Energetický trh je příliš rozvolněný, potřebuje změny, míní ministr Síkela

  • 31
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v úterý navštívil Energetický regulační úřad. Přišel se informovat o názorech členů rady na energetickou krizi. Ta způsobila krach několika dodavatelů energií, skokově kvůli ní rostou výdaje českých domácností. Podle Síkely je energetický trh příliš rozvolněný a bude nejspíš potřeba učinit změny v legislativě, aby se současná situace neopakovala.

„Zjistil jsem, že můj předchůdce tady nikdy nebyl. Přišel jsem se přesvědčit, že ten úřad máme, že tady je a přišel jsem si poslechnout názory členů rady na situaci, která na energetickém trhu nastala,“ uvedl Síkela po návštěvě Energetického regulačního úřadu.

Regulátorů se podle svých slov ptal, co se mohlo dělat lépe a jestli si lze ze současné energetické krize vzít nějaké ponaučení, které by se dalo promítnout do konkrétních změn v legislativě.

„Pohled ERÚ je takový, že oni dělali, co mohli, a že jejich role ochrany spotřebitele spočívala v tom, že jim pomáhali s přechodem k dodavatelům poslední instance, že komunikovali, a že jejich primární role se týká sítí, a ne obchodu,“ řekl Síkela a zároveň naznačil, že takové chápání role energetického regulátora je podle něj nedostatečné a mělo by se víc zaměřit na ochranu spotřebitele.

Kvůli pádu Microenergy skončil v nouzovém režimu i státní hlídač cen energií

„Do čtrnácti dnů chci návrhy řešení stávající situace, jaká opatření bychom mohli přijmout teď rychle a samozřejmě i nějaký strategický výhled, a to formou konkrétních legislativních návrhů, které bych rád viděl do jednoho měsíce,“ zdůraznil Síkela. Náměty chce jak od regulátora trhu, tak od úředníků na ministerstvu průmyslu a obchodu. 

Na Síkelova slova později reagoval předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. „Na ministerstvo jsme některé naše návrhy posílali již před koncem loňského roku, poznamenal Trávníček. 

Posílení role regulátora

„Náš úřad je tu jako odborný partner vlády, a již jsme navrhli, jaké bychom jako úřad mohli anebo měli mít kompetence v důsledku probíhající celosvětové energetické krize. Pro skutečně účinné kroky bude potřeba upravit přinejmenším energetický zákon, kde bude úloha ministerstva zásadní,“ reagoval Trávníček.

Šéf Rady ERÚ potvrdil, že další návrhy pošle úřad ministerstvu v požadovaném termínu. „O větší kompetence, pokud jde o kontrolu energetického trhu, jsme si už řekli například u zprostředkovatelů a víceméně jsme na posílení zákonných možností dozoru připraveni i u dodavatelů. Ale je to na vládě, respektive zákonodárcích, jestli nám je takříkajíc přiklepnou,“ dodal Trávníček.

Blackout by byl pro Evropu výchovný, říká zmocněnec pro energetickou bezpečnost

ERÚ dříve čelil kritice za to, že nedokázal předcházet a lépe koordinovat krach Bohemia Energy a dalších dodavatelů energie. Představitelé úřadu se nicméně proti nařčením ohrazovali právě tím, že mají omezené pravomoci.

Podle vyjádření Síkely i Trávníčka to tedy nyní vypadá, že energetický zákon dojde změn ve smyslu zpřísnění pravidel pro dodavatele energií a posílení role regulátora. „Máme spoustu inspirace v jiných odvětvích a jsem přesvědčen, že s některými konkrétními opatřeními budeme muset přijít,“ dodal Síkela na závěr tiskové konference před budovou ERÚ. 

Jako příklad toho, že je energetický trh až příliš liberalizován, uvedl, že zatímco kauce na otevření kasina je 50 milionů korun, novému dodavateli energie stačí pouze 200 tisíc korun. „Pokud někomu prodáváte dlouhodobé kontrakty, měli byste být schopni je zajistit, i když se trh obrátí proti vám,“ řekl Síkela.