Lidé ztrácejí trpělivost s váháním nad OKD

  • 6
Vláda stále odkládá rozhodnutí, komu prodat zbývající akcie OKD. Na její verdikt přitom čekají nejen většinoví vlastníci dolů Viktor Koláček a Petr Otava, ale i desetitisíce lidí, kteří v OKD pracují, bydlí v důlních bytech, nebo s šéfy největší firmy v kraji pravidelně jednají.

"Vláda už by měla o OKD rozhodnout, aby se situace uklidnila. Takhle tu panuje zbytečná nervozita," zlobí se šéf odborů v OKD Miroslav Syrový.

O šestačtyřicet procent důlních akcií, jež zůstávají v rukou státu, má zájem Otavova a Koláčkova firma Karbon Invest, která za ně naposledy nabídla 3,42 miliardy korun.

Zájem má i Penta
Stát zatím o jiných nabídkách neuvažuje. Ministr financí Bohuslav Sobotka má ale už delší dobu na stole ještě jeden návrh. O doly se uchází i česko-slovenská skupina Penta, která nabídla za státní podíl v OKD víc než Otava s Koláčkem - čtyři miliardy korun.

Když s nabídkou vůči státu neuspěla, navrhla Penta nedávno Karbon Investu, že od něj odkoupí jeho podíl, případně že má zájem o celou těžební firmu.

Představa, že by doly ovládli lidé z Penty, je ale v Moravskoslezském kraji těžko přijatelná.

Wantula: Penta mě děsí
"Mně to nahání hrůzu," říká náměstek hejtmana Zdislav Wantula, který před vstupem do politiky býval manažerem OKD.

Podle něj by bylo nejlepší, aby státní akcie připadly Karbon Investu a podnik zůstal v rukou Koláčka a Otavy. Oba totiž pocházejí z regionu a jsou pro místní lidi čitelnější než vlastníci Penty.

"Penta je za prvé pro mne trochu nejasná finanční skupina a za druhé mne zaráží její chování ve vodárenství," vysvětluje Wantula.

Penta je od jara majitelem Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK), které nedávno Pentě vyplatily obrovskou dividendu - přes dvě a čtvrt miliardy korun.

"Takové dividendy nesvědčí o zdravém podnikatelském zájmu. Vždyť do roku 2010 se v kraji musí investovat asi čtrnáct miliard korun do kanalizace a čistíren vod, jež jsou většinou ve správě SmVaK. Bylo by lepší, kdyby tam nechali víc peněz na investice," říká Zdislav Wantula.

Penta: Jde nám o rozvoj firmy
Lidé z Penty ujišťují, že by doly rádi získali jako strategickou investici a počítají s jejich rozvojem.

"Penta má bohaté zkušenosti a vynikající výsledky při ozdravování výrobních firem. Vnímáme všechny oblasti fungování OKD, které chceme řešit a stabilizovat. Máme zájem zefektivnit těžbu tak, aby si OKD dokázalo vybudovat na evropském trhu dostatečně silnou pozici," říká manažer Penty Vladimír Brodňan, který dál slibuje také citlivou sociální politiku, podporu sociálních programů a "důsledné řešení bezpečnosti práce."

Šance jsou malé
Šance Penty na vstup do OKD jsou však v této chvíli malé. Stát s ní jednání nezahájil, šéfové OKD jí své podíly prodat nechtějí.

"Naším jediným cílem je OKD dobře spravovat a rozvíjet," říká mluvčí Karbon Investu Jiří Hrabovský.

"Pokud bychom uvažovali o vstupu strategického partnera v budoucnu, upřednostníme korektní a seriózní firmu. Se spekulanty se bavit nehodláme," dodal na adresu Penty.

Majitelé Karbon Investu ztrácejí trpělivost
Majitelé Karbon Investu už začínají být z protahující se privatizace netrpěliví: "Jestli to bude trvat ještě dlouho, z firmy odejdeme. Takhle nejasná situace je dál neúnosná," pohrozil už na jaře Viktor Koláček.

Jeho mluvčí Hrabovský v pondělí vysvětlil, že kvůli nejistotě o budoucím postavení ve firmě mají šéfové Karbon Investu problémy.

"Nevědí, zda mají naplňovat investiční záměry na následující roky, například plán na expanzi do Polska. Jedná se při tom o miliardy," řekl.

"Jednáme s řadou vysoce postavených představitelů polského důlního průmyslu i vládních kruhů, připravujeme financování této expanze se zahraničními bankami. Naši partneři právem čekají, že to budou řešit s někým, kdo má situaci v OKD plně pod kontrolou a nemusí ztrácet čas a energii interními problémy," prohlásil.

Penta doufá
Penta nicméně stále doufá, že se do hry o akcie OKD zapojí.

"Čekáme, že Fond národního majetku s námi o naší nabídce bude jednat," řekla mluvčí Penty Andrea Straková. Přesně to by ale například odbory považovaly za nejhorší variantu.

"Kdyby vláda chtěla prodat státní podíl Pentě, pak bychom se proti tomu důrazně ozvali," řekl Syrový.