České pojišťovně zmizela data o klientech

  23:48aktualizováno  23:48
České pojišťovně, největšímu pojišťovacímu domu v zemi, hrozí podobný skandál s únikem dat, jaký minulý týden potkal konkurenční Komerční pojišťovnu. Česká pojišťovna vyšetřuje podezření, že informace o jejích klientech skončily v jednom z brněnských bazarů s počítačovou technikou a dostaly se do nesprávných rukou.

Data podle jedné z verzí zůstala na náhradním pevném disku, který si koupil zákazník bazaru a doma po zabudování do počítače našel soubory o klientech pojišťovny.

Česká pojišťovna se hájí tím, že z důkazů, které má k dispozici, nelze stoprocentně tvrdit, zda se jedná o pravdivá data o skutečných klientech či zda jde o fiktivní informace. "Případ jsme předali Úřadu na ochranu osobních údajů," uvedl mluvčí pojišťovny Michal Urban s tím, že se uvažuje i o trestním oznámení.

"Před pár hodinami jsme od pojišťovny obdrželi dopis, v němž  nás o tom informují. Dopis se vyřizuje," potvrdil včera odpoledne Jiří Maštalka z odboru kontroly na úřadu, který má dbát na ochranu dat a který má při úniku zákonem chráněných informací provinilce trestat.

Pojišťovna a následně i úřad se o případu dozvěděli od reportérů televize Nova. "Ty informace, které jsme z Novy získali, nestačí k tomu, abychom mohli spolehlivě říct, k čemu vlastně došlo," říká mluvčí Urban. "V souborech, které nám ukázali a které mají pocházet z onoho harddisku, jsme viděli dopisy pro klienty, interní formuláře, ale i soubory se jmény klientů. Ale vůbec není jisté, zda jsou to skutečně naše data," zdůraznil Urban. Nicméně připustil, že pokud jsou údaje pravé, pak by je za normálních okolností neměl mít nikdo cizí v rukou.

Totéž říkají i nezávislí experti, kteří uniklé počítačové soubory viděli. "To, co jsem viděl, byla velmi citlivá data. Samozřejmě ale nevím, zda byla pravá," uvedl soudní znalec v oboru ochrana dat a počítačová kriminalita Vladimír Smejkal.

Nova o případu dosud nic nevysílala a nikdo z reportérů, kteří reportáž natáčejí, včera nebyl k zastižení.

Potvrdí-li se únik dat, pojišťovně hrozí pokuta až deset milionů korun a žaloby od klientů na náhradu škody.

Případ České pojišťovny je podobný tomu, co se přihodilo Komerční pojišťovně, dceřiné společnosti Komerční banky.

Minulý týden totiž vyšlo najevo, že tomuto ústavu někdo zcizil zálohovací počítačovou jednotku, která může obsahovat informace až o půl milionu jejích klientů. O jaké údaje se přesně jednalo, to dosud Komerční pojišťovna nesdělila. Ředitel Komerční banky Radovan Vávra připustil, že zatím nelze tvrdit, že jednotka citlivé údaje neobsahovala.

"Žádná závažná nová zjištění zatím nemáme, nadále šetříme, co se vlastně ztratilo. Ale například už víme, že ztracené zařízení neobsahovalo údaje o zdravotním stavu klientů, ani smlouvy s podnikovými klienty," uvedla včera mluvčí Komerční banky Marie Růžičková.

Případ Komerční pojišťovny řeší policie a zabývá se jím rovněž úřad na ochranu dat. "Ukazuje se, že ochrana osobních údajů se bere v České republice na velmi lehkou váhu. Jestliže se tyto případy z pojišťovnictví ukážou jako pravdivé, úřad by je měl využít k exemplárnímu potrestání," míní soudní znalec Smejkal.

Ředitel úřadu Karel Neuwirth už minulý týden uvedl, že za únik dat podobného rozsahu by hrozila až nejvyšší možná desetimilionová pokuta. Zároveň zmínil některá nebezpečí, která by klientům hrozila - jejich údaje by mohly zneužít různé komerční firmy, případně by je mohl někdo vydírat, protože by znal jejich příjmy, bydliště a další citlivé informace.

V případě České pojišťovny zatím není jasné, kolika klientů by se případný únik dat týkal. "Brzy bychom měli dostat další informace," dodal Urban.

Pojišťovna uvádí, že na prodaném pevném disku byly soubory, u kterých je prakticky vyloučeno, aby byly shromážděny společně v jednom počítači. "Celá záležitost vypadá velmi podezřele a jeví se nám jako účelová provokace," uvedl Urban.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Jitona propustí asi 180 zaměstnanců, příčinou je konec spolupráce s Ikeou

Zaměstnanci soběslavské Jitony se smutečním pochodem loučí s podnikem, který po 50 letech ve městě 31. května skončil.

Výrobce nábytku Jitona propustí do konce října asi 180 zaměstnanců. V Klatovech propustí Jitona 100 až 110 lidí, v...

Žďas vyhrál tendr za 4,3 miliardy. V Rusku postaví energetické centrum

Žďas ve Žďáře nad Sázavou.

Strojírenská a metalurgická firma Žďas ve Žďáru nad Sázavou vyhrála tendr na stavbu energetického zdroje za 4,3...

Automobilky poslaly do zahraničí rekordní dividendu, z ČR odešlo 78 miliard

Ilustrační snímek

Trojice tuzemských automobilek - Škoda Auto, Hyundai Nošovice a kolínská TPCA poslala loni svým mateřským firmám...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz