem měly obrovské ztráty.

Autoři:

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

KOMENTÁŘ: Po solárním tunelu je tu další. Možná ještě větší

2. května 2024

Premium Čeští solární lobbisté otevírají šampaňské, protože se otevřela cesta k dalšímu solárnímu Klondiku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarský nůž nově bez čepele. Victorinox zato chystá verzi s cyklonářadím

7. května 2024  12:05

Švýcarský armádní nůž s více než stoletou historií čeká zásadní změna. Firma Victorinox, která ho...

Stát zapojí taxíky do veřejné dopravy. Poptávkový systém má ušetřit náklady

9. května 2024

Premium Zelená lucerna s nápisem linka by měla do budoucna odlišovat nepravidelnou dopravu ve veřejném...

Omezit zemědělské dotace bude možné i za špatné pracovní podmínky

9. května 2024

Ke stávajícím podmínkám, za kterých je možné dosáhnout na zemědělské dotace, se přidá další. Od...

USA tlačí na prodej TikToku, jinak ho zakážou. Nejsme agenti Číny, hájí se firma

8. května 2024

Zákonodárci mnoha zemí vyjádřili obavy, že TikTok, který vlastní čínská společnost ByteDance, může...

V Česku nenašla vhodného investora, tak si staví lázně v Emirátech

8. května 2024

Česká podnikatelka Helena Neumannová expanduje se svým byznysem založeným na pěstování levandule do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...