Zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent.

Zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

ČEZ má dát víc za uhlí

  • 3
Antimonopolní úřad vyšetřuje energetickou firmu ČEZ kvůli podezření, že zneužívá svého dominantního postavení při nákupu uhlí od Sokolovské uhelné. "Zahájíme s ČEZ správní řízení," potvrdil MF DNES předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.

Podle jeho úřadu je problém ve smlouvách, které ČEZ uzavřel se Sokolovskou uhelnou v letech 2002 a 2003 s platností do roku 2009. V kontraktech jsou zakotveny údajně nevýhodné cenové vzorce, podle kterých se vypočítává, za kolik budou těžaři uhlí v daném roce prodávat.

"Antimonopolní úřad se nás na smlouvy se Sokolovskou uhelnou dotazoval. My jsme ale přesvědčeni, že jsou v pořádku," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Sokolovská uhelná spočítala, že kvůli kontraktům s ČEZ má jen letos přijít o dvacet milionů korun. "Smlouvy byly uzavřeny v trochu jiné době, než jaká je teď situace. Proto je chceme změnit," uvedl šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. Cenové vzorce podle něj hlavně nereagují na pohyby cen elektřiny.

I těžaři chtějí zdražovat
Ceny proudu se přitom promítají do hodnoty uhlí v novějších smlouvách ostatních uhelných společností. Proud hlavně v posledních dvou letech rychle zdražuje a uhelné firmy, v jejichž nákladech má elektřina významný podíl, chtějí nárůst odrazit i ve svých cenách.

Pro letošní rok se velkoobchodní cena elektřiny zvýšila zhruba o patnáct procent, příští rok vzroste o sedmnáct procent. Na druhé straně zdražení uhlí by letos v průměru nemělo přesáhnout pět procent.

Antimonopolní úřad podle dostupných informací bude chtít, aby ČEZ střednědobé smlouvy změnil a doplatil Sokolovské za letošní rok ušlou částku. Jinak mu hrozí pokuta až v řádu desítek milionů korun.

Sokolovská uhelná v roce 2005 prodala ČEZ přes dva miliony tun uhlí, což je zhruba pětina její roční těžby. Její uhlí zásobuje elektrárnu Tisová patřící ČEZ.

Kolem uhlí panuje napětí
Spory mezi uhelnými společnostmi a elektrárenskou firmou jsou téměř každoročním koloritem energetického trhu. Elektrárny ČEZ jsou z více než 90 procent závislé právě na hnědém uhlí z trojlístku těžařů na severu a západě Čech: Severočeských dolů, Mostecké uhelné a Sokolovské uhelné.

Severočeské doly polostátní ČEZ loni na konci roku majetkově ovládl, ostatní dvě společnosti jsou v soukromých rukou. V Mostecké uhelné letos získal téměř poloviční podíl finančník Pavel Tykač, v Sokolovské uhelné pak ovládá 30 procent.

ČEZ nyní vede spor i s Mosteckou uhelnou ohledně dlouhodobých smluv a stejně jako další energetické firmy si stěžuje na snahu těžařů výrazněji zdražit uhlí v příštích letech. Mostecká uhelná to však odmítá. "Probíhá standardní každoroční jednání podle cenových vzorců," uvedl nedávno mluvčí firmy Radek Stavěl.