E.ON chce kupovat jen elektřinu z uhlí

  0:01aktualizováno  0:01
ČEZ se obává, že Němci by si do budoucna chtěli diktovat řízení celé energetické soustavy v zemi. Německý energetický gigant E.ON chce dnes s tuzemskou elektrárenskou společností ČEZ definitivně vyřešit, za jakých podmínek skončí jejich pětiletá smlouva o vývozu české elektřiny do Německa. Kontrakt má pro ČEZ vzhledem k předpokládaným ročním objemům odběru E.ON ve výši kolem 3,5 terrawatthodiny elektřiny celkovou hodnotu kolem 10 miliard korun.

E.ON firmě ČEZ podle zdrojů blízkých společnosti nabízí, že elektřinu kupovat nepřestane, pokud ovšem dostane garanci, že nepochází z jaderných zdrojů, do budoucna pak hlavně z Temelína.

Další variantou je, že E.ON celý kontrakt prodá nějaké jiné obchodní firmě. "Toto jednání s ČEZ je velmi významné. Pokud se nedohodneme na některém z návrhů, jak situaci řešit, tak už zůstává jen možnost, že smlouvu vypovíme," potvrdil jednatel E.ON Bohemia Miroslav Píše.

Vypovězení smlouvy by podle zdrojů blízkých oběma firmám znamenalo, že ČEZ zinkasuje od E.ON penále ve výši 25 procent roční hodnoty předpokládaných nákupů. Letos by šlo zhruba o půl miliardy korun. ČEZ by si však ztrátou smlouvy do budoucna silně ztížil cestu na německý trh.

E.ON začal vozit na základě kontraktu s ČEZ proud do Německa v lednu, po tlaku ekologických iniciativ a politické opozice v Bavorsku kvůli Temelínu však od nákupů upustil.

Dodávky skončily k 1. červenci, podmínky však dosud dojednány nejsou. Německá společnost podle dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých firmě považuje za nejpřijatelnější svůj návrh, že bude od ČEZ elektřinu odebírat dál, ale pokud určí tři certifikované uhelné elektrárny, z nichž proud půjde. To však ČEZ odmítá.

"Znamenalo by to, že někdo jiný než my bude rozhodovat o náběhu našich elektráren, čímž by se zhoršila řiditelnost celé soustavy," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Navíc by šlo podle firmy o precedens do budoucna, protože například Jihomoravská či Jihočeská energetika, jež E.ON majetkově ovládá, pak mohou říci, že "také nechtějí elektřinu z Dukovan".

"Nepřijde za čas E.ON s tím, že nechce brát elektřinu z českých uhelných elektráren, ale jen ze svých v Německu? Kdo by poté vlastně řídil energetickou politiku státu?" otázal se Kříž.

ČEZ zatím nepřistoupil ani na návrh prodeje kontraktu jiné firmě, kterou si vytipoval E.ON. "Chtěli jsme garanci, že náš nový partner bude schopen dodržet závazky z nově uzavřené smlouvy.

Takové garance jsme od nikoho nedostali," uvedl Kříž. E.ON si podle neoficiálních informací vybral obchodní firmu Utility Acts registrovanou ve Švýcarsku. Ta se však ČEZ nelíbí hlavně proto, že má mít personální napojení na jeho vlastní bývalé vedení.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

Ilustrační snímek

Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých...

Najdete na iDNES.cz