Deloitte přebírá Andersenu účetní partnery

  • 4
Konzultační společnost Deloitte&Touche převzala většinu partnerských firem problematického konkurenta Arthur Andersen v USA. Ovládnutím především účetních společností spadajících do skupiny Andersen tak přispěla k dalšímu rozkladu společnosti, která po neúspěšném jednání s velkými hráči na trhu balancuje na hraně bankrotu.

Vedení Andersenu se ale stále nevzdává naděje, že bude moci pokračovat v činnosti se zeštíhlenou firmou a věnovat se především auditu.

K tomu ale bude muset znovu získat důvěru klientů, neboť společnost momentálně čelí obviněním právě za to, jak prováděla audit zkrachovalého koncernu Enron.

Jednání s KPMG zkrachovalo
První dubnovou středu definitivně skončilo jednání s jednou z posledních nadějí firmy, konkurenční KPMG. Některé ze zahraničních poboček Andersenu totiž odmítly přejít pod křídla KPMG, protože považují za výhodnější fúzi s jiným z konkurentů. Tentokrát se "cukli" Španělé.

Zdejší pobočka americké firmy, namočené do skandálu kolem krachu společnosti Enron, se totiž rozhodla, že výhodnější pro ni bude přechod k Delloitte&Touche. Ve Španělsku přitom měla firma Arthur Andersen největší pobočku na kontinentální Evropě a mezi jejími klienty bylo 23 z 35 největších firem kotovaných na madridské burze.

Její rozhodnutí bude mít vážné dopady. "K Delloittům nyní přejde i celá Latinská Amerika," potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný odborník s tím, že rozhodnutí španělské pobočky bezpochyby ovlivní i rozhodování v dalších zemích Evropy.

Dohoda s KPMG o jejím převzetí všech neamerických aktivit měla dát vzniknout kolosu s příjmy v hodnotě 12,2 miliardy dolarů a 140 tisíci zaměstnanci.

Jednotlivé národní pobočky, které měly poměrně značnou samostatnost, se nakonec rozhodly preferovat další společnosti z takzvané "velké pětky" světových auditorských firem. Hongkong a Čína se dohodly s PricewaterhouseCoopers. Austrálie, Rusko a Nový Zéland zase s Ernst&Young, s nimiž jednají i Singapur, Filipíny, Malajsie a Tchaj-wan.

Kapitán Andersenu opustil loď
Ještě dříve, než se odrazí ode dna, se rozhodl opustit potápějící se koráb Andersenu jeho výkonný šéf Joseph Berardino. Před týdnem svým kolegům oznámil, že chce pomoci firmě překonat těžké období a odchází. Jeho rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy se ke skandálu s Enronem přidal další, tentokrát s firmou na likvidaci odpadků.

Berardino, který působil ve firmě třicet let a výkonným ředitelem se stal loni v lednu, považuje svůj krok za přínos pro firmu, nikoli zbabělý útěk. "Když moje oběť jen trochu pomůže lidem v Andersenu, budu šťastný," prohlásil Berardino.

V mailu rozeslaném spolupracovníkům pak odstupující šéf uvedl, že vzhledem k obvinění americké divize firmy z kriminálních činů nechce bránit Paulu Volckerovi a jeho kolegům ve snaze očistit jméno firmy.

Volckera, bývalého šéfa Federálního rezervního systému, si Andersen najal, aby pomohl urovnat momentální spory kolem činnosti účetní firmy.

Ke kauze nekontrolovatelného pádu energetického koncernu Enron se v koncem března přidala další. Americká Komise pro cenné papíry se posvítila na společnost Waste Management, největšího odvozce a zpracovatele odpadu ve Spojených státech.

Její šéfy pak komisaři obvinili z rozsáhlé zpronevěry, neboť prý v minulosti opticky zvýšili zisky firmy až o 1,7 miliardy dolarů a falšovali účetní výkazy. To vše proto, aby splnili odhady zisků, se kterými operoval akciový trh.

Pěti obviněným bývalým ředitelům Waste Management má přitížit také zastírání toho, že jim při falšování dokumentů pomáhala firma, která je měla auditovat - nebyl jí nikdo jiný, než Andersen. Podobně jako v případě Enronu údajně auditoři o podvodech u zpracovatele odpadků věděli.

, ,