Mluvčí E.ON: Proud od ČEZ už nebereme

  16:31aktualizováno  16:31
Od 1. července neodebrala německá energetická společnost E.ON od českého výrobce elektřiny ČEZ žádný elektrický proud. Rakouské stanici ORF to řekl mluvčí E.ON Werner Süss. Jeho kolega z ČEZ Ladislav Kříž odmítl vyjádření komentovat. "Dokud jednání (o vypovězení smluv) nebudou uzavřena, vyjadřovat se nebudeme," prohlásil. Důvodem k ukončení odběrů je odpor německé veřejnosti k jaderné energii, ztělesněné elektrárnou Temelín.

Záměr bavorského energetického gigantu E.ON odpojit se kvůli Temelínu od českého proudu prosákl na veřejnost už před několika týdny. Firmy E.ON i ČEZ ale vytrvale tvrdily, že se o ukončení vztahů zatím pouze jedná. I po prohlášení mluvčího Süsse podle obou společností pokračují jednání o rozvázání smluv, které zatím platí.

Ke zrušení odběrů elektřiny vedl německé distributory zákon, podle kterého může od příštího roku ministerstvo hospodářství zakázat odběr proudu z "nejistých
východních atomových elektráren", jak se píše na webových stránkách ORF. Předpis prosadila strana Zelených a lobby ekologických aktivistů.

ČEZ přijde o část tržeb, protože E.ON měl přitom letos v Česku nakoupit a dovézt do své země elektřinu téměř za dvě miliardy korun.

Mlha kolem elektrického vedení
Mluvčí představenstva rakouské firmy Verbund Hans Haider po setkání s šéfy E.ON prohlásil, že ho předseda představenstva E.ON Hans Dieter Harig ujistil o vypovězení smluv. Ve čtvrtek to napsala rakouská tisková agentura APA.

Šéf E.ON podle ní dal rozvázání smluv do souvislosti se záměrem postupně opustit jadernou energii. Haider tak reagoval na kritiku dohody uzavřené mezi německým E.ON a rakouským státním energetickým koncernem Verbund. Sám E.ON přitom vyrábí přes polovinu vlastní elektřiny v jaderných elektrárnách.

Ani ČEZ, ani E.ON ve svých oficiálních prohlášeních nechtějí stav jednání komentovat. Dokud se totiž obě strany nedohodnou na konečném vyrovnání, chtějí zachovat mlčenlivost.

E.ON je největším investorem do regionálních distributorů energie v České republice a zároveň největším zahraničním odběratelem elektřiny od ČEZ. Odebírá zhruba tři terrawatthodiny ročně, tedy přibližně čtvrtinu exportu z ČR. Zahraničí je přitom pro ČEZ stále významnějším trhem.

Spotřeba elektřiny v Česku totiž klesá, naopak vývoz roste. Právě vývoz byl jedním z argumentů pro dostavbu Temelína.

Autoři: , ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Bezosův gigant ztrácí. Amazon má za sebou nejhorší čtvrtletí od krize

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon zažil na burze nejhorší tři měsíce od roku 2008. Ještě v září jeho tržní hodnota na chvíli...

Najdete na iDNES.cz