Lipník se loučí se sirkařskou tradicí

  • 5
Dezolátní stav tradiční sirkárny v Lipníku nad Bečvou je hlavním důvodem, proč firma Euromatch, která podnik vlastní, dočasně zavřela výrobu a propustila všechny zaměstnance. Ti sice dostali odstupné ve výši dvou měsíčních platů, ale jestli se někdy budou moci do továrny vrátit, nikdo zatím nedokáže říct.

Inspektorát bezpečnosti práce shledal při svém šetření ve firmě řadu závad na technologickém i sociálním zařízení závodu, přičemž některé mohly dokonce ohrožovat zdraví a život zaměstnanců.

"Rozhodnutí inspekce plně respektujeme. Závod jsme převzali skutečně v katastrofálním stavu," uvedl Karel Heřman, který před několika týdny získal padesátiprocentní podíl ve firmě Euromatch.

Kvůli dlouhodobému zanedbávání nesplňují zákonné předpisy výrobní ani nevýrobní prostory. "Nevyhovují požárním normám, v některých místech už došlo dokonce k narušení statiky. V sociálních zařízeních hrozí úrazy a infekce," uvedl Heřman.

Navíc tvrdí, že bývalé vedení společnosti neplatilo za zaměstnance zákonem stanovené platby, jako je sociální či zdravotní pojištění, čímž vznikl dluh ve výši devíti milionů korun. Další finanční deficit ve výši několika desítek milionů korun vyplývá z nesplácených úvěrů vůči bankám. "Už jsme kvůli tomu podali trestní oznámení," dodal Heřman.

Majitel tvrdí, že sirkárna je uzavřena pouze dočasně, jenže obnovit výrobu nebude jednoduché.

"Obávám se, že to znamená konec tradice sirkařství v Lipníku. Přitom všechno přišlo tak náhle. Ještě před čtrnácti dny jsem mluvil s ředitelem podniku, a ten mě ujišťoval, že mají zájem výrobnu zachovat. Když jsem však teď zjistil, za jakých podmínek tam lidé pracovali, tak si myslím, že je jedině dobře, že inspekce nařídila závod uzavřít," komentoval situaci starosta města Vladimír Mikeška.

Pro desetitisícové město je však konec podniku a téměř osmdesát propuštěných lidí těžkou ranou.

,