Karetní síť CCS je na prodej

  • 6
Společnost CCS, jejíž karty jsou po hotovosti druhým nejčastějším platidlem u benzinových pump, rozesílat nabídky na prodej firmy. Původní čeští zakladatelé CCS mohou vydělat více než miliardu korun za prodej firmy, kterou vlastními silami před 11 lety vybudovali. Kromě nich prodává svůj podíl i fond americké skupiny JP Morgan Flemings, který do firmy před třemi lety menšinově vstoupil.

Dveře v CCS, která vlastní třetí nejpočetnější síť platebních karet v zemi, se už dlouhou dobu netrhnou, zájem projevily i americká GE Capital a německá HVB Bank.

"Už jsme měli hodně návštěv investorů," říká výkonný ředitel CCS Milan Hladík. "Nejideálnější investor bude ten, kdo nabídne tu největší nabídku."

Bankéři odhadují, že sto procent společnosti může vynést sto milionů dolarů, tedy více než tři miliardy korun. To je více, než za kolik se prodávala karlovarská Becherovka.

Vlastníci najali na hledání kupce poradce - investiční banku CS First Boston.

"Nepočítám-li privatizaci, pak půjde o jednu z největších transakcí tohoto typu. Určitě se objeví řada kupců, ať jde o banky nebo o firmy z oblasti finančních služeb pro domácnosti," říká šéf pražské pobočky CSFB Michal Šušák. První uchazeči už se hlásí. " Jsme připraveni být všude tam, kde se bude prodávat," uvedl generální ředitel GE Capital Bank Petr Šmída s tím, že v tuto chvíli má vedle Živnobanky namířeno právě na CCS.

"Tyto dva obchody jsou v současné době asi v nejpokročilejším stadiu a v obou případech máme zájem," konstatoval Šmída. Zájem potvrdil i ředitel české pobočky HVB Bank Karel Kratina, ve hře jsou údajně i zahraniční firmy z oblasti spotřebitelských financí.

Firmu založil její současný předseda představenstva, 43letý Michal Tietz před 11 lety. Tehdy pracoval v Benzině a inspirován technologií okoukanou v Německu přišel s novinkou: zavést platební karty místo papírových talonů, jimiž za socialismu platili u pump řidiči kamionů.

Při privatizaci Benziny Tietz společnost CCS odkoupil, a to za peníze, které si podle svých dřívějších rozhovorů v tisku půjčil od přátel z firmy EG Holding. CCS a EG Holding později zfúzovaly. Původní společníci pak v roce 1999 prodali 38 procent firmy fondu rizikového kapitálu ze skupiny Flemings, která posléze přešla pod americkou investiční banku J.P.Morgan.

Dnes je CCS dvacátou největší firmou v Česku a za loňský rok očekává rekordní zisk před zdaněním ve výši 326 milionů korun. Přes její karty putuje 21 procent firemních výdajů na pohonné hmoty. Obrat 16 miliard na kartách CCS je zhruba jedna třetina toho, co Češi ročně utratí přes platební karty.

CCS dále loni koupila síť splátkového prodeje Triangl, skrze niž chce expandovat v nabídce kreditních karet pro domácnosti.