Ilustrační foto - bitcoin

Ilustrační foto - bitcoin | foto: Creative Commons

Cena bitcoinu spadla pod 50 tisíc dolarů. Investoři se bojí Bidenova zdanění

  • 121
Hodnota bitcoinu v pátek poprvé od začátku března spadla pod hranici 50 tisíc dolarů. Cena nejznámější kryptoměny víceméně soustavně klesá už osm dní. Jako jeden z důvodů poklesu experti uvádí spekulace o plánu amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů.

V pátek ráno se jeden bitcoin obchodoval za zhruba 49,6 tisíc dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácet kolem devíti procent. Přitom ještě minulý týden kryptoměna lámala rekordy a zbývalo jen málo, aby překročila hranici 65 tisíc dolarů (zhruba 1,4 milionů korun) za kus.

K poklesu podle expertů přispívají spekulace ohledně možného skokového nárůstu některých daní ve Spojených státech. Podle zahraničních agentur plánuje americký prezident Joe Biden téměř zdvojnásobit daň z kapitálových výnosů. Z nynějších 20 procent by zdanění mělo vzrůst na 39,6 procent. Týkalo by se to Američanů, jejichž příjmy překračují hranici jednoho milionu dolarů (21,4 milionů korun) ročně.

Zákon na zabavení bitcoinů je výzva, říká šéf světové unie exekutorů

„Existují lidé, kteří v tom mají obrovské peníze a velký skok v dani z kapitálových výnosů by pro ně znamenal, že přijdou o hodně peněz,“ komentuje tržní stratég Matt Maley pro agenturu Bloomberg.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Příznivý dopad na zájem o kryptoměny měl v minulém týdnu vstup největšího online tržiště virtuálních měn v USA Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Z bitcoinu se v posledních letech stalo jedno z nejziskovějších aktiv. Každému, kdo kryptoměnu nakoupil před dvěma lety, se investice vrátila osmkrát. Jen od začátku tohoto roku si bitcoin připisuje více než 70 procent.

Bitcoin

ilustrační snímek

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Hodnota bitcoinu však od té doby postupně rostla a aktuálně se obchoduje za zhruba 58 tisíc amerických dolarů. 

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.

,