Miliardář Andrej Babiš (na snímku) bude vyrábět i salámy.

Miliardář Andrej Babiš (na snímku) bude vyrábět i salámy. | foto: David Neff, MAFRA

Babiš kupuje od J&T výrobce poličanu a loveckého salámu

  • 12
Poličan, lovecký salám a pršut Krahulík už nebudou vyrábět finančníci z J&T a PPF, ale miliardář Andrej Babiš. Energetický a průmyslový holding totiž prodává svou masnou divizi, kam patří Krahulík - Masozávod Krahulčí a Kmotr - Masna Kroměříž, Babišovu holdingu Agrofert.

"Ano, domluvili jsme se na prodeji," potvrdil MF DNES informaci o změně majitele mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák. Cenu transakce nechtěl holding komentovat.

"Kupujeme to, protože jsou to tradiční české značky. Na trhu určitě největší nebudeme, je to jiný sortiment, než mají Kostelecké uzeniny či Maso Planá," řekl Andrej Babiš.

Podle informací MF DNES byla již včera podepsána smlouva, akvizici však musí Agrofertu schválit ještě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Babišův Agrofert je už nyní jedním z největších zpracovatelů masa v zemi a spojením s masnami Krahulík a Kmotr vznikne nepochybně kolos s výrazným podílem na trhu.

Například jen samotná kroměřížská masna má na trhu trvanlivých salámů patnáctiprocentní podíl. Pod její křídla totiž spadá také výrobce salámů Vysočina Hodice.

Babišovy masny bojovaly se ztrátami

Agrofert nyní vlastní společnosti Kostelecké uzeniny, Maso Planá a slovenskou Hyzu, loni k nim přidal ještě největšího zpracovatele kuřat, firmu Vodňanská drůbež, a to když koupil od Jiřího Malúše holding Agropol Group.

Babišovy masny se v předchozích letech potýkaly se ztrátami a sám Babiš potvrdil, že vedl jednání o prodeji celé této divize s Pentou, ale firmy se nedohodly na ceně. Nyní kupované masny byly v předchozích letech ziskové - Kmotr vydělal v roce 2008 přes 37 milionů a Krahulčí (v roce 2007) 65,2 milionu korun.

Důvodem, proč Energetický a průmyslový holding vedený a spoluvlastněný ještě bývalým partnerem J&T Danielem Křetínským své masny prodává, je, že se chce skupina zaměřit hlavně na energetiku a související průmysl. Do masen už nechce dál investovat, a tak už o prodeji této divize finančníci uvažovali delší dobu.

Zhruba před rokem například probíhala jednání s finanční skupinou Penta, která investovala do masného průmyslu na Slovensku a v Maďarsku, jednání však nakonec zkrachovala.

Podle některých zdrojů holding některé firmy prodává z důvodu, aby získal co nejvíce peněz na splácení úvěrů na loňskou obří transakci, kdy koupil za 17 miliard korun skupinu International Power Opatovice. "To je nesmysl," odmítl tuto variantu Maňák.